1. YAZARLAR

  2. Hanifi Surun

  3. Tencere kaynamıyor
Hanifi Surun

Hanifi Surun

Yazarın Tüm Yazıları >

Tencere kaynamıyor

A+A-

Pazar günü Serhan Asker’in Görkemli Hatıralar programı için CHP PM Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın sahibi olduğunu Darıca Bayramoğlu’ndaki otele gittiğimde kısa bir süre sonra CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya da geldi.

 

Programın başlamasını beklerken CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ile hem biraz sohbet ettim hem de kadın kollarının neler yaptığını sordum.

 

Son samimi itiraflarda bulunan Songül Kaya kadın kolları olarak yaptıkları çalışmalar ve projelerle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

 

Ev ziyaretlerine yoğun bir şekilde devam ettiklerini ifade eden CHP’li Kaya, “Bildiğiniz gibi göreve geldiğimiz ilk süreçte pandemi nedeniyle birçok projemizi ve çalışmamızı gerçekleştiremedik. Ancak şimdi oda yine çok dikkatli ve pandemi kurallarına dikkat ederek bir dizi çalışmalarımızı hayata geçiyoruz. Kadın kolları olarak en çok önem verdiğimiz ev ziyaretlerimize de son sürat devam ediyoruz.”

 

İl kadın kolları başkanı Songül Kaya’ya ev ziyaretlerinde en çok ne tür soru ve sorunlarla karşılaştıklarını sordum.

 

Songül Kaya, “Gittiğimiz her evde bize sorulan en baştaki sorular hayat pahalılığı ve işsizlik. Hayat pahalılığı ve işsizlikle ilgili olarak bizlerden destek isteyenlere elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ancak gittiğimiz her evde de söylediğimiz gibi işsizlik ve hayat pahalılığına kalıcı çözüm iktidarı değişikliği.”

 

Olası bir iktidar değişikliği veya CHP’nin iktidar olması durumuna kadınlara yönelik en önemli projelerinin ne olduğuyla ilgili olarak CHP’li Songül Kaya, “Partimizin Aile Destekleri Sigortası projesi var. Bu projemiz sayın genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi yürürlüğe girmesiyle kişi, doğumundan ölümüne kadar sosyal devletin güvencesine kavuşacak. Aile Destekleri Sigortası, sosyal güvenlik anlamında bütün ailelerin güvencesi olacak.”

Songül Kaya’ya Aile Destekleri Sigortası projesinin tanıtımıyla ile ilgili olarak ne tür çalışmalar yaptıklarıyla sorunca, “Yine sayın genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiğini gibi  Aile Destekleri Sigortası’nı ev ev dolaşıp herkese anlatıyoruz. Çalınmadık kapı bırakmayarak Aile Destekleri Sigortası’nın başta ev kadınları olmak üzere ailelere ne tür destekler vereceğini anlatıyoruz.”

CHP’li Kaya’ya son olarak meşhur merhum Süleyman Demirel’in ‘Tencerenin deviremeyeceğini iktidar yoktur’ sözünü sordum.

Bu sözün çok doğru olduğunu ifade eden Kaya, “Hanifi bey inanın gittiğimiz her evde ve sokakta veya başka bir yerde konuştuğumuz her kadın aynı şeyi söylüyor. Artık tencerede en ucuz ne pişireceklerini değil tencerenin boş olduğunu söylüyorlar.  Yani artık tencere kaynamıyor. Bu çok acı bir durum. Artan hayat pahalılığı ve zamlar nedeniyle insanlar artık en temel yiyeceklere bile ulaşmakta zorluk çekiyor. Bugün yağ, şeker, un ve buna benzer en temel ihtiyaç maddelerini bile insanlar alamıyor.”

 

 

Bu yazı toplam 541 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar