1. YAZARLAR

  2. Hanifi Surun

  3. ATATÜRK’ÜN GENÇLİĞE HİTABESİ
Hanifi Surun

Hanifi Surun

Yazarın Tüm Yazıları >

ATATÜRK’ÜN GENÇLİĞE HİTABESİ

A+A-

Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Spor Bayramı.

19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve bu gün, İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir.

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun'da kutlanmış, 24 Mayıs 1935'te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır.

Her yıl 19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanırdı.

Ancak iktidar uzun zamandır bu tür kutlamaların yapılmasına izin vermiyor.

Sadece göstermelik bir çelenk sunma töreni ve günün anlamı ile ilgili yapılan konuşmalarla gün kutlanmış sayılıyor.

Ancak bu sene Gebze’deki kutlamaların Gebze Alaettin Kurt Stadı’nda yapılacağını öğrendim.

Uzun zamandır gerek pandemi gerekse iktidarın bu tür milli bayramları halkın katılımıyla kutlamasına izin verilmiyordu.

Bugün Gebze Alaettin Kurt Stadı’nda saat 11.00’da yapılacak kutlamalara tüm vatandaşların katılmasını dilerim.

Son olarak bugünkü köşemi Mustafa Kemal Atatürk Gençliğe Hitabesi ile bitirmek istiyorum.

ATATÜRK’ÜN GENÇLİĞE HİTABESİ

   Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

   Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dâhilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin. Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakruzaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

   Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

  Mustafa Kemal Atatürk

 

Bu yazı toplam 648 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar