Zeynep Boz Kavak

Zeynep Boz Kavak

LGS Süreci

LGS Süreci

Kıymetli Gebze Yeni Haber Gazetesi ve www.gebzehaber.net okurları.

Değerli okurlarımız Bu hafta biraz LGS sürecinden bahsetmek istiyorum. Sınava 2.5 ay gibi bir süre kaldı. Deneme sınavlarımız başladı, görüyoruz ki bu süreç bazı öğrencilerimiz ile normal devam etse de bazı öğrencilerimiz ile meşakkatli bir yol olarak devam ediyor.

Lgs grupları kalan bu dönemde deneme sınavlarına başlayabilir. Süre sözelde 75 dakika, sayısalda 80 dakikadır. Kendine sınav ortamı yaratıp zamanı artık doğru kullandığının farkına varmalı, yanlış yaptığı konularda konu eksiğini belirleyip oradan eksiklerini kapatmaya gitmelidir. Eğer zamanı eksik kullanıyorsa daha çok soru çözerek kendini hızlandırmalı farklı soru kalıplarından bol bol soru çözmelidir. Yanlış yaptığı konularda kendi yanlışını kendi bulmalı neden bu yönde düşünmediğini kendine sormalıdır. Öğrencinin farklı soru çözümleri ve uygulamaları konusunda ne oranda fazla soru çözerse başarı seviyesi bu oranda artar. Bundan dolayı da öğrenci için uygun bir çalışma modeli planlanırken bol soru çözümlerine yer verilmesi gerekmektedir.

Amacımız Eğitim verirken çocuklarımıza rehberlik de etmek. Kurumumuzda ağırlıklı olarak 6. 7. ve 8. Sınıf öğrencilerimiz ile Eğitime devam ediyoruz. Kayıt görüşmelerinde dikkat ettiğim bir durumu paylaşmak istiyorum LGS süreci uzun ve yorucu bir zaman dilimi, burada değinmek istediğim durumlardan bir tanesi tercih hakkın da öğrencilerin 10 tercihi ikametgaha bakılmaksızın yüzdelik dilimine göre istediği okulu yazabilmesi. 5 tercihi ise 6.7. ve 8. Okul ortalamasına göre, ikametgâh sınırları içinde olması zorunluluğu ile tercih hakkının olmasıdır. En önemli durumlardan biriside, LGS sorularının 7. Ve 8. Sınıf konularından ağırlıklı olarak çıkmasıdır. Kayıt görüşmelerimizde görüyorum ki sınav ve sonrası bazı öğrencilerimizin ve velilerimizin tercih sürecinden haberdar olmaması, ilk adımını eksik atmasına sebep oluyor. Bizler kurumlarımızda sadece akademik başarı anlamında değil, aynı zamanda bu başarıyı nerde nasıl kullanacağımızı, rehberlik hizmeti ile öğrencilerimize ve velilerimize aktarıyoruz 7. Sınıfta temel oluşturan bir öğrenci, 8. Sınıfı verimli çalışarak başarıya ulaşıp, istediği liseye giriş yapabilir. Şunu biliyoruz ki iyi bir lisede okumak, iyi bir Üniversitede okumanın ilk adımıdır.

Peki çocuklarımız ne yapmalı?

  • Öğrencilere evde düzenli çalışmaları aşılamalı,
  • Öğrenciye çalışma disiplinini kazandırılmalı,
  • Her deneme sonrasında eksik olduğu konular tespit edilmeli,
  • Rastgele değil, hedef odaklı çalışılmalı,
  • Farklı soru tarzlarını görebilmek için zor - kolay soru ayrımı yapılmamalı,
  • Her günü verimli bir şekilde değerlendirmeli,
  • Öğrencinin kendi eksiğini belirledikten sonra ihtiyaç duyduğu konulardan destek almalı

Nobel ödülünü alan bilim adamımız Aziz SANCAR dahi, düzenli çalışmanın başarıya ulaşmada en önemli anahtar olduğunu vurgulamıştır.

Unutulmamalıdır ki “Taşı Delen Suyun Gücü değil, Damlaların sürekliliğidir.”

Sınava girecek öğrencilerimiz, kendinizi başkaları ile değil sadece kendinizle kıyaslayın. Bir önceki günden, bir önceki haftadan, bir önceki aydan daha iyi durumda iseniz doğru yoldasınız demektir”

Geç kalınmış olmak değil, farkına varmak başarıya ulaşmada daha önemlidir

Burada paylaşımlarımızı elimizden geldiğinde haftalık olarak yapıyoruz. Aşağıdaki mail adresime gelen kendi kurumumun, velisi olmamasına rağmen birden fazla veli ile tanışmamam da vesile olmuştur. Bu durum şahsımı oldukça memnun etmektedir. Buda bize bir kere daha gösteriyor ki edinilen bilgi paylaşarak, çoğalarak doğru yolu çıkmamıza yardımcı oluyor.

Haftaya yine bu sütunlarda sizinle olmak temennisi.

Öneri ve katkılarınıza dair [email protected] üzerinden şahsımla iletişime geçebileceğiniz duyurusuyla

Bu yazı toplam 5989 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
Zeynep Boz Kavak Arşivi