Zeynep Boz Kavak

Zeynep Boz Kavak

En Verimli Sömestr

En Verimli Sömestr

Kıymetli Gebze Yeni Haber Gazetesi ve www.gebzehaber.net okurları.

Yarıyıl tatili, Öğrenciler için genelde dinlenme, eğlenme ve bilgisayar başında zaman geçirme olarak düşünülse de özellikle LGS hazırlığı yapan öğrenciler için eksik konuları gözden geçirmek için önemli bir fırsattır.

Özellikle bu haftada bize gelen sorulardan biride bu dönemi nasıl geçirmeliyim?

Bol bol soru mu çözmeliyim yoksa eksik konularım var onlarımı gidermeliyim.

Ders çalışmak; öğrencinin, zevk almadığı, kendini sadece mecbur hissettiği için yaptığı ve bu yüzden de genellikle en sona bıraktığı çalışma olarak görülmesi yerine, bunu düzenli yapan öğrenciler için bu tamamen bir görev haline gelir ve neyin ne zaman yapılacağını daha planlı olarak ilerlediği zaman başarıya ulaşmada büyük ölçüde fayda sağlar

LGS öğrencisi sınav hazırlığının yanında aynı zamanda okul yazılı çalışmalarını da birlikte yürütmek zorunda olduğu için bu ara tatil bir fırsat olarak görüle bilinir.

Tatilde bildiklerini pekiştirmek ve öğrendiklerini sınamak için de gerekli vaktin olacaktır. İlk dönem konularını tekrar ederek iyice öğrendikten sonra kendini bu konularda sınayabilir, bunun için konu testleri çözebilir, deneme yapabilir ve çözemediğin soruları anlamaya zaman ayırabilirsin

Öğrenciler öncelikle kendi başarısına uygun bir plan yapmalıdır.

  • Birinci dönem neler halledildi
  • Oluşan konu eksiklikleri nelerdir.
  • Hem konu tekrarı, hem soru çözümü yapılmalıdır
  • Artık günlük deneme sınavlarına başlanabilir

Söylemeden geçemeyeceğim. Tatil demek sadece ders çalışmakta değildir hobilerine zaman ayırıp, dinlenmeyi unutmadan verimli şekilde zamanı geçirmektir.

Araştırmalar, insanların öğrendiklerinin yüzde 75’ini bir haftada, yüzde 66’sını bir günde, yüzde 54’ünü de bir saat içinde unuttuğunu gösterir. Unutmayı ortadan kaldırmanın en iyi ve en etkili yolu ise yapılacak tekrarlar.

Özellikle geçmiş konulardan çok fazla hata yapıldığı için genel tekrar çalışmalarına ağırlık verilmelidir.

Eksik konularını tespit edip ve günü planlamalıyız Her güne konu yerleştirip eksikleri halletmeliyiz. Bu planlama öğrencinin hem akademik hem de psikolojik olarak rahatlatmasını sağlayacaktır. Konuları planına yerleştirirken de en çok hata yaptıkların olmasına dikkat etmeliyiz, Çünkü ilerleyen zamanlarda bu kadar uzun süreli bir tatil dönemin olmayacaktır.

Konu tekrarı yapmak kadar soru çözmek de çok önemli. Çünkü yaptığımız çalışmaları ne kadar kavradığımızı ancak çözdüğümüz soru aracılığıyla aldığımız dönüşlerden görebiliriz. Her güne belli bir soru çözümü sayısı koymayı unutmalıyız.

Sömestr tatilinde bolca boş vaktin olacağı için bilgisayar ve telefonda geçireceğin zaman fazlasıyla artabilir. Ancak ekran başında geçireceğin süreye bu dönemde çok dikkat etmelisin. Bu durum sen farkında olmadan seni dinlendirmek yerine çok daha yorucu bir aktivite haline gelebilir. Tatilini verimli bir şekilde geçirebilmek için elektronik cihazlarla olması gerekenden fazla vakit geçirmemelisin. Eğer bu duruma dikkat etmezsen, okula döndüğün zaman uyku rutinine dönmekte zorlanabilir, okula alışma konusunda güçlük yaşayabilirsin.

Tüm öğrencilerimize iyi tatiller diyorum

Haftaya yine bu sütunlarda sizinle olmak temennisi.

Öneri ve katkılarınıza dair [email protected] üzerinden şahsımla iletişime geçebileceğiniz duyurusuyla

Bu yazı toplam 9719 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
Zeynep Boz Kavak Arşivi