Zeynep Boz Kavak

Zeynep Boz Kavak

Anne Baba arasındaki TUTUM

Anne Baba arasındaki TUTUM

Kıymetli Gebze Yeni Haber Gazetesi ve www.gebzehaber.net okurları.

Bu haftaki yazımız yine eğitimin içinden devam ediyor. Aslında dikkatimi çeken en önemli sorunlardan bir tanesi anne ve babaların sıkça sorduğu ve çaresiz kaldığı bir meseledir.

Çocuğuma Nasıl davranmalıyım.

Bu hafta bizimde veli görüşmelerimiz başladı özelikle annelerin dile getirdiği bir sorun olarak karşımıza çıkan “benim hayır dediğime, babasının evet demesi üzerine yol alamıyoruz” dikkat etmekte fayda var eğer bir evin içinde bir kural yoksa yol almamızda pek mümkün değil. Tabiki robot gibi çocuklar yetiştirmeyelim lakin evde iş yapmayı kendi üstüne düşen sorumlulukları almasını sağlayıp hayata katılmalarını sağlayalım. Anne baba olarak “hayatlarını çok fazla kolaylaştırmayalım”

Ev içinde basit gibi görünen işleri çocuklarımıza yaptıralım. “Sorumluluk Çalışma Ahlakı kazandırır” Bunlarda hayatta başarıya gitmesini sağlar. “Aslında olaya sadece küçük sorumluluklar diye bakmamak lazım, bugünün sorumlulukları yarının büyük adımları olacaktır” Aman benim oğlum/kızım yapamaz ben yatağını toplamalıyım, O masayı kuramaz ben kurayım, bana yardım edemez ben yaparım demeden, çocukların kendi alanında kendine güvenerek yetiştirilmek anne babanın sorumluluğundadır.

Çocuklarınızın ileride başarılı bireyler olmasını sağlayan şey, onlar için yaptıklarınız değil, onlara kendi başına yapmayı öğrettiklerinizdir”

Bunu yaparken tabiki katı anne baba olarak rol almayalım neden yaptığımızı çocuğumuza anlatalım. Anne baba net olmazsa biri kızarken biri sarılırsa, ya da biri telefonu yasakladığında, diğeri istediğin kadar oynayabilirsin derse yol almamız mümkün değildir. Bu ikinizin çocuğu kararlar anne, baba ve çocukla ortak verilmeli. Telefonla oynamayı biliyorsa, bırakması gereken zamanı ayarlıyorsa bu bir sıkıntı değildi.

Kendi alanlarında mutlu olmak için fırsat vermek zorundayız. Mutsuz bir çocuk hayattan keyif alamaz. Çocuklarımız bizim en Kıymetlilerimiz. Onlara anne baba olarak bazen düz yollar sunamasakta, çakıl taşları ile dolu yollarda yürümeyi öğretebiliriz. Çocuklarımızın Başarısı Anne ve Babaları mutlu eder. Her alanda başarılı olacak diye bir kural yok, başarılı olmak için kendi alanlarını seçmelerine yardımcı olabiliriz. Her çocuğun yeteneği kendine özeldir. Önemli olan o yeteneğin keşfetme noktasında ona destek olmak.

O zaman onlara daha fazla vakit ayırıp olan sorunlarda yardımcı olmak zorundayız. Kendi kararlarını kendileri verirken, size yanlış gelen kararlarda ben onun arkasındayım diye sabit bir görüş içinde değil de, bu kararı vermek senin için doğru değil deyip olumsuzluklarda oluşacak sorunları anlatmak zorundayız. Çocuklarımıza rehber olmak zorundayız.

Çünkü tecrübe kimsenin para ile satın alamayacağı mükemmel bir bilgi birikimidir.

O zaman bu tecrübeyi bizim zamanımızda böyle değildi şeklinde değil de onların zamanına uygun olarak aktarmak zorundayız.

Haftaya yine bu sütunlarda sizinle olmak temennisi..

Öneri ve katkılarınıza dair [email protected] üzerinden şahsımla iletişime geçebileceğiniz duyurusuyla

Bu yazı toplam 9882 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
Zeynep Boz Kavak Arşivi