1. YAZARLAR

  2. BARBAROS TANTAN

  3. Marifet, baraj yapmakta değil
BARBAROS TANTAN

BARBAROS TANTAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Marifet, baraj yapmakta değil

A+A-

Karadeniz, hırçın deniz elbette. Bu hırçınlık insanının karakterini de oluşturuyor. Ayrıca, yöredeki doğa da en az insanı kadar hırçın olunca, doğal afetler ve üzücü sonuçları kaçınılmaz oluyor.

Artvin'de yaşanan son afet olayı iyice sinir bozucu sonuçlar ortaya çıkardığı için bu sütunların konusu oldu.

Yöre insanının HES'ler konusundaki mücadelesini kolluk kuvvetleriyle bastırıp dereleri ve nehirleri sermayeye cennete dönüştürenler, son yağışların ortaya çıkardığı felakette yaşamını yitirenler konusunda rahat mı, huzurlu mu ?

Baraj yapılıyor, ya sonra ?

HES'ler kuruluyor, ya sonra ?

Söz konusu kararları alıp, halkın tepkilerini yok sayıp olası doğa olaylarının yaratacağı olumsuz ve üzücü sonuçlara zemin hazırlayanlar acaba şimdi ne düşünüyor ?

Karadeniz'in dağlarını, yaylalarını rant uğruna talan eden anlayış, derelerin ve nehirlerin doğal ekolojik yaşamdaki yeri ve konumunu değiştirirken ne düşünüyordu ?

Ve o anlayışlara sahip kişiler şimdi ne düşünüyor ?

Ülkenin yakın geçmişi, bugünü ve geleceği hakkında belli bir projeyi uygulama kararlılığıyla tüm uyarıları yok sayanların, bu sorulara verilecek tatmin edici yanıtları olduğunu sanmıyorum.

Evet;

Asıl sorunun, doğal olmayan afetlerdeki can kayıplarını yaratan, iş cinayetlerini ve üzücü sonuçlarını artıran, pandemi sürecini yeterince iyi yönetemeyen ve bunların tümünün yarattığı sisli puslu ortamı fırsata çevirmeye çalışan yaklaşımda olduğunu artık herkes net olarak biliyor, görüyor. 

Bir ülkenin başına daha büyük ne gibi felaketler gelebilir ki ?

Bu yazı toplam 682 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.