1. YAZARLAR

  2. BARBAROS TANTAN

  3. Herkes görevini yapsın !
BARBAROS TANTAN

BARBAROS TANTAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Herkes görevini yapsın !

A+A-

Ülkemiz ve bütün dünya toplumları için çok ciddi bir tehlike oluşturan  Corona Virüs (Covid 19) salgını binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olup tüm hayatımızı etkisi altına aldı. 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “PANDEMİ” olarak ilan edilen salgınla ilgili sağlıkçılar herkesten daha fazla risk üstlenerek, büyük bir özveri ve insan üstü bir anlayışla görevini yerine getirmektedir. 

Sağlıkçılara sonsuz teşekkürlerimizi sunarken, yaşamı yeniden üreten tüm emekçilere de en fazla saygı gösterilmesi gereken bir dönemi yaşamaktayız.

Ülkenin mühendisleri-mimarları, doktorları, kamu çalışanları ve işçilerinin örgütleri olan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, Covid-19 salgını ile etkin mücadelede halkın sağlığını, işini ve aşını korumak için gerekli 7 önlemi/talebi halkıyla paylaştı.

Diyorlar ki;

-Temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde salgın süresince çalışma acilen durdurulmalıdır.

-Salgın süresince işten çıkarmalar yasaklanmalı, küçük esnaf desteklenmeli, çalışanlara ücretli izin verilmeli ve işsizler için ise koşulsuz işsizlik maaşı ödenmelidir.

-Tüketici, konut ve taşıt kredileri ile kredi kartı borçları ve elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturaları salgın riski boyunca faiz işletilmeden ertelenmelidir.

-Bu süreçte özel sağlık kuruluşları kamu kontrolüne geçirilmeli, yurttaşların sağlık hizmetlerine erişimi istisnasız ve ön koşulsuz bütünüyle parasız olmalıdır.

-Salgınla mücadelede koordinasyonda katı bir disiplin uygulanmalı, bilimsel yaklaşım ve bilgi paylaşımında açık ve şeffaf olunmalıdır. 

-Güven kriteri haline gelen Covid-19 Testleri konusunda bilimsel-yaygın-hakkaniyetli ve sonuçların hızla açıklandığı bir işleyiş hakim kılınmalıdır.

-Başta hekimler, sağlık ve belediye çalışanları olmak üzere, tüm zorunlu işlerde koruyucu ekipman başta olmak üzere bütün eksiklikler giderilmeli, herhangi bir aksama yaşanmayacağına dair güven verilmeli ve bu işlerde çalışan herkes düzenli olarak testten geçirilmelidir.

-Salgın dönemlerinde dezavantajlı kesimler olarak kabul edilen; hiçbir geliri ve birikimi olmayan yoksullar, göçmenler ve tutuklu/hükümlüler için yaşamlarını ve sağlıklarını koruyacak fiili ve yasal düzenlemeler hayata geçirilmelidir.

Bu taleplerin tümünün altına tereddütsüz imzamı attım. Sizi değerli okurlarımı da, bu ortak metne, internetten

http://disk.org.tr/2020/03/disk-kesk-tmmob-ve-ttbnin-yedi-acil-onlem-metni-imzaya-acildi/ 

adresini kullanıp imza vermeye çağırıyorum. 

Daha sağlıklı yaşamak için...

Bu yazı toplam 2464 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.