1. YAZARLAR

  2. BARBAROS TANTAN

  3. Dikkate değer öneriler !
BARBAROS TANTAN

BARBAROS TANTAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Dikkate değer öneriler !

A+A-

Türk Tabibleri Birliği'nden (TTB), Covid-19 hastalığına neden olan  Coronavirüs salgınına yönelik uyarı geldi.

“Sağlık Çalışanları Güvenli, Sağlıklı, Çalışma ve Yaşam Koşullarını Hak Ediyor” başlıklı 16 maddelik uyarının muhatabı tabi ki Sağlık Bakanlığı. 

Uyarı bildirgesi kamuoyuna yansıdı ve toplumda önemsenip kabul görmeye başlandı bile. Ama, gerçek muhatabı bakanlıkça kabul görüyor mu, bunu henüz bilmiyoruz. Ve, fakat görmediği yönünde derin şüphelerimiz var.

"Uzun çalışma saatleri sağlık çalışanları için fiziksel ve mental bir risktir. Covid-19 hastalarıyla ilgili birimlerde görevli sağlık çalışanlarının çalışma süresi günlük 6 saati geçmemelidir" öncelikli yorumu olan o uyarılar şöyle:

1-Sağlık Bakanlığı günlük olarak il, kurum ve meslek bilgilerinin de olduğu PCR testi pozitif ve negatif olup hastaneye, yoğun bakıma yatırılan, ilaç tedavisiyle birlikte, evinde izolasyona ayırılanlar ile Covid-19 hastalığı nedeniyle yaşamını kaybeden bütün sağlık çalışanlarının verilerini açıklamalıdır.

Sağlık çalışanları için;

2- Covid-19, 'meslek hastalığı' kabul edilmelidir. Düzenleme geriye dönük olarak da geçerli olmalıdır.

3- Döner sermaye ve performansa dayalı ücretlendirme kaldırılmalıdır. En düşüğü, ülkemizdeki güncel yoksulluk sınırının üzerinde olmak üzere, emekliliğe de yansıyan, mesleğimizin gereklerini sağlayarak yaşayabilecek düzeyde maaş alabilmelidir.

4-Okul öncesi her yaştan çocukları için haftanın 7 günü, 24 saat süreyle kesintisiz hizmet veren bakımevi, kreş ve anaokulu düzenlemesi kurum ve ilçe bazında yapılmalıdır.

5-İşe geliş ve gidişlerinde ulaşım parasız olmalı, ulaşım araçlarının pandemi koşullarında, kendisini ve toplumu riske atmayacak biçimde güvenli olması sağlanmalıdır.

6-Rutin olarak haftada bir PCR ile tarama testi uygulanmalıdır. PCR (+) olan sağlık çalışanlarının başta ailesi olmak üzere, temas ettikleri herkese rutin bir hizmet olarak test yapılmalıdır.

7- Hastaneye yatış ve ilaç tedavisi endikasyonu olmayan PCR (+) teması olanlar ücretli izinli sayılmalı, kendi talepleri kapsamında, evde ya da uygun bir kamu kurum ve kuruluşunda karantinaya alınmalıdır.

8- Sağlık kurum ve kuruluşlarındaki Çalışan Sağlığı Birimlerinin eksiklerinin giderilmesi ve görev alanlarında aktif faaliyette bulunabilmelerinin önündeki engeller ivedilikle kaldırılmalıdır.

9- Sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışanların tümüne parasız olarak grip aşısı uygulanmalıdır. Ayrıca altta yatan hastalıkları nedeniyle risk grubunda olan sağlık çalışanlarına pnömokok aşısı parasız olarak uygulanmalıdır.

10- Kronik hastalığı, immün yetmezliği olanlar, gebeler ve emzirenler Covid-19 hastaları ve/veya temaslılarının bulunduğu birimlerde görevlendirilmemelidir. Görevli olanların yerleri en kısa sürede uygun biçimde değiştirilmelidir.

11-Covid-19 hastalarıyla ilgili birimlerdeki görevlilerin çalışma süresi günlük 6 saati geçmemelidir. Personel eksikliği, atama bekleyen sağlıkçılar görevlerine atanmasıyla giderilmelidir.

12-Mesleki görev, yetki, uzmanlık alanı ve deneyimlerine göre uygun istihdam edilmelidir. Filyasyon görevlendirmelerinde bu alanda mesleki yetkinliği olmayanlar görevlendirilmemelidir. 

13- Filyasyon ekibindeki sağlık çalışanlarına saat gözetilmeksizin yemek öğünleri kamusal olarak karşılanmalıdır.

14- Covid-19 hastalarıyla ilgili filyasyon ve birinci basamak da dahil olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlarda çalışanlarla, bu görevde bulunan sağlık çalışanlarına etkenle ve yaptıkları işle ilgili hizmet içi eğitim verilmelidir.

15- Covid-19 hastalarına hizmet veren tüm sağlık birimlerinin fizik koşulları pandemi özelliklerine göre düzenlenmeli, gerekli olan uygun nitelikteki kişisel koruyucu ekipman yeterli sayıda temin edilmelidir.

16-Geçerli mevzuata göre, salgın koşulları da dahil olmak üzere, ilaç başlama yetki ve sorumluluğunun hekimlik mesleğinde olduğu unutulmamalı, düzenlemeler bu durum dikkate alınarak gerçekleştirilmelidir.

Ne dersiniz, bu hayati ve insani talepleri içeren uyarılar gerektiği gibi dikkate alınır mı ?

Bu yazı toplam 1131 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.