Necmeddin Kuyucu Yoklamada: “Buradayım” diyenler - 1

22 Kasım 2020..  08.30 suları

 

Naçizane şahsıma ait Facebook sayfasında haber paylaşımları üzerinden..

 

Tasarlanmış değil spontane cinayet… başlıklı habere

 

Dördü öğretmen beş kişi, “Beğen” tuşunu tıklamış.

 

Avukat Yüksel Genç haber olarak da değerlendirdim, sonuca yorum getirmiş.

 

Takipçilerimden; Sınav Eğitim Kurumları Halkla İlişkiler Sorumlusu Şengül Özer paylaşmış. (Ben etiketlemedim). Sayfasındaki paylaşıma kimse tepki göstermemiş.

 

Haberi sitemizden, 494 kişi okumuş.

 

 

**

 

Sadece Kuyucu’nun değil tüm eğitimcilerin davasıdır… başlıklı habere

 

Tek beğeni Tüm Emekliler Sendikası’nın Gebze Şube Başkanı, emekli öğretmen Cemil Yüksek’ten gelmiş durumda.

Haberi sitemizden, 317 kişi okumuş.

 

 

 

**

 

Yağmur: Cezaların caydırıcı olması gerekli… başlıklı haber

 

Altı paylaşım var.

 

Takipçilerimden Muhsin Aslan’ın paylaşımına hiç tepki yok.

 

Haberin merkezindeki Eğitim Bir-Sen Gebze Şube Başkanı Fazlı Yağmur’un zaten etiketlemem gerekirdi etiketledim ama etiketlemesem de kesin paylaşırdı öngörüsündeyim.

 

Fazlı öğretmenin sayfasından da dört paylaşım daha olmuş. Onunla birlikte 15’i “üzgün” emojili olmakla birlikte 130 tepki tıklaması var.

 

Yine aynı sayfada 20 yorum var ki ilginç tepkiler de içeriyor. Fırsat bulur bulmaz inceleyeceğim.

 

Aynı haberde şahsıma ait sayfada 8 beğeni; beğenenler arasında Emek Partisi Gebze İlçe Başkanı Yusuf Akar, Gelecek Partisi il yönetiminden Nazlı Üstün, Darıca Belediye Meclisi CHP Üyesi Tuncer Saltaş, SP Gebze İlçe yönetiminden Eyüp Özmen, Gebzespor eski yöneticisi Mustafa Turhan, CHP Darıca İlçe yönetiminden emekli öğretmen Esin Arkan, Tüm Emekliler Sendikası’nın Gebze Şube Başkanı, emekli öğretmen Cemil Yüksek ile birlikte Muhsin Aslan, Sibel Senay ve Firdevs Ocak diğer beğeni sahipleri.  

 

Haberi sitemizden, 468 kişi okumuş.

 

 

**

 

EBS Kocaeli 1’den rest: Kabul etmiyoruz.. başlıklı habere

 

Öğretmen Kader Tozkoparan ile birlikte şubenin paylaşımından ötürü Mehmet Fatih Yazıcı ve Muhammet Koca, “Beğen” tıklamış.

 

Bu arada Kader Tozkoparan; Türkiye Komünist Partisi’nden Gebze İlçe Başkanlığı, KBB Belediye Başkan adaylığı ve bir dönem, “Bu düzen değişmeli” platformundan bağımsız Kocaeli Milletvekili adayı merhum Mustafa Tozkoparan’ın eşi.

 

Haberi sitemizden, 375 kişi okumuş.

 

**

 

21 Kasım 2020 Cumartesi, 04.30 itibariyle kimi (karma) sosyal medya notlarım şöyle.

 

Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan’ın bir yerde, “Beğen” diye tıklama yaptığını gördüm.

 

Gebze’de Halk Eğitim Merkez Müdürü, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olarak da görev yapan halen hangi okulda müdürlük yaptığını bilmediğim Zihni Aydın, aynı şekilde.

 

Eğitim Bir-Sen Gebze Şube yönetiminden öğretmenlerimiz; Özlem Öztürk Yıldırım ve Erdinç Abike.. dava sonucundan ötürü kızgın.

 

Öğretmen İsmail Boğa ile birlikte yurttaşlar Kürşat Türker, Halil Yücel ve Fevzi Çakmak üzgün.

 

TÜGVA Darıca İlçe Temsilcisi, Öğretmen İsmail Hakkı Balcı, CHP Gebze İlçe Gençlik Kolları eski Başkanı Yadigar Sero..

 

Konuyla ilgililer.

 

Dediğim gibi, söz konusu değerlendirmeler dün sabah ve bu sabah tarihli; sosyal medya yaklaşım ve paylaşımlarından derlemelerim.

 

Özetle şunları tespit ettim:

 

Bir şekilde konuya ilgi gösterenlerden siyasetlerini tespit edebildiğim kişiler nezdinde müthiş bir renklilik var. Bir de tespit edemediklerim var ki.. Bu bence pozitif bir tespit.

 

Dava sonucuna dair bir diğer siyasi değerlendirmem, negatif. Bir üst paragrafta pozitiflik var ama bireyler aktif siyasetçi değil.

 

Parti farkı gözetmeksizin gerek kurumsal kimlikler üzerinden gerek aktif siyasette yer alan ve almışlar, alacakları öngörülenlerin, görüş ifade etmede de esamesi okunmuyor.

 

Sadece AKP Gebze Gençlik Kolları yönetiminden Savaş Kılıç ve Emrah Göncü’nün; içeriklerinden bağımsız olarak sırf kayıksız kalmadıkları gerekçesi ile takdir ettiğim bireysel tepkileri var.

 

Gerekçelerini zaman zaman konu edindim. Burada tekrarlamayacağım ama sonuç şu: Bir bütün haliyle Gebze siyaseti toplumun tartıştığı bir konuda, toplumun gerisinde kalmıştır.

 

**

 

Merhum Necmeddin Kuyucu sağlığında denese çok büyük ihtimalle ve en azından bence asla başaramayacağını, ölüsüyle başarmıştır.

 

Eğitim iş kolunda dört büyük ve aktif sendikanın üstelik genel başkan ve genel merkez yöneticilerini cenazesinde bir araya getirirken..

 

Ben davanın tüm duruşmalarını takip etmedim ama yanılmıyorsam tüm duruşmalarında yine aynı sendikaların şube başkan ve yöneticileri bir araya gelmiştir.

 

Öte yandan..

 

Necmeddin Kuyucu bir eğitim emekçisidir.

 

Gebze Sendikalar Birliği bileşeni olsun olmasın işçi sendikaları..

 

Ne davaya ne sonucuna kayıtsız kalmıştır.

 

Kuyucu’nun sağlığında üyesi olduğu Eğitim Bir-Sen’in GSB’ye olan mesafesi bu durumda asla belirleyici, bahana, gerekçe olamaz.

 

Eğitim-Sen ve Eğitim-İş’in GSB bileşeni olduğu doğrudur ama meseleye sahip çıkmalarında öncelikleri mesleki kimlikleridir.

 

**

 

Kelimesayara baktım, 650’lerde.

 

Davanın sonucuna dair ne düşündüğümü, yarına saklıyorum.

 

Necmeddin Kuyucu’yu yad ederken..

 

Eğitim-Sen Gebze Üyesi Hüseyin Cebeci..

 

Darıca’da görevi başında üstelik meslektaşının kurşunlarıyla, hayatını kaybetmişti.

 

Google arama motoruna “Şehit öğretmenler” yazıyorum…

 

Necmettin Yılmaz, Aybüke Şahin, Şenay Aybüke, Vedat İnan, Ali İhsan Çetinkaya, Metin Kaynar, Buminhan Temizkan, Rüstem Şen, Mustafa Karınca

 

Liste uzuyor da uzuyor.

 

Bir 24 Kasım Öğretmenler Günü arifesinde istisnasız her birimizin bugünkü konumlarını borçlu olduğumuz tüm şehit öğretmenlerimizi..

 

Minnet ve şükranla yad ediyorum.

 

 

Arkası yarın…

 

Bu yazı toplam 1675 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar