KOCAELİ AFAD KOORDİNESİNDE 14 KURULUŞLA:  ​​​​​​​Deprem tatbikatı yapıldı

KOCAELİ AFAD KOORDİNESİNDE 14 KURULUŞLA: ​​​​​​​Deprem tatbikatı yapıldı

Kocaeli AFAD İl Müdürlüğü, TAMP-Kocaeli Afet Müdahale Planındaki çözüm ortağı kuruluşlarla ortak tatbikat gerçekleştirdi. 

Kocaeli AFAD koordinesinde 14 kuruluşun aksiyon aldığı saha tatbikatı Kocaeli Üniversitesinin Arslanbey Yerleşkesindeki enkaz alanında yapıldı.

TAMP-Kocaeli AFAD Müdahale Planında görevli resmi ve sivil kuruluşlardan 180 arama kurtarma personelinin katıldığı tatbikata kurumlar 35 araçla destek verdi.

Bursa’daki bir toplantı dolayısıyla Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılamadığı tatbikata Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç, AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, Yalova AFAD İl Müdürü Aziz Aksoy, SYDV İl Müdürü İsmet Çalışkan, Kızılay Şube Başkanı Cengiz İpek, Türk Telekom İl Müdürü Metin Ay, Sakarya ve Düzce AFAD Müdürlüklerinden Şube Müdürleri, İtfaiye Müdürü Kadir Köktürk, Donanma Komutanlığından askeri yetkililer ve hizmet gruplarının temsilcileri katıldı.

6,2 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

TAMP kapsamında Kartepe’de 6,2 büyüklüğünde gerçekleşen bir deprem senaryosuna göre icra edilen tatbikatta enkazda arama kurtarma, KBRN ölçümü ve dekontaminasyonu, yangın müdahalesi ve çadır kurma aksiyonları gerçekleştirildi.

Tatbikat aksiyonlarına AFAD ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Mezarlıklar Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü 112 Ambulans Başhekimliği ve UMKE, KIZILAY, Türk Telekom, AKUT Arama Kurtarma Derneği, TRAC Kocaeli Şubesi, MAG Mahalle Afet Gönüllüleri, İHH KİYAD Arama Kurtarma Derneği ve AKAK Akademi Arama Kurtarma Derneği katıldı.

TATBİKATIN AMACI ve İÇERİĞİ

Tatbikat açılışında konuşan Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, 1999 depreminin afet gerçekliğiyle daha yakından yüzleşmeyi sağladığını, bu depremle birlikte afet farkındalığının ve duyarlılığının bir takım zihni dönüşümlere de vesile olduğunu, Devlet nezdindeki bu dönüşümün kurumsal izdüşümünün ise 2009’da kurulan AFAD ile birlikte gerçekleştiğini vurguladı.

Daha sonra Kocaeli AFAD Planlama ve Risk Azaltma Şube Müdürü Canan Güçlü’nün koordinesinde senaryo takdimi kapsamında tatbikat icrasına geçildi. Müdahale teknik cihazlarının da katılımcılara aktarıldığı tatbikatın bitiminde Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç bir teşekkür konuşması yaptı.

Teşekkür konuşması ardından aksiyona dahil olan çözüm ortağı kuruluşların 180 müdahale personeli ile protokolün ve izleyicilerin toplu hatıra fotoğrafı çektirmesi ile program sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.