CHP Gebze’de yönetim seçimi kaldırır mı?

Aktif siyaset içinde başkanlık makamında yer alanların, içinde bulundukları mesleklerde başarılı olmaları, siyasette de başarılı olacakları anlamına gelir mi?

Örneğin Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz..

Yanılmıyorsam ülkemizin önde gelen şehir plancılarından.

2019 yılından bu yana geride kalan 3.5 sene içinde şehre dair her ne planlıyorsa merkezinde illakin sermayenin çıkarları yer alıyor.

Hadi o bir AKP’li ve sermaye yanlısı partisinin politikalarına paralel aslında doğal tercihlerde bulunuyor.

Ama neden birçok plan proje yargıdan dönüyor, en son askeri kışla yanında tasarlanan galericiler sitesinde olduğu gibi..

Ya da…

Gebze Belediyesi’nin kent meydanına diktiği Güzide adlı iki sosyal tesis, hangi akla hizmet dikildi?

Gebzeliler’in ailecek gidebilecekleri mekanlar yok diye mi?

Şu doğru.

Ben Gebze’ye ailemle birlikte 1982’de göç ettiğimde Eskiçarşı içinde bir Aydoğdu,. hemen karşısında Aygün Pastanesi vardı. Üçüncü seçenek yoktu.

Ama 2022’deyiz..

Kim diyebilir, “Gebze’nin merkezinde, meydanında ailecek gidilecek kafe, restaurant yok” diye

Bence madem Büyükgöz iyi bir şehir planlamacısı..

Gebze’de ilçenin merkezinde bir sinema salonunun yer almadığını..

Özel sektörde girişimcilerin de o veya bu gerekçeyle Gebze’de ilçe merkezine yatırımda bulunmadığını tespit ve teşhisle kamu kurumu olarak o yatırıma yönelir..

İlçenin kafe esnafı ile rekabete gireceğine o sinema salonunun katacağı canlılıkla işlerini açardı.

**

Aktif siyasette mesleğin ne kadar önemli olduğuna dün akşam CHP Çayırova İlçe Örgütü’nün emekli öğretmenleri ağırladığı 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliğinde tanık oldum.

Binali Eniş şahsında bir makina mühendisinin başkanlığını iki aydır sürdürdüğü CHP Çayırova’nın 20 Ekim Dünya Çocuk Hakları Günü etkinliğini yerinde izleyememiştim.

Başkan Eniş dün akşamki etkinlik için davet edince..

Bir de gazetemizin yeni özel sayısının konularından birini eğitim oluşturduğundan gittim. O çalışma içinde zengin bir veri tabanı oluşturmuş oldum.

Yani demem o ki Zinnur Büyükgöz şahsında iyi bir şehir planlamacısından en azından şahsım adına, iyi bir belediye başkanı çıkmadığını görmek demek her meslek grubunda işinin iyisinin iyi bir ilçe başkanı olamayacağı manasına gelmiyor.

Özetle;

Ağırlamadan sohbete, ikrama, dinlemeye, anlatmaya dört dörtlük bir çalışmaydı çünkü çalışmanın bir de komisyonu vardı.

**

Buraya kadar olan yazının başlıkla alakasının ne olduğuna anlam vermekte kafanız karışık olabilir. Doğaldır.

CHP Gebze’nin Gökhan Orhan başkanlığındaki mevcut yönetiminin içinde bulunduğumuz yerel yönetim döneminde iki önemli şansından biri Zinnur Büyükgöz şahsında bir AKP’li belediye başkanı ile örgütü de harekete geçiren, kısmen veya tamamen iyi iş üreten belediye meclis grubu.

Ancak o şansı ne kadar değerlendirdiğiniz önemli.

Bu ay içinde Zinnur Büyükgöz; CHP Gebze İlçe Örgütü’ne gerek kendisini gerek partisini alabildiğine köşeye sıkıştıracak iki önemli fırsat vermiş.

Biri Kadıllı’daki artık kaçak hali aleni o yapı.

Diğeri; okullarda öğrencilere bir öğün ücretsiz yemek için verilen ancak mecliste AKP Grubu’nca reddedilen önerge.

Önceki pazar günü akşamı iki konuya dair basın toplantısı düzenleniyor. Gebze Belediye Meclisi CHP Grubu’ndan Cavit Kapoğlu, Erhan Bölük ve Sinan Çeper toplantıda yok. Bir gün sonraki suç duyurusunda ise o gün toplantı divanında yer alan Gökhan Yamen ve Şahin Yılmazel, Gebze Adliyesi’nde yok.

Grup kararı, dönüşüveriyor bireysel karar ve tepkiye.

Öğrencilere ücretsiz yemek için önergenin tekrarlanacağı, kampanya düzenleneceği, kamuoyu desteğiyle daha etkili önerge verileceği söyleniyor. Kampanyadan bugüne kadar, esame yok.

Gökhan Orhan başkanlığındaki yönetim, kongreden bugüne çok fire verdi. O, veya bu gerekçeyle yönetime yedek üye seçilenlerin neredeyse tamamı istifalardan ötürü asil yönetime girdi.

CHP Genel Merkezi’nin il ve ilçe kongrelerini ertelemesi ne derece doğruydu..

Demek ki yanlıştı.

CHP Çayırova’da Cihan Soyluçiçek’in bozulan sağlığından ötürü gidilen olağanüstü kongre sonrası örgüte ne tür bir heyecan, yenilik, dinanizm geldiği ortada.

Bence..

CHP Gebze İlçe Örgütü mevcut yapısıyla ne genel, ne yerel seçim kaldırabilecek durumda değil.

Gökhan Orhan, yanılmıyorsam en az iki dönem için yola koyulmuştu ama şimdilerde neredeyse, yalnızları oynuyor.

CHP Gebze’de Başkan Gökhan Orhan dahil yönetim topyekün istifasını vermeli,

Örgütü olağanüstü kongreye sürüklemeli,

Gökhan Orhan ise önümüzdeki genel ve yerel seçimlere atfen hedefleri yoksa ilçe başkanlığına tekrar aday olmayı düşünüyorsa, olabilmelidir.

Ben mevcut hali ve yapısıyla CHP Gebze İlçe Örgütü’ne, yönetimine, genel ve yerel seçimde başarılı olma olasılığı vermiyorum, diyorum.

Şimdilik olmak kaydıyla,

başka da bi’şi demiyorum.

 

  

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1431 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar