1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Boykotun bize yüklediği sorumluluğu biliyoruz
Boykotun bize yüklediği sorumluluğu biliyoruz

Boykotun bize yüklediği sorumluluğu biliyoruz

Eğitim-İş Sendikası Kocaeli 2 No’lu Şube Başkanı Bülent Metin, Büyük Öğretmen Boykotu’nun 50’nci yıldönümünde boykotun üzerlerine yüklediği sorumluluğu bildiklerini söyledi.

A+A-

Eğitim-İş Sendikası Kocaeli 2 No’lu (Gebze) Şube Başkanı Bülent Metin, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) tarafından düzenlenen, 15 Aralık 1969 günü başlayıp dört gün süren büyük öğretmen boykotunun 50’nci yıldönümü nedeniyle yazılı açıklamada bulundu. Metin, “Eğitim-İş olarak, Büyük Öğretmen Boykotu'nun üzerimize yüklediği sorumluluğu biliyoruz. O boykot ki, ona omuz verenler öğretmenlerin öğretmenleridir, her birini mücadelemizin azmiyle, saygıyla selamlıyoruz” dedi. Metin açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
ÇAĞDAŞ, ADİL, PARASIZ EĞİTİM İÇİN

Bugün çağdaş, adil, parasız bir eğitim için; mesleki hakları için mücadele eden öğretmenlerin göğsünde nişan olan bir tarihin yıldönümüdür. Bugün, Türkiye Öğretmenler Sendikası'nın (TÖS) örgütlediği Büyük Öğretmen Boykotu'nun 50. yıldönümüdür.
50 yıl önce bugün, öğretmenlerin tek yumruk olarak sürdüreceği 4 günlük direnişin çıkış noktasını en iyi anlatan cümleleri, yine o dönemde TÖS Genel Başkanı olan Fakirt Baykurt sarf etmiştir:
"Türkiye eğitiminin ve öğretmenlerinin içinde bulunduğu bunalım dayanılmaz bir dereceye gelmiştir. Yabancı etkiler altında, sırtı halka dönük, eşitlikten uzak, tüketici, kalitesiz bir eğitim yıllardır, çocuklarımızı, halkımızı ve öğretmenlerimizi bıktırmıştır...”
Büyük Boykot'un bugün de üstüne düşünülmesi gereken çok önemli iki noktası vardır:
YÜZDE 70’İ BOYKOTA KATILDI 
- Resmi rakamlara göre 1969'da görev yapan toplam 165 bin öğretmen bulunmaktadır. İktidarın tüm baskılarına, tehditlerine rağmen 109 bin öğretmen -yani öğretmenlerin yüzde 70'i- boykota katılmıştır. Öğretmenler açısından bu kitlesel eylemin oranına ne yazık ki bir daha hiç ulaşılamamıştır. Ancak Büyük Boykot, doğru bir mücadele hattında, toplumun aydınlık yüzü olan öğretmenlerin nasıl tek yumruk olabileceğini bize öğretmiştir.
- Diğer bir önemli husus ise; mücadeleyi ören örgütün özgül ağırlığının kıymetidir. O tarihte TÖS'ün üye sayısı 70-80 bin bandındadır. Bu da TÖS üyesi olmadığı halde, 40 bin öğretmenin onun çağrısıyla Büyük Boykot'a katıldığını göstermektedir. İşte bu rakamlar; emek, hakikat, vatan, gelecek söz konusu olduğunda sarı sendikaların esamesinin dahi okunmayacağını, tüm bu değerler için mücadele eden sendikaların pusula olacağının tarihsel ispatıdır.
Sonrasında, TÖS Başkanı Fakir Baykurt’un aktardığı verilere göre, eyleme katıldıkları için 50 bin 300 öğretmen hakkında kovuşturmaya gidilmiştir. Bunların 19 bin 250’si takipsizlikle sonuçlanmış, 2 bin 118 öğretmen ise açığa alınmıştır. 45 bin 520 öğretmene maaş kesimi cezası, 3 bin 900 öğretmene kıdem indirimi cezası verilmiştir. 590 öğretmen bir başka ile sürgün edilmiştir. 6 bin 600 öğretmen ise il içinde bir başka yere atanmıştır. 400 müdür görevden alınmıştır. 1200 öğretmene derece indirme cezası verilmiştir. 11 kişi ihraç edilmiştir. Ve öğretmenlerine sahip çıkan TÖS kapatılmış, yöneticileri hakkında açılan davalar yıllarca sürmüştür.
ÖĞRETMEN BOYUN EĞMEZ, DERS VERİR
Ancak bu ağır fatura, öğretmenlerin direngenliğini kıramamıştır. Büyük Boykot'a omuz veren her bir eğitimci, bugün çoğu aramızda olmasa da o günlerden bize bir şeyler fısıldamaktadır. Onlar bize göstermiştir ki öğretmen, nereye çekilirse oraya giden değil yol gösterendir. Öğretmen, kendi konforu için susan değil, her yurttaşın konfor sahibi olacağı bir ülkeyi yaratmak için mimarlık edendir. "öğretmen boyun eğmez, öğretmen ders verir!"
Eğitimin daha da piyasacılaştırıldığı, gericileştirildiği, adaletsizleştirildiği, öğretmenlerin mesleki haklarının daha da kırpıldığı, açlık ve işsizlikle, keyfi cezalandırma yöntemleriyle sınandığı bu günlerden sımsıkı sarılarak kurtulacağımız hakikat işte budur!
Bu hakikatin peşine düşmek için kurulmuş ve kurulduğu günden beri bu uğurda mücadele etmiş Eğitim-İş olarak, Büyük Öğretmen Boykotu'nun üzerimize yüklediği sorumluluğu biliyoruz. O boykot ki, ona omuz verenler öğretmenlerin öğretmenleridir, her birini mücadelemizin azmiyle, saygıyla selamlıyoruz.”
 

Bu haber toplam 784 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.