1. YAZARLAR

  2. Fatoş Özut Kırtay

  3. ARILAR VE SİNEKLER 
Fatoş Özut Kırtay

Fatoş Özut Kırtay

Yazarın Tüm Yazıları >

ARILAR VE SİNEKLER 

A+A-

"Arıları ve sinekleri bir şişeye koymuşlar. Şişenin taban tarafını ışığa doğru, açık olan ağız kısmını da karanlığa doğru yerleştirmişler.

 

Arıların hepsi ışık olan tarafa doğru üşüşmüşler. Ama şişenin tabanı kapalı olduğundan çıkmayı başaramamışlar. Bu arada sinekler, şişenin ağzına doluşmuşlar ve karanlıkta dışarı çıkıp kaybolmuşlar.

 

Ağzı açık olan şişenin karanlık tarafına doğru tek bir arı bile gelmemiş! Camın önünde ışığa doğru çabalarına devam etmişler.

 

İnsanın aklına hemen arıların akılsızca davrandıkları geliyor. Ancak daha derinlemesine düşününce; karşımıza bir anıt gibi dikilen gerçek çok farklı oluyor.

 

Bilim adamlarına göre arılar olmazsa, insan yaşamı da olmaz. Ayrıca nerede, hangi çiçek ile besleneceğini bilen, yüzlerce kovan arasında kendi kovanını bulan ve o kovanın yüzlerce peteği arasından kendininkine yumurtlamayı hiç şaşırmadan uygulayabilen bir canlıdır arı.. Nasıl olur da şişenin ağzını bulup çıkamaz değil mi?

 

Işığa doğru yürüyenlerin önünde her zaman engeller olacaktır kuşkusuz... Onlar, engellere rağmen ışıktan vazgeçmeyenlerdir. Ne tür engel olursa olsun önlerinde, çabalarını sürdürenlerdir. Ve bu uğurda da gerektiğinde ölebilenlerdir Yürek, azim, sevgi, ilkeler, dürüstlüktür bunu yaptıran... Kendine saygı, yaşadığı topluma saygıdır.

 

Sinekler, karanlıkta sıvışan kaçaklardır. Karanlığa yürüyenlerdir.Karanlık düşüncelerdir. Şişenin ağzının karanlığa bakmasının onlarca hiçbir önemi yoktur. Sinsi, ilkesiz, yüreksiz, korkak varlıklardır.

Sadece kendi yaşamları söz konusudur. Nerede yemek varsa, nerede rahat yaşayacaklarsa, nerede çok para kazanacaklarsa oraya giderler. Onlar için karanlık olması önemli değildir; açık ağızların...

 

Arıyı kovalamak isterseniz savaşır. Engellere aldırmaz. Amacı sadece ışığa ulaşmaktır. İğnesini sapladığında öleceğini bilerek savaşır. Ve değerleri için ölür. Ama sinekler kaçarlar. Sonra yılışık yılışık tekrar dönerler kovaladığınız yere.. Yemeklerinize, kollarınızın üstüne tünerler Pis ayaklarıyla ezerler; yaşadığımız her yeri...

 

Arılar yumurtalarını yalnızca kovanlarına bırakırlar. Oysa sinekler her yere yumurtlar, her yerde ürerler. Çöplüklerde, tuvaletlerde, bataklıklarda… Onlar için yumurtalarını bırakacakları yerin bile hiç önemi yoktur."

 

İnsanlar ve insansılar gibi...

Global bir virüsün pençesinde boğuşurken bile , bu durumu fırsata çeviren insansılar mide bulandırıcı...

Hayat durmuşken, sonuç dönülmez olan ölüm gerçeği iken aç,haris,doymaz limbik güdüleriyle saldırıyorlar .

Bu günlerde fiyat düşürecekleri yerde, gün gün arttırıyorlar fiyatları. 

En çok neye talep varsa...

Hiç ölmeyeceklerini düşünüyorlar sanırım. 

Açlıkları beyinlerini ve vicdanlarını  kemirip bitirmiş.

Tıpkı pisliğe bile yumurtalarını bırakan sinekler gibiler..

Öyle tiksindiriciler!

Serbest piyasa ve özelleştirme yaparak buna çanak tutanlar ve denetleme yapmayanlar da bunların ağa babaları!

Varaklı bardakları, kalorifer petekleri ile nasıl utanmaz , nasıl arsız ve yüzsüzler !

Firavunun soyu da ölümü unutmuşlardı ama feci ölümlerle yok oldular!

Bu günler de geçecek.

Her karanlık aydınlığa  gebedir.

Selam olsun hep  ışığa yüzünü çevirip ilerleyen yüreklere...

Bu yazı toplam 7128 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.