1. YAZARLAR

  2. Halil Yeni

  3. ALEVİLER NE İSTİYOR?
Halil Yeni

Halil Yeni

Yazarın Tüm Yazıları >

ALEVİLER NE İSTİYOR?

A+A-

 

 

Geçtiğimiz pazar günü Kadıköy iskele meydanında İnkârcılığa, asimilasyona karşı, eşit yurttaşlık ve inanç özgürlüğü için yüzbinlerce kişi yan yana geldi. Başta Aleviler olmak üzere Alevi yurttaşların yaşamsal taleplerini önemseyen ve dayanışma içinde olmak isteyen halk son yılların en kalabalık mitingini gerçekleştirdi.

 

Fakat gelin görün ki Kocaeli’nden de binlerce insanın katıldığı mitingde ilan edilen talepler ya medyada haber değeri görmedi ya da birkaç dakikaya sığdırılmış ve amacından saptırılmış açıklamalarla geçiştirildi. Peki ya yüzbinlerce insanı farklı şehirlerden yola çıkartıp yan yana getiren talepler nelerdi?

 

İlk olarak belirtmeliyim ki Aleviler, toplumda var olan Cem Evlerinin Cami’nin karşıtı olduğu düşüncesinden derhal vaz geçilmesini istiyor. Laik bir yönetimde zorunlu din derslerinin ve Diyanet işlerinin olamaması gerektiği düşünüyor ve Devletin belirli inançları finanse etmesine son vermesi gerektiğini bildiriyorlar.

 

Ülkemizde sosyal barış, birlik ve beraberliğin Başbakan’ın ayrıştırıcı söylemleri ve uygulamalarıyla zedelendiğini bildiren Aleviler, eşit yurttaşlığı hedef alan, toplumun huzur ve barışını sağlayan politikaların hayata geçirilmesini istiyor.

 

İnançlara saygı duyulması gerektiğini bildiren Aleviler, başta Sivas Çorum, Maraş, Gazi Mahallesi katliamları olmak üzere tüm Alevi katliamlarının aydınlatılmasını ve bu katliamlar yapanlar hakkında zaman aşımının kaldırılmasını, sorumlu kişilerin devlet ve halk önünde hesap vermesini istiyor.

 

Laik Türkiye cemaatlerin, müritlerin, efendilerin ülkesi olamayacağını bildiren Aleviler, Kamu ve özel sektörde kendilerine yapılan dışlayıcı uygulamalara ve cemaat tekeline son verilmesini istiyor. 40 bin Alevinin öldürülmesinde sorumlu gördükleri Yavuz Sultan Selim isminin kamusal alanlarda kullanılmasını istemiyorlar.

 

Mahalle baskısına son verilmesini isteyen Aleviler, İktidarın kendi Alevi’sini yaratmak için kurduğu paravan dernekleri kurmaktan vazgeçmesini, Örgütlenme özgürlüğü, toplu gösteri ve ifade özgürlüğü önündeki tüm engellerin kaldırılmasını ve Cem evlerinin cümbüş, saz evi değil, ibadet yeri olduğu konusunda vakit geçirilmeksizin yasal düzenlemeler yapılmasını istiyor.

 

 

İşte yüzbinlerce insanı yan yana getiren taleplerin bazıları bunlardı. Peki ya bu talepleri duyan var mı? 

Bu yazı toplam 517 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.