Halil Yeni

Halil Yeni

NEFRET KAPIMIZI KIRMADAN

NEFRET KAPIMIZI KIRMADAN

 

 

Saygısızlıktan mı sevgisizlik doğuyor yoksa sevgisizlikten mi kaynaklı bu saygısızlık, bilmiyorum. Bildiğim şey her ikisinin de nefrete, kulakları sağır edercesine kapı araladığı. Bir çocuğun top peşine koştuğu gibi koşar adım nefret tohumu ekiliyor insan aklının bahçesine. İnsanın beyninde nefret, kök salıyor. Boy veriyor, yeşeriyor sonra. Duygudaşlıktan uzak yeşeriyor. Kalbi acımaktan bile bi çare yeşeriyor. ‘’Oh olsunlar, beter olsunlar’’ eşliğinde… ‘’Yok olsunlar, gebersinler,’’ homurdanışı peşine yeşeriyor.

 

İnsanın aklından bir pire misali zıplayıp bir başka insanın aklına geçiyor. Zehirliyor yapıştığı yeri. Onun da bedenini kaplıyor. İki kişi oluyor nefret. Sonra yüz, sonra bin, sonra milyonlar… Bir salgın hastalık gibi toplumsallaşıyor. İnsan ayaklarıyla toprağa akıtıyor zehrini, yediğimiz bala, içtiğimiz suya karışıyor. Ülkenin resmi dili de nefret oluyor. Nefret bayrağı dalgalanıyor gökyüzünde kanlı, yırtık. Nesilden, nesile aktarılıyor bu miras. Yeni çıkan kimliklerin baba adı; nüfusa kayıtlı yeri, yenileme sebebi karşısında ‘’Nefret’’ yazıyor.

 

Nefret dili insanları, gazeteleri, haberleri… Nefret dili okulları, parkları, bahçeleri, iş yerlerini… Nefret dili insan adımının atıldığı, düşüncesinin girdiği ve dilinin kullanıldığı her yeri kuşattı. Nefrete karşı sevginin savaşı daha fazla direnemedi. İyiliğin gardı düştü, güzellik zindan edildi. Saygı susturuldu. Ve zafer ganimeti olarak yağmalandı; hayata dair ne varsa rengârenk olan. Daha büyük barikatlar kurup daha derin cepheler kazısak da şimdi her şey gri ve siyah.   

***

Bizlerse çoğalan nefret sarmalına dolanmamak için artık dikkatli sevmeye, dikkatli dost edinmeye, insanlara ancak uzun paylaşımlar sonunda güvenmeye ve’ ’Arkadaş’’ demeye başladık. Nefret ağına bir sinek gibi yapışmış insanların üzerini çizmeye, onları kendimizden ve sevdiklerimizden uzaklaştırmaya çalıştık. O kadar çok insan zehirlenmişti ki çevremizde, üzerini çizdikçe yalnızlaştık. Önce kalabalık şehirlerden çektik elimizi, kolumuzu, sonra karışık arkadaş sohbetlerinden. Çember daraldı. Mahallede ki komşularımızdan da eksilttik. Ayakkabılarımızı içeriye alıp kapıyı altlı üstlü üç kere kilitledik. Aklımızı kaçırtan televizyonun fişini de çekip atınca baş başa kaldık kendimizle. Merhaba.

 

Hepimiz görmüşüzdür. Geçtiğimiz hafta karlı ve sisli bir havada yol alırken tanık olduğu zincirleme kaza sonrası yardım etmek yada üzülmek yerine ‘’Oh çok güzel oldu. Mmmmh çok güzel oldu. Geberecen, geberecen. Aferin size.’’ Diyerek kaza sonrası arabadan çıkan kadınlara küfürler yağdıran tır şoförünün haberini izleyince yazıldı bu yazı.  

 

Şimdi küçük salonlarda buluşup, insanın az olduğu yerlerde sadece sevdiklerimizle yan yana gelip, gerek duymadıkça dışarı çıkmasak da, sonu mutlu biten filmler izleyip, romanlar okuyup, temiz kalmak adına kendimizi edebiyata, sanata, doğaya, hayvana, bitkiye, böceğe adasak da, nefret kapımızı kırıp bizi de yutmadan mücadeleye devam etmeli, hayatı dönüştürmeliyiz.

 

 

 

Bu yazı toplam 972 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Halil Yeni Arşivi