Halil Yeni

Halil Yeni

“Kusura Bakma Ölüm, Adın Çok Soğuk’’

“Kusura Bakma Ölüm, Adın Çok Soğuk’’

“Doğdum işte babacığım /Sarp, yamaçları yollarında kara kışın,/ Doğdum işte onurumuzun kondusunda./Büyüdüm işte babacığım,/ Sen yüzümü göremesen de/Ben sesini duyamasam da/Kavganın yollarında sırt sırta yürüyemesek de/Büyüdüm işte babacığım…/ Doğdum büyüdüm ben,/Kavgayı sokaklarda gördüm ben,/Direndim yeri geldi düştüm ben,/Onurlu mücadelemizde/Ben de senin yanındayım babacığım.”

Yukarıda ki şiir Hasan Ferit Gedik tarafından babasına yazıldı. Belli ki şair yürekli bir cengâverdi. “Düşmandan korkuyorsam namerdim! Yârin gözlerini bir daha görememektir tek derdim…” derdi. Ne yârin gözlerini ne de onun gözlerinden akan yaşları görebildi.

Aşağıdaki satırlar, Haziran direnişi günlerinde, Maltepe Gülsuyu’nda uyuşturucu çetelerinin silahlı saldırısı sonucu öldürülen Hasan Ferit Gedik tarafından, farklı tarihlerde yazıldı. 21 yaşındaki Hasan Ferit’in canı, kentsel dönüşümden rant kapmak, gençliği yozlaştırıp uyuşturucu satmak isteyen çeteler tarafından çalındı. Elbet bu yaşatılan acıları, insanlık tarihinin sert bakışlı, öfkeli çocukları unutmayacaktır. Ve son sözü, hesap defterine yine onlar yazacaktır. 

“Suçum; uyuşturucuya, fuhuşa, çeteleşmeye karşı olmak. Üstüme 5-6 kişi tarafından onlarca ifade verilmiş. Savcılıktan bırakılmadım. Mahkeme sonucu tutuksuz yargılanma talebiyle serbest kaldım. Mahkememiz devam ediyor. Suçum; halkımı, vatanımı sevmek… Ben ve arkadaşlarım için mücadele veren, unutmayan, desteklerini esirgemeyen tüm dostlarımı canıgönülden kucaklarım… Umutsuzluk bize yasak!” 

“Adam yakmak serbest ama yozlaşmaya karşı olmak, muhalif olmak, devrimci olmak, çürümüş sisteme karşı olmak, onurlu olmak, namuslu olmak, İNSAN olmak YASAK!” “Evet, Armutlu, Reşit Paşa, İstinye ve diğer gecekondu mahalleleri… Ekim ayında yıkımlar başlıyor. Umarım bugün rahat rahat, bacak bacak üstüne attığınız evlerinizi, yıkım ekipleri geldiğinde savunabilirsiniz. Çünkü sadece bizler, sizlerin evleri için direnerek kazanamayız. Evinde susup oturanın CANI CEHENNEME!” 

“Bugün mahallemize çevre ve şehircilik bakanı, yalanlarını söylemek için geldi. Biz Armutlulu gençler olarak üstümüze düşeni yaptık! Protesto ettik. ‘Evimizi yıkanın villasını yıkarız!’ ‘Armutlu, halkındır, rantçıların olmayacak!’ sloganlarımızla ve ‘Bugün kendileri rahat rahat mahallemize girerlerse yarın yıkım ekipleriyle gelecekler! Bizim tek çaremiz direnmek! Biz Armutlu halkı olarak onlara izin vermeyeceğiz!’ sözleriyle halkı bir kez daha uyardık… Armutlu halkındır, rantçıların olmayacak. Armutlu halkını kandıramayacaksınız!” 

“Kusura bakma ölüm, adın çok soğuk… Bunca mazeretim varken yaşamaya dair, ölümü aklımdan bile geçirmem. Seni seviyorum hayat. Tüm kötü sürprizlerini de… Her şey çok güzel olacak. Gerisi hayat…

Bu yazı toplam 2618 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Halil Yeni Arşivi