1. YAZARLAR

  2. Halil Yeni

  3. Işıklar Sönmesin Perdeler Kapanmasın
Halil Yeni

Halil Yeni

Yazarın Tüm Yazıları >

Işıklar Sönmesin Perdeler Kapanmasın

A+A-

Tiyatro İnisiyatifi ve bünyesindeki tiyatro toplulukları, salgınla birlikte sorunlarının her geçen gün daha da artığını ve tiyatro emekçilerinin geçinemez duruma geldiğini belirterek, sorunların çözümüne dair aşağıda ki taleplerini sıraladı.
★★★
‘’Tiyatroların KDV, Gelir Vergisi, Stopaj vergi oranları yeniden düzenlenmeli, mevcut borçlarla ilgili düzenlemeler acilen yapılmalıdır. Elektrik, doğalgaz, su gibi giderlerimiz 2021 Ocak ayına kadar dondurulmalı, var olan borçlar taksitlendirilmeli ve sonrası için de indirim uygulanabilecek bir düzenleme yapılmalıdır.
★★★
2021 Ocak ayına kadar tiyatroların salon kiralarına ilgili bakanlıkça destekte bulunulmalıdır. Tiyatrolarda çalışan personelin maaşları ile ilgili destek olunmalı ve 2021 Ocak ayına kadar olan SGK primleri geçici bir yönerge ile ilgili bakanlıkça ödenmeli, geçmiş prim borçları ile ilgili düzenlemeler yapılmalıdır.
★★★
Tiyatro sezonu sağlıklı biçimde başlayana dek tüm tiyatro emekçilerinin asgari yaşamsal koşulları bireysel maddi desteklerle sağlanmalıdır. Zaman kaybetmeden “Tiyatro Yasası” çıkarılmalıdır. Türkiye’de tiyatro yapan ödeneksiz özel ve bağımsız kurumlar “Kamusal Tiyatro” unvanı almalı, ticarethane kimliğinden kurtarılıp “Kamusal Hizmet Üreten Sanat Kurumu” statüsüne geçirilmelidir.
★★★
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen “Özel Tiyatrolara Devlet Desteği” olarak tanımlanan yönetmelikteki yapılan değişiklikler tekrar gözden geçirilerek, hem Bakanlığı hem Sanat Kurumlarını rahatlatacak şekilde net bir yapıya kavuşturulmalıdır. Ancak bunlar yapıldığında nefes alabilir, hayatta kalabilir ve üretimlerimize devam edebiliriz. Bu sorunlar çözülmediği takdirde sahnelerimizin perdesi ve salonlarımızın kapısı maalesef açılamayacaktır.”
★★★
İnisiyatifi üyeleri ayrıca pandemi sürecinde desteksizlik yüzünden özel tiyatroların perde kapatma aşamasına geldiğini, devletin acilen bir "tiyatro yasası" çıkartması gerektiğini dile getirdi.
★★★
Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren 427 tiyatronun bir araya gelmesi ile oluşan Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi, Cumhurbaşkanlığına ve ilgili bakanlıklara yönelik hazırlanan taleplerine henüz cevap alamadıklarını bildirerek bu şekilde perde açmalarının mümkün olmadığını bildirdi. 

Bu yazı toplam 5122 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.