Halil Yeni

Halil Yeni

Her Yeni Yılda Yeniden Canlanıyor Dibe Vurmuş Umutlar

Her Yeni Yılda Yeniden Canlanıyor Dibe Vurmuş Umutlar

Öyle karanlık zamanlardan geçiyoruz ki, öyle ışığa muhtaç... Öyle soğuk zamanlardan geçiyoruz ki, şöyle sıcacık bir mevsime hasret. Öyle yalnızız ki bu kalabalık uğultular içerisinde, öyle sessiz, öyle kimsesiz. Öyle bir hayat yaşıyoruz ki açlıkla, korkuyla, mutsuz, sevimsiz. Ve bize bunları yaşatan kim varsa başımıza taş etmişiz.

Kibrin nefretin, sevgisizliğin, adaletsizliğin, pisliğin egemenliği şimdi zaman… Saltanatını ilan etmiş tüm televizyonlarda, gazetelerde. İnsanları, okulları, kitapları, üniversiteleri parkları, bahçeleri, şehirleri her yeri kaba güçle kuşatmış. Nefret dili insan adımının atıldığı, düşüncesinin girdiği ve dilinin kullanıldığı her yeri işgal etmiş.

 

 

Yine de acının, zulmün, bitmediği, insanın insana kulluk ettiği bu yeryüzünde bir türlü gelmeyen güzel günleri bekliyoruz. Her yeni yılda yeniden canlanıyor dibe vurmuş umutlar.  Yarınlara sarılıyoruz sıkı sıkıya. Sırtımızı yol arkadaşlarımıza dayıyoruz. Aklı yaşamdan, yüreği güzelliklerden yana ne varsa sesini sesimize kattık ayakta durmaya, yıkılmamaya çalışıyoruz hep birlikte. Çünkü yalnızca umuttur bizi yaşamda tutan.

 

Türk Dil Kurumuna göre umut;  bir kimsenin kişisel yaşamındaki olay ve durumlarla ilgili olumlu sonuçlar çıkabileceği ihtimaline dair duygusal inancı olarak tanımlanır.

 

Kimine göre umut sevgidir. Karşılıklı, karşılıksız, dertli, kederli, mutlu, sevinçli sevgidir umut. Kimine göre bir insanın en aciz durumunda yarattığı avuntudur. Sabırdır.  Yada yarına iyi uyana bilme biçimi… Kimine göre mutluluk ve huzurdur umut. Kimine göre iş bulabilmektir. Yada çalıştığı işte yükselebilmektir. Umut bazen acıdır. Beklemek zordur. Ummak kahırlıdır. Ama bittiği anda insanı öldürendir umut. Küçücük bir ışığına bazen dünyalarını verebildiğindir.

 

Kimine göre umut olmasını istediğin güzelliklerin olacağına inanma isteğidir. İnanmaktır umut. İnanıyorsan, umut ediyorsun demektir. Umut ne dün ne de yarındır, umut andır, gülümsemedir. Umut arkadaştır. Dosttur. En zor günlerde yoldaştır. Kime göre umut karanlığın içindeki ışık süzmesidir. Düşen birinin yeniden ayağa kalkmasıdır. Bebeğin yemek için memeye saldırmasıdır. Müzisyenlerin enstrümanları, yazarların kalemidir. Umut yürekte başlayıp aklı dinç tutan fikirdir.

 

 

 

Kimine göre umut her şeydir. Kısa bir anlatımı yoktur ama çok da kısadır. Kime göre ise umut fakirin ekmeğidir. Yeni yıla yeni umutlarla dostlar.

 

 

Bu yazı toplam 5935 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Halil Yeni Arşivi