1. HABERLER

  2. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  3. GTÜ’lü akademisyenin proje destekleri
GTÜ’lü akademisyenin proje destekleri

GTÜ’lü akademisyenin proje destekleri

GTÜ Temel Bilimler Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asuman Demiroğlu-Zergeroğlu Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı 2022-ACİL-01 A Grubu Acil Ar-Ge Projesi olmak üzere iki projeden destek aldı.

A+A-

GTÜ Temel Bilimler Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asuman Demiroğlu-Zergeroğlu " İlaç Yeniden Konumlandırma Yaklaşımıyla Yeni Allosterik ERK5 İnhibitörlerinin Keşfi" başlığında Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı 2022-B-01  B grubu Ar-Ge  projesi ile ‘’Fitoöstrojenlerin Nekroptoza Etkisinin Tek Tabakalı ve Mikro Tümör Kültür Sistemlerinde Karşılaştırmalı Analizi ‘’başlığında Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı 2022-ACİL-01 A Grubu Acil Ar-Ge Projesi olmak üzere iki projeden destek almıştır.

Proje Hakkında

Günümüzde, kanser tedavisinde protein kinaz inhibitörleri yaygın olarak kullanılmakta fakat zaman içerisinde tümör hücreleri kinaz inhibitörlerine doğal ya da sonradan direnç göstermektedir. Buna ilaveten inhibitörlerin yeterince seçici olmaması, hedef dışında yolağı düzenleyen negatif-feedback yolaklarını baskılaması veya hedefe inhibitör bağlanma sonrası hedefteki paradoksal aktivasyon gibi beklenmeyen moleküler durumlar, farklı, daha özgün ve daha etkin inhibitörlere gereksinimi ortaya çıkarmaktadır. Bu projede yüksek maliyet, süreç, başarısızlık riski gibi geleneksel ilaç tasarlamada karşılaşılan dezavantajları azaltmak kapsamında; hali hazırda var olan ve ulaşılabilen ilaçların İlaç yeniden Konumlandırma (İYK) yaklaşımıyla çeşitli kanserlerde regülasyonu bozulmuş olan MEK5/ERK5 yolağının efektörü ‘ERK5’ proteinine etkisi Moleküler Modelleme ve Deneysel olarak ortaya çıkarılacaktır. Projemiz GTU Moleküler Biyoloji Genetik ve GTU Biyomühendislik Bölümü İş birliğiyle gerçekleştirilecektir. Acil Ar-Ge projesi kapsamında ise; Fitoöstrojenlerin Programlı Hücre Ölüm yolaklarına etkisinin iki ve üç boyutlu canlı hücrelerde analizlerinin yapılması hedeflenmektedir.

 

Haber: Aleyna SEVENCAN

Bu haber toplam 788 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.