Denizlerde av yasağı başladı

Denizlerde av yasağı başladı

1 Eylül 2023'te başlayan 2023-2024 balıkçılık av sezonu bugün sona erdi. Denizlerdeki av yasağı, endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini kapsayacak. Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar, yasaktan muaf olacak.

1 Eylül 2023'te başlayan 2023-2024 balıkçılık av sezonu bugün itibarıyla sona erdi. Denizlerdeki av yasağı, endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini etkileyecek. Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar ise yasaktan muaf olacak. Endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini kapsayan 4,5 aylık av yasağı döneminde, ekonomik faaliyetlerini sürdürmek isteyen balıkçılar için bazı şartlar getirildi.

GIRGIR VE TROL YÖNTEMİYLE AVCILIK YAPILABİLECEK
Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan izin alınarak, kara suları dışındaki uluslararası sularda gırgır ve trol yöntemiyle avcılık yapılabilmesine izin verilecek. Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar ise yasaktan muaf tutulacak ve avcılık faaliyetlerini sürdürebilecekler.

78 GEMİYE EL KONULDU
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sezon boyunca hamsi dahil birçok türün bereketli avlandığını belirtti. Ayrıca, yasalara uygun avlanan balıkçıların haklarını korumak adına sürekli denetimler yapıldı. Geçen yıl yapılan 171 bin 219 denetim sonucunda kaçak avlanan 593 ton su ürününe el konuldu ve kurallara uymayan 78 gemi kamuya devredildi. Bakan Yumaklı, balıkların üreme ve büyüme dönemlerinde getirilen yasaklara uymanın öneminin altını çizdi ve gelecek sezon için sürdürülebilirlik temelli yeni kuralların uygulanacağını belirtti

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.