1. YAZARLAR

  2. Halil Yeni

  3. Bir Ödül Bir Öykücü: Alara ve Şafak Yüca
Halil Yeni

Halil Yeni

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Ödül Bir Öykücü: Alara ve Şafak Yüca

A+A-

Güncel Sanat Dergisi tarafından 11.si düzenlenen ‘’Kaygusuz Abdal Öykü ve Şiir Ödülleri’’ sahiplerini buldu. Kentimizin genç yazarlarından Şafak Yüca’nın ‘’Türlü Burjuva Adetleri” başlıklı öyküsü “Alara” ödülüne değer görüldü.

 

Güncel Sanat Dergisi tarafından her yıl düzenlen ve ünlü halk şairi Kaygusuz Abdal’ın adını yaşatmayı ve genç kuşaklara aktarmayı amaçlayan ‘’Kaygusuz Abdal Öykü ve Şiir Ödülleri’’ geçtiğimiz günlerde açıklandı. Çok sayıda şair ve yazarın katıldığı yarışmada Akdeniz Öykü Ödülü, Güzel Alanya, Alanya Kale, Alara, Alanya Kızıl Kule, Güncel Sanat ve Seçici Kurul Özendirme ödülleri sahiplerini buldu.  Öykü dalında Öner Yağcı, Yaşar Yıltan, Münevver Oğan ve Ahmet Akmehmetoğlu’nun yer aldığı seçici kurulda kentimizin öykü yazarlarından Şafak Yüca ’Türlü Burjuva Adetleri” başlıklı öyküsü ile “Alara” ödülüne değer görüldü. Öykü, ödül alan diğer eserlerle Baygenç yayıncılık tarafından çok yakında kitaplaştırılacak.

*

Her ay BİLKAR’da kültür sanat söyleşileri düzenlediğimiz dönemlerde çok sayıda sanatçı ve yazarı Gebzeli sanatseverlerle buluşturuyor, birbirinden değerli konu ve konuklarla etkinlikler düzenliyorduk. Bunlardan biride Şafak Yüca ile gerçekleşmiş, Yüca katılımcılara göç ve göçmenlik üzerine çok önemli bilgiler vermişti.

 

Savaşların, yaşamsal baskıların ya da yoksulluğun halkları yine yok ettiği bir dönemde yaşanan zorunlu göçlerle milyonlarca insan hayatlarından, sevdiklerinden, yurtlarından olduğu günlerde ülkelerinden göçüp farklı ülkelere sığınan göçmenlere politik akımların nasıl yaklaştığını, son zamanlarda ülkemizde yaşayan milyonlarca Suriyeli göçmenin yaptıkları bu göç alkımlarının sonuçlarının neler olduğunu ve şiirlerin, öykülerin, romanların göç ve göçmenliği satırlarında nasıl işlediğini uzun uzun konuşmuştuk. Bu etkinlik kentte göç ve göçmenlik üzerine yapılan ilk etkinlikti.

 

Etkinlikte ‘Bağımlılık perspektifiyle Suriyeli Göç Akımı İncelemesi’ başlıklı konuşma yapan Akademisyen   Şafak Yüca Suriye’de ki savaş sonrası ülkemize yoğun bir göç akımının başladığını ve Türkiye’ye göç edenlerin büyük bölümünün çok kötü şartlarda yaşadığını belirterek, güvencesiz bir şekilde nasıl ucuz emek gücü olarak çalıştırıldıklarını anlatarak önemli değerlendirmelerde bulunmuştu.

*

Şafak Yüca 1993 yılında İzmit’te doğdu. Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı üniversitenin Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde Yüksek Lisans yaptı. 2017-19 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi’nde Proje Asistanlığı görevini yönetti. Şu anda Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde Doktora yapıyor.

 

ABC Gazetesi ve Telgrafhane’de yazıları farklı dergilerde seyahat, göç ve göçmenlik üzerine makaleleri yayımlanan Şafak Yüca’nın öyküleri ise Kapari Fanzin, Volta, Şahsiyet, Güney Kültür ve Sanat, Altıyedi gibi çeşitli dergilerde yayımlandı.

 

‘’Türlü Burjuva Adetleri” başlıklı öyküsü ile Güncel Sanat Dergisi tarafından “Alara” ödülüne değer görülen Şafak Yüca Gebze’de yaşamaya ve yazmaya devam ediyor.

Bu yazı toplam 6350 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.