Halil Yeni

Halil Yeni

30 Yılın Ezgileri ve Bir Güzel İnsan Ferhat Tunç

30 Yılın Ezgileri ve Bir Güzel İnsan Ferhat Tunç

 

 

''Özgürlük Mahkumları'', Yaşamak direnmektir'' ve daha niceleri... Halk sanatçısı Ferhat Tunç, sanat hayatının 35. yılında yeni bir albüm çıkararak sevenlerini mutlu etti. Bende onlardan biriyim. Lise yıllarında Ferhat Tunç’la tanışmış, onun türküleriyle sanata bakmış biri olarak sesleniyorum size.  "30 Yılın Ezgileri" adını taşıyan ve Royem Müzik etiketiyle çıkan albümde, herkesin hafızasında yer edinmiş toplam 16 eser yer alıyor. Canlı konser performanslarında kayıt altına alınmış eserlerinden oluşan ve dinleyiciye ulaştırılan albüme ilginin büyük olacağını düşünüyorum. Çünkü o güzel sesin hafızalarımızda dipdiri duran yeri var.

 

 

Sanat hayatında otuz beş yılını geride bırakan Ferhat Tunç’un gerek kişisel, gerekse sanatsal yaşamı fırtınalar içinde, tanıklıklarla geçmiştir. Her koşulda demokrasi, barış, kardeşlik, insan hakları ısrarcısı ve aktivisti olan Tunç, bu otuz beş yıllık sanat hayatına 23 albüm, Türkiye ile dünyanın bir çok ülkesinde gerçekleştirdiği yüzlerce konser, "Zor zamanlar İnce Şarkılar" adını taşıyan bir de kitap sığdırdı.

 

 

"30 Yılın Ezgileri" albümü sanatçının tanıklıkları ve yaşanmışlıklarının bir özeti adeta. O, muhalif olmanın bedelini her türlü yaşadı. Gözaltılar, bitmeyen davalar, hapis cezaları onu yıldırmadı. Durduğu yer ezilenlerin yanıydı ve bu tavrı onu ezilenlerin yüreğiyle buluşturdu. Onlar da onu yüreklerinin en derin ve en sıcak yerine taşıyarak sonsuz bir sofraya konuk ettiler.

 

 

Ferhat Tunç, korkunun, baskının, işkencenin en ağır dönemlerinde özgürlüğün çığlığı oldu. Onun için sanat halkların yanında halaya durmaktı. Korku dönemlerinde umut şarkıları çoğaltarak, güneşli günleri anımsattı sürekli. Haksızlığın karşısına sadece şarkılarıyla değil, eylemleri ve duruşuyla da çıkarak haklıların yanında oldu. Zor zamanlarda ses çıkarmanın erdem olduğuna inandı ve asla susmadı.

 

 

Tunç, otuz beş yıllık sanat yaşamında özgürlük şarkılarını dilden dile dolaştıran bir koşucu oldu. Sanatçı olmanın başını kuma gömmek olmadığını bilenlerdendi ve her zaman gökyüzündeki mavinin ısrarcısı oldu.

 

 

Tarihin ve zamanın iki seyri vardı. Ya içi boş bir hayatın pembelikleİinin içinde olmak ya da fırtınalı denizlerde umuda yelken açmak… O, tüm zorluklara karşın gök kuşağının altından geçerek umudun zarifliğine doğru yürüdü. Tarih şarkıydı, şiirdi, çığlıktı, umuttu, sesti. Tüm bunların sesi oldu ve o ses otuz beş yıldır en gür haliyle gökyüzüne doğru yükselişini sürdürmeye devam ediyor.

 

 

Ülkemizin Dünya Özgür Müzik Ödülü’ne değer görülmüş tek sanatçısı olan Ferhat Tunç yeni albümünde sırasıyla şu şarkılara yer veriyor.  1. Vuruldu 2. Gülvatan 3. Vurgunum Hasretine 4. Kanmasınlar 5. Firari Sevdam 6. Dersim Yıkılmasın 7. Bir Şehir (Sivas) 8. Ötme Bülbül 9. Metin'e Ağıt 10. Yaşamak Direnmektir 11. Kızın Adı Özgürlük 12. Cav Bella 13. Vaylar Beni 14. Daye Daye 15. Yaro Yaro 16. Malam Barkır

 

 

Kendisini yürekten tebrik ediyorum. Onu gençliğimin en güzel çağlarında tanımış olmaktan ve vaktiyle bana verilen her hatıra defterine onun bir ezgi olan  ‘’Yaşamak direnmektir’’ diye yazmış olmaktan mutluluk duyuyorum. 

 

Bu yazı toplam 1267 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Halil Yeni Arşivi