Zeytinoğlu: Kocaeli Türkiye’ye en fazla kazanç sağlayan il oldu

Zeytinoğlu: Kocaeli Türkiye’ye en fazla kazanç sağlayan il oldu

TÜİK tarafından açıklanan 2021 yılına ait nüfus verilerine göre; Kocaeli nüfusu 2020 yılına göre binde 18 artarak 2 milyon 33 bin 441 kişi oldu.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu açıklanan nüfus verilerine göre, Kocaeli’nin ödediği kişi başı vergi ile ortalamanın kat kat üzerine çıkarak yine devlete en fazla kazanç sağlayan il olduğunu söyledi.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan İller İtibariyle Merkezi Yönetim Bütçe İstatistikleri il Bazında Vergi Gelirleri araştırması sonuçlarını değerlendirdi. Zeytinoğlu, “İlimiz 2021 yılında 110 milyar 216 milyon TL vergi ödemiştir. Bu rakam, Türkiye genelinde 104.9 milyar TL olan 66 ilin vergi gelirlerinin toplamından daha fazladır. Kocaeli aynı zamanda yüzde 90,29’luk vergi tahakkuku ile birinci sırada yer almaktadır. Diğer taraftan, açıklanan 2021 yılı nüfus verilerine göre Kocaeli’nin kişi başı ödediği vergi 54 bin 202 TL oldu. Türkiye ortalamasının 13 bin 755 TL olduğu göz önüne alındığında, Kocaeli ödediği kişi başı vergi ile ortalamanın kat kat üzerine çıkarak yine devlete en fazla kazanç sağlayan il oldu” dedi.

DEVLETİN KİŞİ BAŞI HARCAMASI..

Kocaeli’de kişi başına devletin harcaması 5 bin 793 TL olduğunu belirten KSO Başkanı Zeytinoğlu, “İlimiz, ülkemiz bütçesine kişi başına 54 bin 202 TL vergi geliri sağlamasına karşılık, Kocaeli’ye kişi başına yapılan harcama sadece 5 bin 793 TL’dir. Bu harcama Türkiye ortalaması olan 18 bin 890 TL’nin çok altında kalmaktadır. Ülkemiz genelinde kişi başına devletin ortalama harcadığı miktar kadar ilimizde de harcama yapılması durumunda, ilimizin birçok altyapı eksikliklerinin de giderilebileceğini düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

Haber: Ahmet Zeki Ayar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.