Zeytinoğlu bütçeyi değerlendirdi

Zeytinoğlu bütçeyi değerlendirdi

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bütçe gerçekleşmelerine ilişkin değerlendirmede bulundu.Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan bütçe gerçekleşmelerine ilişkin değerlendirmede bundu.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bütçe gerçekleşmelerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan bütçe gerçekleşmelerine ilişkin değerlendirmede bundu. Zeytinoğlu, “Aralık ayında bütçe gelirleri 135.07 milyar TL, bütçe giderleri 280.81 milyar TL olarak gerçekleşti. Gelirlerdeki artış yüzde 40 olurken, giderlerde yüzde 100.9’luk artış oldu ve aralık ayında bütçe 145.74 milyar TL açık verdi. 2021 yılının Aralık ayında, harcamaların ağırlıklı olarak cari transferler ve borç verme kalemlerinde olduğu görülüyor. Aralık ayı bütçe giderlerinin alt kalemlerine baktığımızda en yüksek harcama yüzde 92.8 artışla cari transferlerde oldu. Söz konusu dönemde, bütçede yüksek düzeyde açık verilmesinde bazı Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT)’ne verilen borçların da etkisi oldu. Buna göre, bütçe giderlerinde borç verme kalemi altında KİT’lere yapılan ödemeler, enerji maliyetleri ve döviz kurundaki hızlı artışlar nedeniyle, 2020 Aralık ayında 2.9 milyar TL iken, 2021 aralık ayında 58.3 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

 

BÜTÇE GELİRLERİNİN ALT KALEMLERİ

Aralık ayı bütçe gelirlerinin alt kalemlerini de değerlendiren Zeytinoğlu, “Bütçeye en fazla katkı sağlayan vergi gelirlerinin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 41.6 artışla 111.4 milyar TL olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Vergi gelirlerinin alt kalemlerinde; dahilde alınan KDV’de yüzde 28.1, ÖTV’de yüzde 8.6’lık gerileme olurken, gelir ve kazanç üzerinden alınan vergilerde yüzde 45.9, ithalden alınan KDV’de yüzde 102.7’lik artış oldu” ifadelerini kullandı. 

DENK BÜTÇE VURGUSU

Zeytinoğlu açıklamasının devamında, “2021 yılı tamamında bütçe gelirleri yüzde 36.8 artarak 1 trilyon 407 milyar 399 milyon TL, bütçe giderleri de yüzde 32.9 yükselerek 1 trilyon 599 milyar 642 milyon TL oldu. Böylece 2021 yılı bütçe açığı 192 milyar 244 milyon TL olarak gerçekleşti” şeklinde konuştu. KSO Başkanı Zeytinoğlu, mali disiplinden taviz vermeden denk bütçenin önemine değinerek, faizlerin düşmesinin en önemli yollarından birinin de kamunun borçlanma ihtiyacının ortadan kalkması olduğunu belirtti. Böylece sanayicilerimizin, daha düşük maliyetle daha fazla kredi imkânına erişebilme fırsatına sahip olabileceklerini vurguladı.

 

Haber: Ahmet Zeki AYAR

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.