1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yüz yüze eğitim kayıtsız şartsız durdurulmalı
Yüz yüze eğitim kayıtsız şartsız durdurulmalı

Yüz yüze eğitim kayıtsız şartsız durdurulmalı

Eğitim-İş, üs gerekli önlemler alınmadan geçilen yüzyüze eğitimde 45 günde 26 öğretmen kaybından ötürü sebep olanları sorumlu tutarken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması öncesi yapılan açıklamada, “Yüzyüze eğitim kayıtsız şartsız durdurulmalı” denildi

A+A-

Eğitim-İş Sendikası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son yasaklarına dair açıklamasından bir süre önce yaptığı yazılı açıklamada uyarılara rağmen gereken önlemler alınmadan başlatılan yüzyüze eğitimin 45 günlük sürecinde 26 öğretmenin kaybedilmesini öncesinde olduğu gibi sonrasında da “cinayet” olarak tanımladı: Şimdi yaşamını kaybeden öğretmenlerimizin kanı, bu yanlış kararda inat edenlerin elindedir!

ÖLMEMEK İÇİN LİBYALI MI OLALIM?

“Öğretmenlerimiz ölmemek için Libya vatandaşı mı olmalı?” başlığıyla yapılan açıklamada üstelik bu koşullarda dahi ve halka rağmen Libya’ya aşı desteği kınanırken, yüz yüze eğitimin tam kapanmaya geçilse de geçilmese de derhal durdurulması gerektiği belirtildi:

“CİNAYET OLUR” DEMİŞTİK…

“Eğitim-İş olarak, sürecin başında Bakanlığı hem kamuoyu önünde hem yazışmalar aracılığıyla uyarmış, "Aşılama tamamlanmadan yüz yüze eğitimi başlatmak cinayet olacaktır" demiştik. Şimdi yaşamını kaybeden öğretmenlerimizin kanı, bu yanlış kararda inat edenlerin elindedir!

TEK YOL BİLİMİN İZİDİR

Daha fazla kayıp olmamasının tek yolu bilimin izinden gitmek, bir salgına karşı gereken tüm mecburi adımları sırayla atmaktır. Yapılması gerekenler, asgari düzeyde insani duyguları ve idrak yeteneği olan her siyasinin anlayacağı kadar basittir:

- (Tam kapanmaya geçilse de geçilmese de) Yüz yüze eğitim derhal durdurulmalıdır.

- Uzaktan eğitimdeki teknik sorunlar giderilmeli, söz verildiği ancak yapılmadığı üzere yoksul öğrencilere tablet/bilgisayar dağıtılmalı, internet temin edilmelidir. Yüz yüze eğitime geçilebileceği zamana kadar hiçbir öğrenci feda edilmemelidir.

-  Uzaktan eğitim sırasında yalnızca öğretmenler değil, okullar açıldığında orada bulunmak zorunda olacak tüm eğitim emekçileri aşılanmalıdır.

- İkinci dozların ardından virüse karşı bağışıklığın oluşması için bilimsel olarak gereken süre kadar beklenilmeli, bu sırada okullar (hijyenin sağlanması ve denetlenmesi, sınıf kalabalığı planlamaları, minimum riskle okula ulaşım) yüz yüze eğitime hazır hale getirilmelidir.

Yukarıda saydığımız adımlar atılmadan, yüz yüze eğitimde ısrar etmek CİNAYETTİR! Sadece eğitim alanındaki insanları değil tüm toplum sağlığını tehlikeye atan bu karardan dönülmesi mecburi istikamettir!

AVRUPA BİRİNCİLİĞİNE TAŞIDILAR

Açıklamada ayrıca şu görüşlere yer verildi: “Yanlış politikalar, bilimi hiçe sayan organizasyonlar ve insan odaklı olmayan planlamalarla Türkiye'yi Covid-19 vaka sayısında Avrupa birinciliğine taşıyan iktidar, eğitimi virüsün kuluçka alanı yapma konusunda kararlılığını sürdürmektedir.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Libya Başbakanı ile yaptığı görüşmenin ardından Libya'ya hemen 150 bin doz aşı göndereceklerini açıklaması, bardağı taşıran son damla olmuştur.

 

45 GÜNDE 26 EĞİTİMCİYİ KAYBETTİK

Yüz yüze eğitimin başladığı 1 Mart'tan bu yana sadece resmi kayıtlara göre bile 45 günde 26 eğitim emekçisi yaşamını yitirmiştir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un kameralara poz vererek olduğu aşıya ulaşamayan öğretmenler için okula gitmek, her gün ölümle burun buruna gelmek anlamı taşımaya başlamıştır.

KRONİK RAHATSIZLIĞI OLAN DA

RİSK GRUBUNDA DEĞİLMİŞ

Tüm uyarılarımıza rağmen, MEB'in ve Sağlık Bakanlığı'nın vaatlerinin aksine ülkedeki öğretmen nüfusunun henüz 10'da 1'i bile aşılanmamıştır. Bakanlıklar sessizliğe gömülünce kendi randevularını almaya çalışan öğretmenlerimiz -kronik rahatsızlıklara sahip olanlar dahil- "Risk grubunda değilsiniz" cevabı almaktadır.

BİZİM SAĞLIĞIMIZDAN ÇALARAK

LİBYA’YA AŞI JESTİ YAPILIYOR

Eğitim emekçileri futbolcuların bile dâhil edildiği aşı çemberine dâhil edilecekleri zamana kadar ölmemeye çalışırken, ülkede yeterince aşı kalmadığına dair haberlerin tedirginliğini yaşarken, bu kez iktidarın onların sağlığından çalarak Libya'ya aşı jesti yapacağını öğrenmiştir!

İnsanın anlamaya çalışırken bile yorulduğu bu tuhaflık, akıllara şu vahim soruları getirmektedir:

•             Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vergilerinden toplanan paralarla alınan ve zaten beceriksiz yönetim nedeniyle toplum bağışıklığını oluşturacak kadar dozda temin edilmemiş olan aşılar, ne hakla başka bir ülkeye 5 ihalenin jesti, bahşişi olarak verilebilir?

•             Daha "aşı jesti"nin açıklandığı aynı gün yoksul halk için soğan yüklü TIR’ların yola çıkmasının bir utanç vesilesi değil müjde gibi lanse edildiği bir ülkenin, zaten başka bir ülkeden satın aldığı aşıları yine başka bir ülkeye hibe etmesinin nasıl bir mantığı olabilir?

•             Lebaleb kongrelerle kızarttığınız Türkiye haritasına rağmen halkı aşısız bırakmış olmaktan, bu ülkede her gün bir uçak düşmüş kadar insanımızın salgın nedeniyle ölmesinden yüzünüzün kızarmaması nasıl açıklanabilir? Bu pişkinlik, bize vermeyip kendiniz olduğunuz aşıların yan etkisi midir?

•             Milyonlarca öğrencinin eğitimden kopmasına, yoksul öğrencilerin fırsat eşitsizliğinin kucağına itilmesine yol açan uzaktan eğitimi beceremeyen MEB, şimdi biz eğitim çevrelerinin itirazlarına rağmen aşılama yapılmadan başlattığı yüz yüze eğitimde kol gezen ölümü nasıl izah edecektir? Dünyada kurucusunun "Başöğretmen" sıfatı taşıdığı tek ülke olan Türkiye'de öğretmenlere verilen değer bu mudur? Geleceğin mimarı olan öğretmenlerimiz, ölmemek için Libya vatandaşı mı olmalıdır?”

Bu haber toplam 686 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.