YRP’de gündem yoksulluk

YRP’de gündem yoksulluk

Yeniden Refah Partisi Gebze İlçe Başkanı Engin Kılıç, “İktidarın görevi sadaka kömür dağıtmak, doğalgaz desteği sağlamak değil fakirliği ortadan kaldırmaktır” dedi

Yeniden Refah Partisi Gebze İlçe yönetim kurulu haftalık toplantısını önceki akşam gerçekleştirdi. İlçe binasında gerçekleşen toplantıya Yeniden Refah Partisi Gebze İlçe Başkanı Engin Kılıç başkanlık etti. Toplantı sonrası gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Yeniden Refah Partisi Gebze İlçe Başkanı Engin Kılıç, “Görüşçüler olarak yoksulluk ve geçim derdinin ortadan kaldırılmasına çok büyük önem veriyoruz. Ocak ayında enflasyon rakamları açıklandı. Adeta iktidar partisinin bir birimi gibi hareket eden Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı orana göre dahi Türkiye’de yıllık enflasyon Ocak ayında yüzde 48,69 seviyesine geldi. Yani TÜİK’in resmi olarak açıkladığı enflasyonla dahi asgari ücrete yapılan zam daha insanların eline geçmeden buhar oldu gitti.

 

“DİĞER BİR ACI TARAFI VAR”

Neden; çünkü yıllık enflasyon yüzde 50. Siz ‘bir sene için asgari ücrete zam yaptım’ diye böbürleniyordunuz ancak yapmış olduğunuz zam sizin kendi biriminiz olarak çalışan TÜİK’in resmi enflasyon oranına göre dahi buhar oldu, yok oldubitti. İktidarın görevi sadaka kömür dağıtmak, doğalgaz desteği sağlamak değil fakirliği ortadan kaldırmaktır. Açıklanan enflasyon oranının son 20 yılın en yüksek seviyesi olduğunu bu yüzden halkın açlığa ve sefalete mahkûm edildiğini söylemek istiyoruz. Bir de tablonun diğer bir acı tarafı var. Bağımsız araştırma gruplarının, akademisyenlerin ortaya koyduğu ve gerçek enflasyona çok daha yakın olan bir diğer oran; yüzde 115 olarak hesaplıyor bağımsız araştırma grupları Türkiye’deki yıllık enflasyonu. Aylık enflasyon yüzde 15,52. Aylıkla yıllığı karıştırmayın.

 

“SADAKA DAĞITIR GİBİ YARDIMLAR YAPIYORSUN”

Aylık enflasyonumuz zaten yıllık enflasyon kadar olmuş. Yüzde 15,52 aylık enflasyon, yüzde 115 de yıllık enflasyon. Bunun manası; işçiye, memura, emekliye yapılan bütün maaş zamlarının hepsi buhar oldu uçtu gitti ve işçi, memur, emekli yine açlığa, yine sefalete mahkûm edildi. Bu ortamda elbette yoksulluk olur. Elbette geçim sıkıntısı olur. Elbette ki insanlar açlık çekerler, fakirlik çekerler. İktidarın 20 senedir yaptığı, borç faiz zam ekonomisiyle milleti fakirleştirmek, arkasından da sadaka, erzak, kömür dağıtmak doğalgaz yardımı yapmak. Önce fakirleştiriyorsun, soğuk kış günlerinde yağmur gibi zamları yağdırıyorsun; elektriğe, doğalgaza, akaryakıta yağmur gibi zamlar arkasından da sadaka dağıtır gibi yardımlar yapıyorsun.

 

“YOKSULLUK ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR”

İktidarların görevi fakirleştirerek sadaka dağıtmak değildir. İktidarların görevi, ülkede fakirliği ortadan kaldırmak, halkın alım gücünü refah seviyesini artırmaktır. Bütün bu gerçekleri anlatıyoruz. Yoksulluk almış başını gidiyor, dolar enflasyon durdurulamıyor. Halkın yüzde 90’ı yoksulluk sınırının altında diyoruz. Bize oy verme düşüncesinde olanlar şunu söylüyor; siz haklısınız başkanım da ya 28 Şubat zihniyeti tekrar iktidara gelirse? Ya başörtüsü zulmü tekrar yaşanırsa? ‘Biz CHP zihniyetinin gelmesini istemiyoruz’ diyenlere şunu diyoruz: 3 sene öncesine kadar dediğiniz doğruydu, hayrın kendisi yoktu, ehveni şer vardı. Artık 3 seneden beri bunu söylemeye hakkınız yok. Çünkü 3 sene önce Yeniden Refah Partisi kuruldu. Yeniden Millî Görüş sancağı dikildi” dedi.

 

Haber: Hanifi SURUN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.