Süreci yürütmek için yetki aldım

Süreci yürütmek için yetki aldım

CHP Darıca İlçe Başkanı Özaltan’ın kongre öncesi delegelerden tam yetki edinmesini adaylardan Küçükkaya, “Darıca’nın çıkarları içindir diye düşünüyorum” diye yorumladı. Özaltan, “Yetkinin aday tercihiyle ilgisi yok, süreci yürütmek için yetki aldım” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Örgütü’nün 30 Eylül Cumartesi günü gerçekleşecek kongresi öncesi, CHP Darıca İlçe Başkanı Hüseyin Cihan Özaltan’ın,

CHP İl’de bilinen tek başkan adayının İl Başkanı Bülent Sarı olduğu süreçte,

20 Eylül Çarşamba günü CHP Darıca İlçe Örgütü’nde gerçekleşen, “Darıca Belediyesi ek bütçesi” ana konulu toplantısında gazeteciler gündem dışı sorular da yöneltmiş,

Özaltan, kongre değerlendirmesinde özetle, basın toplantısından bir süre önce Darıcalı il delegeleriyle gerçekleşen toplantıda tam yetki aldığını söylemişti.

https://l24.im/qJNVu

O gün ve an itibariyle CHP’nin il kongresine tek adayla gidildiği için basın, tam yetkinin içeriğini detayını sormadı. Ancak 21 Eylül Perşembe günü Mehmet Ümit Küçükkaya’nın “Adayım” demesiyle CHP İl’de aday sayısı ikiye yükseldi.

CHP İl Başkan adayı ve İzmit İlçe eski Başkanı Küçükkaya’ya, CHP Çayırova İlçe Örgütü’nü ziyaretinde Özaltan’ın açıklamasını hatırlatıp “Tam yetki nedir, ne anlama gelir?” diye sorduk. Küçükkaya şu yanıtı verdi:

“İRADELERİNİ CEBİME KOYDUĞUM ANLAMINA GELMEZ”

“İl başkan adayları listenin kurultay delegeleri bölümüne kendilerini de yazarlar. Ben il başkanı seçilirsem, o 27 kurultay delegesinden biri olacağım. Bu, diğer kurultay delegelerinin iradesini cebime koyacağım manasına gelmez. Ben de onlardan biriyim.

İL DELEGESİ SEÇİLEN İLÇE BAŞKANI…

Kocaeli’yi silip İzmit yazarsanız, İzmit İlçe Başkanı kendisi dâhil il delegesi seçilenlerin iradesinin sahibi değil bu delegelerden herhangi birisi olarak oy kullanacak.

HAKLARINI KORUMAK İÇİNDİR

DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Tabi ki koordinasyon anlamında, ilçenin iradesinin, il yönetiminde yer alacakların böyle bir tutumu olabilir. Bu yetki değil de daha çok hangi ilçeyi kast ediyorsak o ilçenin haklarının, aday arkadaşlar ile konuşup temsil edilmesiyle ilgili, ‘Çayırova illa orada olsun, Darıca orada olsun’ noktasında haklarını sonuna kadar korumak içindir diye düşünüyorum.

DÜŞÜNÜYORUM VEYA ÖYLE DÜŞÜNMEK İSTİYORUM

Gerisi (İlçedeki tüm il delegelerinin sandıkta tek bir adaya yönelmesi), “Noterde imza atalım. Oy kullanmayalım anlamına” kalıyor. O zaman kurultayı niye yapıyoruz. Kurultay delegelerini niye genel merkez parasıyla iki üç gün Ankara’da parasıyla ağırlıyor. Partinin parası sonuçta bu. Zannederim Darıca adına görüşme yetkisidir diye düşünüyorum veya en azından öyle düşünmek istiyorum.”

ÖZALTAN: OY YÖNLENDİRME

YETKİSİ ASLA DEĞİL

CHP Darıca İlçe Başkanı Hüseyin Cihan Özaltan’a ulaşıp, “Tam yetkinin içeriği nedir?” diye sorduk. Özaltan öncelikle o yetkinin Darıca’daki tüm il delegelerinin oylarının adaylardan herhangi birine yönlendirilmesi olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

GÖRÜŞME İÇİN YETKİ VERDİLER

Özaltan, “Darıca’daki delegelerimizle ilk toplantıda başkan adaylarıyla üçerli beşerli gruplar halinde görüşmenin sağlıklı olmayacağı tespitinde bulunduk. Yine o toplantıda söz verdiğimiz gibi, her iki başkan adayımızı delegelerimizle buluşturduk. Delegelerimizin bana verdiği yetki adaylarla sürekli görüşüp doğru bilginin aktarımı içindir” dedi.

Haber merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.