1. HABERLER

  2. YEREL HABER

  3. Yaşlık, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu değerlendirdi
Yaşlık, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu değerlendirdi

Yaşlık, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu değerlendirdi

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun birçok sorunu ele almadığını belirten Eğitim BİR SEN 1 Nolu Şube Başkanı Yaşlık, “Eksikliklerin giderilerek kanuna eklenmesi gerekiyor” dedi.

A+A-

Eğitim BİR SEN 1 Nolu Şube Başkanı Şahin Yaşlık, TBMM’ye sunulan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun beklentileri karşılamadığını söyledi. Başkan Yaşlık yaptığı açıklamada, “TBMM’ye sunulan Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi, öğretmenlik mesleğini düzenleyen müstakil bir kanun beklentisini karşılama yönünde olumlu bir adım olmasına rağmen öğretmenlerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Teklif, adaylık kaldırma sınavının kaldırılacak olması, 2006 yılından bu yana uygulanamayan kariyer basamaklarını (ücret ve derece artışlarıyla birlikte) yeniden hayata geçirecek olması ve 3600 ek gösterge vaadinin nihayete erdirilmesi anlamında olumlu bir gelişmedir. Ancak, teklifin içeriği öğretmenlerimizin beklentilerini kısmen karşılamış olsa da mesleği tüm yönleriyle ele almadığı açıktır.

 

“DİĞERLERİNİN GERİSİNDE”

Öğretmenler olarak atamadan yer değiştirmeye, yetişme sürecinden mesleki gelişime, kariyer basamaklarına kadar objektif hükümler ihtiva eden bir kanun beklentisi içerisindeyiz. Özellikle 657 sayılı Kanun, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 652 sayılı KHK gibi öğretmenlerin, hak, yetki, görev ve sorumluluklarını düzenleyen muhtelif hukuki düzenlemelerdeki öğretmenlere ve öğretmenliğe dair hükümlerin yeni baştan düzenleme konusu edilmesi beklentisi mevcuttur. Teklif muadil kanunların çok gerisinde kalmaktadır. Teklif, mesleği sadece bazı yönleriyle ele alması, Yükseköğretim Personel Kanunu, Hâkimler ve Savcılar Kanunu gibi muadil düzenlemelerin çok gerisinde kalmasına sebep olmaktadır.

 

“EKSİK ÇOK AYRIMCILIK VAR”

Teklif, sadece öğretmenlerin atamaları, adaylık süreci ile kariyer basamaklarında ilerlemelerine dair kısmi hükümleri düzenlemekte diğer unsurlar kapsam dışı bırakılmaktadır. Bu hâliyle yukarıda sayılan öğretmenlik mesleğini düzenleyen birden çok sayıdaki kanuna bir yenisi daha eklenmiş olacak. Yekpare bir meslek kanunu çıkarma fırsatı kaçırılmış olacaktır. Özel sektörde çalışan öğretmenler de düzenleme kapsamına alınmalıdır. Öğretmenlik, sadece kamu kurumlarında icra edilen bir meslek olmamasına, ülkemizde büyük ölçekli bir özel öğretim kurumları ağı faaliyet göstermesine rağmen teklif, yalnızca Millî Eğitim Bakanlığı kadrolarındaki öğretmenler gözetilerek kaleme alınmış, özel öğretim kurumlarında çalışan veya diğer kamu kurumlarında görev yapan öğretmenlere yönelik hiçbir düzenleme içermemektedir. Bu yaklaşım, hem eksikliktir hem de ayrımcılıktır.

 

“BEKLENTİLERİ KARŞILAMIYOR”

Sözleşmeli öğretmenlere, sözleşmeli statülerinin devam ettiği sürede de aile bütünlüğüne dayalı yer değişikliği suretiyle atanma hakkı tanınmalıdır. Netice itibarıyla Meclis’e sevk edilen bu teklif, öğretmenlik mesleğini sadece belli boyutlarıyla ele almakta öğretmenlerin beklentilerini topyekûn karşılamaktan uzak kalmakta bir milyonu aşkın öğretmenin hak, yetki, görev ve sorumlulukları noktasında bir meslek kanununda olması gerekenleri içermemektedir. Yukarıda ifade ettiğimiz eksikliklerin siyasi irade ve Bakanlık yetkililerince dikkate alınarak komisyon ve/veya genel kurul görüşmeleri sürecinde giderilmesini istiyoruz” dedi.

 

Haber: Barış AYAR

Bu haber toplam 390 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.