1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vergi ve Prim Ödeme Süreleri Ertelendi
Vergi ve Prim Ödeme Süreleri Ertelendi

Vergi ve Prim Ödeme Süreleri Ertelendi

Korona virüs (COVID-19) salgınının ülkemizde de görülmesi üzerine Devletimiz tarafından önlemler alındığını ifade eden Kocaeli SMMMO Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Akbulut, vergi ve prim ödeme sürelerinin ertelendiğini söyledi.

A+A-

Virüs salgını önlemleri kapsamında vergi ve prim ödeme sürelerinin ertelendiğini dile getiren Kocaeli SMMMO Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Akbulut, konu hakkında şu açıklamayı yaptı. “Resmi Gazete’de yayınlanan 518 Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca 1/4/2020 ila 30/6/2020 (bu tarihler dâhil) tarihleri arasında mücbir sebep halinde olduğu kabul edilen ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunan mükelleflere ve korona virüs salgınından doğrudan etkilenen ve ana faaliyet alanı itibarıyla; alışveriş merkezleri dahil perakende, sağlık hizmetleri, mobilya imalatı, demir çelik ve metal sanayii, madencilik ve taş ocakçılığı, bina inşaat hizmetleri, endüstriyel mutfak imalatı, otomotiv imalatı ve ticareti ile otomotiv sanayii için parça ve aksesuar imalatı, araç kiralama, depolama faaliyetleri dahil lojistik ve ulaşım, sinema ve tiyatro gibi sanatsal hizmetler, matbaacılık dahil kitap, gazete, dergi ve benzeri basılı ürünlerin yayımcılık faaliyetleri, tur operatörleri ve seyahat acenteleri dahil konaklama faaliyetleri, lokanta, kıraathane dahil yiyecek ve içecek hizmetleri, tekstil ve konfeksiyon imalatı ve ticareti, halkla ilişkiler dahil etkinlik ve organizasyon hizmetleri sektörlerinde faaliyette bulunan bazı kurumlar vergisi mükelleflerinin vergi ve prim ödeme süreleri ertelendi. Mücbir sebep kapsamında olup erteleme imkanından faydalanacak mükellefler, interaktif vergi dairesi ve sgk.gov.tr’den sorgulama yapabilirler.”
 

Bağ-Kurlular’a da erteleme

Ana faaliyet alanı itibarıyla İçişleri Bakanlığı’nca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilmesine karar verilen işyerlerinin bulunduğu sektörlerde faaliyette bulunan mükelleflere ait vergi ve prim ödeme sürelerinin ertelendiğini belirten Kocaeli SMMMO Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Akbulut, sözlerini şöyle sürdürdü. “İşyerlerinde 5510 sayılı kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı çalıştıran özel sektör işverenleri ile köy ve mahalle muhtarları ile isteğe bağlı sigortalılar hariç kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar, gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar, tarımsal faaliyette bulunanlar ile tüzel kişilikleri yukarıda belirtilen ve ana faaliyet alanları itibarıyla mücbir sebep halinde olduğu kabul edilen; anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortaklarından, 5510 sayılı kanunun 4. maddesi birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında (Bağ-Kur) sigortalısı olanların: 2020/Nisan ayı sonuna kadar ödenmesi gereken 2020/Mart ayına ait sigorta primlerinin ödeme süresi, 31/10/2020 tarihinin cumartesi gününe denk gelmesi nedeniyle 02/11/2020 tarihine, 2020/Mayıs ayı sonuna kadar ödenmesi gereken 2020/Nisan ayına ait sigorta primlerinin ödeme süresi, 30/11/2020 tarihine, 2020/Haziran ayı sonuna kadar ödenmesi gereken 2020/Mayıs ayına ait sigorta primlerinin ödeme süresi, 31/12/2020 tarihine ertelendi.

 

Beyanname ile yapılması gereken
başvuru sürelerinde farklı uygulama

VUK Genel Tebliği ile Mart-Nisan Mayıs Dönemlerine ait beyanname ve bildirimler Temmuz ayına ertelenirken, yine aynı dönemlere ait SSK prim ve Bağkur ödemeleri için SGK tarafından 02.04.2020 tarihli karar ile 5510 sayılı kanunun 89’uncu maddesinde belirtilen gecikme cezası ve gecikme zammı erteleme süresince uygulanmayacağını da aktaran Hamit Akbulut,  “Ancak, SGK’ya bildirimlerin ilgili dönemlerde verilmesi gerektiğini belirtti. Akbulut, ayrıca, şunları söyledi. “İçişleri Bakanlığı’nca alınan tedbirler uyarınca 65 yaşını doldurmuş veya kronik rahatsızlığı bulunması nedeniyle sokağa çıkma yasağı kapsamına giren gerçek kişi işverenler ile isteğe bağlı sigortalılar hariç 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamındaki sigortalılardan; 22/3/2020 tarihi ile mücbir sebep döneminin sonuna kadar 65 yaşını doldurmuş olanların, kronik rahatsızlığını sağlık kuruluşlarından alınacak muteber belgelerle ispat ve tevsik edenlerin, mücbir sebep dönemi boyunca tahakkuk edecek sigorta primleri, sokağa çıkma yasağının sona ereceği günü takip eden 15. günün sonuna kadar ertelendi. 5510 sayılı kanuna göre kuruma verilmesi gereken her türlü bilgi, belge ve beyanname ile yapılması gereken başvuruların sürelerinde ertelemeye gidilmemiş olup cari usul ve sürelere göre işlem yapılacak.” (Haber Merkezi)

Bu haber toplam 971 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.