Vebal üstlenmem. “Dede”yi yedirmem. Ön seçim isterim

Vebal üstlenmem. “Dede”yi yedirmem. Ön seçim isterim

CHP İl Başkanı Bülent Sarı gündüz Ankara’da davette bulunup akşam Çayırova’da delegelerle buluştu. Özetle, “Seçilirsem, kurultayda tüm delegelerle hareket ederim. Vebali tek üstlenmem ama Kılıçdaroğlu’nu yedirmem” deyip yerel seçimde üye bazlı ön seçim istediğini söyledi

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 30 Eylül Cumartesi günü gerçekleşecek il kongresine sayılı günler kala adaylar hemen her akşam, ilçelerde il delegeleri ve üyelerle bir araya geliyor. CHP İl Başkanı ve Başkan adayı Bülent Sarı da içinde bulunduğumuz haftanın ilk günü önce Ankara’ya gitti. CHP Genel Başkanlığı’nın ilk sürecinde “Gandi unvanı edinip son genel seçimde “Dede” unvanı edinen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve üst düzey yöneticileri kongreye davet edip akşam soluğu Çayırova’da, CHP Çayırova İlçe Örgütü’nde aldı.

bulent-sari-4.jpg

bulent-sari-2.jpg

bulent-sari-8.jpg

SEÇİLEN BAŞKANIMDIR

Sarı özetle, “İl başkanlığı ile birlikte kendi listemden kurultay delegeliğine seçilirsem, kurultayda tüm delegelerle hareket ederim. Vebali tek üstlenmem ama Kemal Kılıçdaroğlu’nu yedirmem. Kılıçdaroğlu’nun sonuna kadar yanındayım ama seçilen başkanımdır” dedi. Kaçınılmaz gündem yerel seçime de değinen Sarı tüm ilçelerde adayların üye bazlı ön seçimlerle belirlenmesini istedi.

İKİNCİ KONUKLUK AVANTAJA DÖNÜŞTÜ

Bülent Sarı, Çayırova İlçe Örgütü’ne diğer aday Mehmet Ümit Küçükkaya’nın ardından konuk oldu. Küçükkaya’nın toplantısını izleyenlerin neredeyse hiç fire vermemesinden, aynı kitleye hatta ilk toplantıya yetişemeyenlerden ötürü daha genişine hitap etti. CHP İl Başkanı Binali Eniş tarafından kapıda karşılanıp toplantı sonrası aynı şekilde uğurlandı, ilçe yönetimince ağırlandı.

BASINA AÇILDI, KAPANDI, AÇILDI

Toplantıya CHP Kocaeli eski milletvekili Doktor Mehmet Hilal Kaplan, belde ve ilçelik döneminden aralarında Ali Koç, Oruç Gökbulak, Veysel Suludere, Cihan Soyluçiçek, Rasim Meriç’in de bulunduğu eski başkanlar, belediye meclis üyeleri ve üyeler katıldı. Başkan Eniş’in kısa değerlendirmesi, Sarı’nın konuşması ile başlayan toplantı basına kapalı gerçekleşen soru cevap bölümünün ardından basına açık toplu fotoğraf çekimiyle tamamlandı.

bulent-sari-9.jpg

KILIÇDAROĞLU’NU DAVET ETTİ

Günün ilk saatlerinde Ankara’da olduğunu ve Çayırova’ya Ankara’dan direk geldiğini kaydeden Bülent Sarı, 15 dakika gecikmeli geldiği için özür diledi. Yorgunluğundan sebep, oturarak konuşmak için izin istedi. Sarı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile genel başkan yardımcıları ve grup başkanına 30 Eylül Cumartesi günü gerçekleşecek kongreleri için davette bulunduğunu söyledi:

“İKİ ADAY DA PARTİYE EMEK VERDİ”

“30 Eylül, bizim için ve Kocaeli için önemli bir gün. Özellikle bugün burada bu kalabalığı görünce çok mutlu oldum. Çayırova’daki il kongresi delegelerinin tamamı burada zannedersem. Çünkü 30 Eylül’de kongre salonunu doldurmamız, Kocaeli’ye bir mesaj vermemiz gerekiyor. Sonuçta –kendisini de kasten- ikisi de birbirinden değerli, genç, partiye emek vermiş insanlar. Mehmet (Ümit Küçükkaya) da benim arkadaşımdır, partide emeği vardır. Ben de uzun yıllardır emek harcıyorum.”

KONGRENİN KALABALIK OLMASI

KOCAELİ’YE MESAJDIR

CHP İl kongresi akabinde CHP kongresi ve ardından yerel seçimler olduğunu hatırlatıp, “Üçü de çok önemli” diyen Sarı şöyle devam etti: “En önemlilerinden biri yerel seçimler. Çayırova ve Büyükşehir’de yerel seçimleri kazanmak için kongrenin kalabalık olması Kocaeli’yi ciddi şekilde bir mesajdır. Sonuçta orada sonuç ne olursa olsun kazanan CHP olacaktır ve de o gün sandık kapanacaktır.”

bulent-sari-10.jpg

“TEK BİR KİŞİYİ SUÇLU İLAN ETTİK”

14 ve 28 Mayıs seçimlerinde yüzde 48.5 oy oranı edindiklerini ve kazanamadıklarını hatırlatan Sarı, “Hepimiz çalıştık ama yetmedi. Altı ittifak partisiyle yola çıktık ama günün sonuna baktığımızda tek bir kişiyi, sayın genel başkanımızı suçlu ilan ettik. Televizyon kanallarında da hem belediye başkanlarımızı, milletvekillerimizi bir yere koyup vurdular. Ekonomide dolar uçtu, mazot 40 lira oldu, o bu oldu hep Cumhuriyet Halk Partisi. Sabah programlarında Kılıçdaroğlu olacak, akşam programlarında Özgür (Özel) olacak, o hale getirdiler.

EN BÜYÜK KORKULARI YÜZDE 48.5 OYUMUZ

CHP’yi yukarıdan aşağı, insanların eline, özellikle de partililerimizin önüne genel başkanımızı da parti emekçilerini de attılar. En büyük korkuları, (14/28 Mayıs’taki) 48.5 oranındaki oy. Hatırlarsınız Tayyip Bey o akşamki kutlamasında bile, ‘Ben İstanbul’u alacağım’ dedi ve tamamen 48.5’i (Millet ittifakı) nasıl dağıtacağının peşinde, ellerinden geleni yapıyorlar ve yapmaya devam edecekler” diye konuştu.

YÖNETİCİLERİ AKTİF ÜYELER SEÇMELİ

CHP İl Başkanı ve başkan adayı Bülent Sarı sözlerini CHP kurultayı ve tutumu üzerine özetle şöyle sürdürdü: “Genel başkan ile il başkanları toplantısı ve bugünkü ziyaretimde görüşüp, her görüşmede de söyledim. Üyelerimiz öncelikle aktif olmalı, bir de pasif üyelerimiz var. Hiç meydanda olmayıp sadece bu zamanda meydanda olan üyelerimiz var. Bir de partinin her şeyinde olan üyelerimiz var. Özellikle parti meclisini, ilçe ve il başkanını aktif haldeki bu üyeler seçmeli.

PARTİ MECLİSİ’NDE MİLLETVEKİLLERİ OLMAMALI

Her ilin parti meclisi olmalı ve bu mecliste milletvekilleri yer almamalı. Genel merkez parti meclisinin ise Kocaeli dâhil büyükşehirlerde iki/üç PM üyesi olmalı ve o ilin PM üyelerini de o ildeki aktif üyeler seçmeli. Çünkü biz; kurultay delegeliği için önce ilçe başkanlarımla, sonra başka illerle bir araya geliyor, ardından anahtar liste çıkartıyoruz, arkasından da bize yakın milletvekilimizi parti meclisine seçiyoruz. Ben (il başkanı) onunla, o (PM üyesi) benimle ilişkimizi iyi tutuyoruz ve belediye başkan adaylarını seçiyoruz. Sonuçta ben çalışmıyorsam, o beni, ben de çalışmasa dahi ilçe başkanını çalışıyor gösteriyorum. Seçildiğimiz günden itibaren hayatı, düzeni böyle devam ettiriyoruz.

SİSTEM BENİ DENETLEMELİ

Bunun değişmesi lazım. Artık teknoloji çağındayız. Özellikle il ve ilçe başkanları, denetlenmeli. Oradaki yapının eline bırakılmamalı, sistem beni denetlemeli. Ne yaptığımı ettiğimi artık şu cep telefonu, bilgisayar, takip etmeli. Hangi programda neler yaptığımı, nereye gittiğimi, verilen talimatları, görevleri yerine getirdiğimi görmeli. Bize ona göre değer veya ona göre bir not vermeli, ona göre çalıştırmalı. Ve günün sonunda da çalışmıyorsam beni orada tutmamalı. Birbirimizi hiyerarşiden arındırmalıyız. Onun için benim dediğim aktif üye hayata geçirilip parti meclisi, milletvekilliğinden tamamen kaldırılmalı. Buranın da parti meclis üyesini, buranın aktif üyesi seçmeli.

KARARI HEP BİRLİKTE VERECEĞİZ

Kurultayda izleyeceğim yollardan bir tanesi de, hiçbir zaman tek başıma karar vermedim. Mesela, seçildiğim günden beri İzmit İlçe Başkanı ataması yaptım. Onu il başkanlarına ve geçmiş dönem Merkez İlçe başkanlarıma sorarak atamasını gerçekleştirdim. Özellikle sizleri, belki daha geniş bir grubu tüm ilçelerde toplayacağım, kurultay delegelerini de buraya getireceğim. Onlarla, hep birlikte vereceğimiz karar olacak. Kesinlikle ve kesinlikle, bu vebalin altına tek başına girmem.

KILIÇDAROĞLU’NUN SONUNA KADAR YANINDAYIM

Ama şunu da açık ve net söyleyeyim: Genel başkanımı da bu şekilde ne yediririm, ne eleştittirim. O gün genel başkanım devam ederse, sonuna kadar yanındayım. Farklı bir isim genel başkan olur, yanında olurum. Çünkü ben Cumhuriyet Halk Partisi’nin il başkanıyım, hem evladıyım, hem o onuru yaşamış bir ailenin evladıyım.”

YEREL SEÇİMLERDE TÜM ÜYEYLE ÖN SEÇİM

Bülent Sarı, yerel seçimlere dair değerlendirmesinde ise şunları kaydetti: “Yerel seçimlerde ben örgütümle karar almak istiyorum. İlçelerde belediye başkan aday adaylarımızdan kazanabilecek olanı ilçe başkanım, yönetimi ve örgüt bilir. Özellikle tüm üyeyle ön seçim istiyorum. Çünkü, o sağlıklı kararı vermek için ben burayı sizler kadar bilemem. Sizler ve başkanım bilir. Başkanım zaten çalışma programını yapar. Biz ona destek oluruz ama belediye başkan adayı belirlemede özellikle isteğim, ön seçim olmasından yanayım. Ve bunlara dair sizlerle, örgütümle karar vermekten yanayım.”

Haber merkezi

bulent-sari-11.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.