“Üretici enflasyonu, tüketici fiyatlarını daha da arttıracak”

“Üretici enflasyonu, tüketici fiyatlarını daha da arttıracak”

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Ne yazık ki kur ve enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle enflasyon yükselişini sürdürecek. Ayrıca üretici fiyatlarındaki artış tüketici fiyatları yukarı çekecektir.” dedi.

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu enflasyonda aylık yüzde 3,79’luk mayıs sıçramasını ‘Son yılların en yüksek artışı’ olarak niteleyerek “Ne yazık ki kur ve enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle enflasyon yükselişini sürdürecek. Ayrıca üretici fiyatlarındaki artış tüketici fiyatları yukarı çekecektir.” dedi.

TUİK tarafından açıklanan mayıs ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulunan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yıllık bazda yüzde 20.16’ya yükselen üretici fiyatlarına dikkat çekerek, “Mayıs ayında yüzde 20.16’ya yükselen üretici fiyatlarındaki bu sert artışın, döviz kuru kaynaklı maliyet artışından olduğunu biliyoruz. Özellikle bir önceki aya göre üretici fiyatlarının yüzde 3.79’luk artışı son yılların en yüksek aylık artışı olarak dikkat çekiyor.” dedi.

 

DÖVİZDEKİ YÜKSELİŞ

 Döviz kuru ve enerji fiyatlarındaki yükselme nedeniyle enflasyonun artış eğilimini sürdüreceğini ifade eden Zeytinoğlu, “Üretici fiyatlarındaki artış, döviz kurundan kaynaklanan maliyet artışından olduğu için artışın bir-iki ay daha devam edeceğini düşünüyoruz.  ÜFE’deki bu yükselişin önümüzdeki aylarda TÜFE’ye yansıyacak olmasından endişe duyuyoruz. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Mayıs ayında TÜFE aylık yüzde 1.62 artışla yıllık yüzde 12.15’e yükseldi.  TÜFE’deki yükseliş eğiliminin devam edeceğini ve enflasyonun yüzde 15 seviyelerine yükselebileceğini bekliyoruz.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.