1. HABERLER

  2. YEREL HABER

  3. “Uğraşacak başka iş mi kalmadı ? Asansör ayrımcılığı da nedir ?”
“Uğraşacak başka iş mi kalmadı ?  Asansör ayrımcılığı da nedir ?”

“Uğraşacak başka iş mi kalmadı ? Asansör ayrımcılığı da nedir ?”

Kocaeli Üniversitesine bağlı faaliyet gösteren Araştırma ve Uygulama Hastanesindeki asansörlerin kullanımını bazı personellere tahsis edilerek bir kısım personelin bu haktan mahrum bırakılması hakkında

A+A-

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı ve Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan ile birlikte  basın açıklaması yaptı.

 Ömer Çeker şunları ifade etti:

“Kamuda idarelerin personel arasında yapmış olduğu ayrımcılık ve usulsüzlüğü 100’den fazla uygulamada gördük. Yemekhanelerden, tutulan nöbetlere, imtiyazlı yerlere kadar çalışanlar arasında kabul edilemez ayrımcılıklara denk geldik.

Ama Kocaeli Üniversitesine bağlı faaliyet gösteren Araştırma Uygulama Hastanesi   bölgemizde sağlık sunumunda önemli bir yere sahiptir. Bölgede yaşayan vatandaşlarımız sağlık sorunlarına çare bulmak için kapısını aşındırmış olduğu bu güzide kurumun eski şaşalı günlerinden eser kalmadığı görülmektedir. Usulsüz uygulama ve olumsuz olaylar ile kamuoyunun gündemine gelmektedir.

BÖYLE AYRIMCILIK OLMAZ

İdareciler orta çağdaki uygulamaların benzerlerini çalışma hayatına uyarlamak için ellerinden gelen gayreti sarf etmektedirler. Enerjilerini kurumu geliştirme personeli mutlu etmek vatandaşın etkin ve kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi için harcamak yerine farklı şekilde kullanmaktadırlar. Şimdide hastanedeki asansörlerin kullanımında ayrımcılık yapıldığı ile ilgili tuhaf bir duruma ilk kez personelde vatandaş da şahit oldu.

EŞİTSİZLİK YAPILMIŞ

 Hastane bünyesindeki 5 noktadaki asansörün kimler tarafından kullanılacağına dair İdare tarafından yapılan planlamada personel arasında eşitsizlik yapılmış olup hekim dışı personel yok sayılmıştır. 12 adet asansörden 3'ü hekimlere, 4’ü yük asansörü, 4’ü ana girişte hasta ve hasta yakınları, bir tanesi de aktif olmayan asansör bulunduğu ve hekim dışı personelin kullanımına asansör ayrılmayarak çalışanlar arasında ayrım yapıldığı ayrıldığı bilgisi kurumda görev yapan personeller ve sendika üyelerimiz tarafından sendikamıza iletilmiştir.

BU YANLIŞTAN VAZGEÇİN

İdarelerin takdir yetkisi sınırsız olmayıp kamu yararı ve hizmet gerekleriyle sınırlıdır. İdarenin çalışma ortamında iş barışı ve huzurunu sağlamak ve korumak için tedbirleri almak zorundadır. Bunu yaparken de eşitlik ve adalet ile bu işler yapılmalıdır.

Aşırı İş yükü, yetersiz ücretler gibi birçok sorunlar uğraşan sağlık çalışanları arasında bu tür ayrımcılıklar yapılması ile çalışma barışı baltalanmakta, iş yerlerinde huzur kaçmaktadır. Bu tür işler yanlıştır. Asansör tahsisi konusunda sendikamız tarafından idareye bir başvuru da yapılmış olup uygulamanın sonlandırılması istenmiştir. Umarız ki bu yanlıştan tez zamanda dönülür.”

Bu haber toplam 583 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.