1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türk TELEKOM’un araştırılmasını istedi
Türk TELEKOM’un araştırılmasını istedi

Türk TELEKOM’un araştırılmasını istedi

 ** CHP PM üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar her fırsatta yerli ve milli olduğunu söyleyen AKP iktidarının ülkenin yerli ve milli değerlerini peşkeş...

A+A-

 

** CHP PM üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar her fırsatta yerli ve milli olduğunu söyleyen AKP iktidarının ülkenin yerli ve milli değerlerini peşkeş çektiğini belirterek, Türk Telekom’un özelleştirilme sonrası uygulamalarının Meclis tarafından araştırılmasını istedi.

 

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, TELEKOM için iktidarı uyardı ve “Toplam borcu şu anda 24 milyar 593 milyon TL olup, borcun toplam varlıklara oranı yüzde 46'dan yüzde 84'e çıkmış. Yine, borcun sermayeye olan oranı ise yüzde 539'lara kadar yükselmiş. Kısacası, TELEKOM elimizden kayıyor arkadaşlar, tedbir alınmaz ise TÜRK TELEKOM'u kaybedeceğiz” dedi.

Akar, “TÜRK TELEKOM hepinizin bildiği çok stratejik bir kurum ve ‘yerli ve millî’ bir kurumdu. Yerli ve millînin tam örtüşeceği, üzerine oturacağı bir kurumdu. 2005 yılı öncesi özelleştirme sürecini konuşmayacağım. Yalnız 2005'te yine Hükûmetiniz tarafından alınmış bir kararla Katarlı bir firma Oger TELEKOM'a yüzde 55 hissesi satılarak özelleştirildi demeyeceğim, kiralandı diyeceğim. Niye kiralandı? Yirmi bir yıllığına kiralandı. Yirmi bir yıl sonra -yani 2005'ten hesaplarsanız- yaklaşık sekiz-dokuz yıl sonra bu kurum tekrar devlete devrolacak ve devletin bir kurumu olacak tüm hisseleriyle.

YERLİ VE MİLLİ KURUM NE HALE GETİRİLDİ

Yüzde 55'i özelleştirildi. Bunun yüzde 25'i hazineye, yüzde 5'i Varlık Fonu'na, yüzde 15'i de halka arz edilmiş, halkın malı yüzde 15'i de. Yani tamamı, yüzde 45'i kamuya ait olan bir kurum bu kurum. Bu kurum gerçekten değerinin çok altında 6 milyar 550 milyon dolara özelleştirildi. Bu özelleştirme sözleşmesi veya kiralama sözleşmesinde.. Şimdi, burada ‘yerli ve millîlik’ edebiyatı yapan, sürekli konuşan arkadaşlara sesleniyorum: Size yerli ve millî bir kurumun kiralama veya özelleştirme sonucu ne hâle getirildiğini anlatmaya çalışıyorum. Çok övünerek bahsettiğiniz yerli ve millî arkadaşlar lütfen dinlesin.’ dedi.

VERGİ KIYAĞI

2005 yılında Türk Telekom’un özelleştirilmesi sonrası yapılan uygulamaların altını çizen Akar, Peki, bu şirketin ihalesinde sadece ve sadece düşük bedelli mi verildi? Hayır, hemen sonra, ihaleden sonra çok yaptığınız genel bir şeyi söyleyeyim- kurumlar vergisini yüzde 30'dan yüzde 20'ye düşürdünüz ve sonuçta yıllık 400 milyon TL'lik bir avantaj sağladınız. Yine, abonelerden alınan sabit ücreti Danıştay’ın daha sonra iptal etmiş olmasına rağmen hâlen kesilmekte, yıllık 4,8 milyar TL kazanç sağlamaya devam ediyor. Yirmi bir yıl sonra elimize geçecek, tekrar bize dönecek olan bu şirket yani sekiz, dokuz yıl sonra geri dönecek bu şirket devlete ait binaları, gayrimenkulleri ve arsaları teminat gösteriyor, aynı zamanda satmaya devam ediyor. Buna izin veriyorsunuz. Yine, hisselerin bankalara teminat olarak verilmesine izin verdiğinizi ifade ediyorum”dedi.

Bu haber toplam 912 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.