TÜBİTAK’tan önemli iş birlikleri

TÜBİTAK’tan önemli iş birlikleri

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) önemli kurumlarla iş birliklerine devam ediyor.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının karşılanmasında yurt dışına bağımlılığın azaltılmasına, özgün, yerli, ileri teknoloji ve milli çözümlerin hayata geçirilmesine, Ar-Ge ile teknoloji yetkinliğinin artırılmasına katkı sağlayacak projeler için tören düzenlendi. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ilk imzayı “Kimyasal ve Biyolojik Savaş Ajanlarına Karşı Yeni Nesil Dekontaminasyon Teknolojisi Geliştirme (DEKON)”  Projesi için attı. DEKON projesi TÜBİTAK MAM ile Sun Tekstil ve Berko İlaç işbirliğinde gerçekleşecek.

ÜRETİLMESİNDEN SORUMLU OLACAK

Proje kapsamında kimyasal ve biyolojik savaş ajanlarına karşı Reaktif Dekontaminasyon Malzemelerinin geliştirilmesi ve bu malzemelerin; Dekontaminasyon Tozu, Dekontaminasyon Sıvısı/Spreyi, Dekontaminasyon Mendili/Pedi ve Dekontaminasyon Kremi/Losyonu olmak üzere farklı formülasyonlar şeklinde milli imkanlarla geliştirilmesi, pilot ölçekte üretilmesi ve test edilmesi amaçlanıyor. Projede TÜBİTAK MAM, Reaktif Dekontaminasyon Malzemelerinin geliştirilmesi, Dekontaminasyon Tozu ve Dekontaminasyon Sıvısı/Spreyinin laboratuvar ve pilot ölçekte üretilmesi ve projede geliştirilen tüm ürünlerin kimyasal savaş ajanı simülantları ile dekontaminasyon etkinlik testlerinden sorumlu, Sun Tekstil, Dekontaminasyon Mendili/Pedinin ve Berko İlaç ise Dekontaminasyon Kremi/Losyonunun laboratuvar ve pilot ölçekte üretilmesinden sorumlu olacak.

TÜBİTAK MAM KÜLÇE PROJESİNE İMZA ATTI

TÜBİTAK MAM bir diğer imzayı da Havacılık Motor Malzemeleri Geliştirilmesi Programının Faz-2 aşaması için attı.  KÜLÇE projesi, TÜBİTAK MAM ile TEİ ve PARSAN işbirliğinde gerçekleştirilecek. Proje ile havacılık ve savunma sanayii sektörlerinde ağırlıklı olarak kullanılan, yalnızca yurtdışı kaynaklardan ihracat onayı ile tedarik edilebilen ve bu sebeple temini oldukça kritik önem taşıyan alaşımların yerli imkanlarla geliştirilebilmesi için gerekli bilgi birikimi ve altyapının oluşturulması, geliştirilen alaşımların testler ile karakterizasyonu ve doğrulanması hedefleniyor. TÜBİTAK MAM’ın sorumluluğunda UDI720, CMSX-4 ve CM247 LC muadili alaşımların geliştirileceği proje 30 ay sürecek.

SİNERJİ PROJESİ İÇİN HAVELSAN İLE İŞBİRLİĞİ

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) de Sinerji projesi için imza attı. Sinerji projesi, TÜBİTAK BİLGEM ile HAVELSAN, National Keep ve Sakarya Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilecek. Projede Sakarya Üniversitesi Ulusal Test Yatağı Merkezi’nde elektrik enerjisi kritik altyapı sistemlerine ait farklı kullanım senaryolarında saldırı ve savunma platformları geliştirilmesi amaçlanıyor. 2 yıl sürecek proje ile olası elektrik enerji kritik altyapı sistemlerine ait zafiyetler ortaya çıkartılacak ve olası ataklara karşı savunma çözümü sunulacak.

Haber: Ahmet Zeki AYAR

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler