1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TÜBİTAK'tan Akademisyenlere Destek
TÜBİTAK'tan Akademisyenlere Destek

TÜBİTAK'tan Akademisyenlere Destek

Gebze Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri TÜBİTAK tarafından 2021 yılı 1. döneminde "1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı" kapsamında destek almayı hak kazandı.

A+A-

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 2021 yılı 1. döneminde "1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı" kapsamında sunulan ve bir sonraki dönemi beklemeden tekrar başvuru yapılmasına imkân sağlanan projeler değerlendirilerek, desteklenmeye hak kazananlar açıklandı. Bu kapsamda GTÜ Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Çölkesen, GTÜ İşletme Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebru Tümer Kabadayı, GTÜ Temel Bilimler Fakültesi Fizik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Saime Çiğdem Yorulmaz ve GTÜ Temel Bilimler Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit İşci’nin projeleri destek almaya hak kazandı.

 

ÇALIŞMALARA OLANAK SAĞLAMAKTA

GTÜ Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Çölkesen’in danışmanlığında yürütülecek olan "İnsansız Hava Aracı Teknolojileri ve Yapay Zeka Yöntemlerinin Füzyonu İle Dijital Tarım Uygulamaları: Misir (Zea Mays) Gelişimi İzlenmesi" başlıklı 1001 ARDEB Projesinde; Günümüzde birçok alanda olduğu gibi tarım alanında da dijitalleşme ve gelişmiş teknolojik araçların kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Uzaktan algılama, yapay zekâ ve veri işleme gibi ileri teknolojilerin entegrasyonu, tarım alanlarında daha etkin ve verimli çalışmalara olanak sağlamaktadır. Bu proje ile de Türkiye tarımında ekonomik olarak önemli bir değere sahip mısır bitkisinin gelişiminin modern İnsansız Hava Aracı (İHA) teknolojileri ve yapay zekâ yöntemlerinin kullanımı ile hassas bir şekilde izlenmesi ve farklı mısır türlerinin değişik büyüme evrelerinde otomatik olarak tespiti ve haritalanması hedeflenmekte.

 

DÖNÜŞÜM SİSTEMİNE DAHİL EDİLMELİ

GTÜ İşletme Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebru Tümer Kabadayı danışmanlığında yürütülecek olan “Bireysel Geri Dönüşüm Davranışı Önündeki Engellerin Belirlenmesi" başlıklı 1001 ARDEB Projesinde; ülkemizdeki atık miktarının nüfus ve tüketim alışkanlıklarının etkisiyle hızla artması bu atıkların geri dönüştürülerek ekonomiye, çevreye ve doğal kaynaklara olumsuz etkisinin azaltılmasını önemli bir hedef haline getirmiştir. Geri dönüşüm sistemlerinin verimliliğini artırmak için atıkların kaynağında ayrıştırılarak geri dönüşüm sistemine dahil edilmesi gereklidir. Kaynağında ayrıştırma olmadığında geri dönüştürülebilir atıklar organik ve diğer zararlı atıklarla karışmakta ve geri dönüşüm sistemlerinin verimliliği düşmektedir. Bu noktada belediye atıklarının büyük kısmını üreten tüketicilerin bireysel gayretleriyle sürece dahil olması gerekmekte.

 

YENİ BİR TEKNOLOJİ GELİŞTİRİLECEK

GTÜ Temel Bilimler Fakültesi Fizik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Saime Çiğdem Yorulmaz danışmanlığında yürütülecek olan "Mikrodalga-Optik Foton Dönüşümü için Düzlemsel Spin-Tabanlı Kuantum Hibrit Sistem Geliştirilmesi" başlıklı 1001 ARDEB Projesinde; Projenin amacı mikrodalga-optik kuantum frekans dönüştürücü teknolojilerinde, kuantum arayüzlerde ve kuantum ağ cihazlarında potansiyel uygulamaları olan özgün hibrit magneto-optik sistemin geliştirilmesidir. Spin tabanlı hibrid sistem için mikrodalga ve optik fotonlar arasında frekans dönüşümü yapacak arayüz olarak itriyum demir granat (YIG) tek kristalinin kullanılması planlanmaktadır. Bu manyetik yalıtkan ve aynı zamanda kızılötesi bandında saydam olan malzeme sayesinde mikrodalga ve telekomünikasyon frekansları arasında kuantum uyumlu dönüştürme için çığır açıcı yeni bir teknoloji geliştirilecek.

 

PROJENİN AMACI

GTÜ Temel Bilimler Fakültesi Kimya Bölümü Doç. Dr. Ümit İşçi danışmanlığında yürütülecek olan “Suyun Yükseltgenmesi Için Cofe-Perilen/Subftalosiyanin  Diyadların Hazırlanması” başlıklı 1001 ARDEB Projesinde; Yapay fotosentez güneş enerjisini doğrudan kimyasal enerjiye dönüştürmesi ile sürdürülebilir bir enerji çevrimi için en umut verici adaylardan birisi. Yapay fotosentetik sistemlerde en önemli kısımlardan birisi suyun yükseltgenmesidir. Suyun yükseltgenmesi dört elektron ve dört protonu içeren zorlu bir süreçtir. Bu nedenle, H2O’nun yükseltgenmesi için güçlü katalizörlere ihtiyaç duyulmakta. Bu projenin amacı farklı boya molekülleri kullanarak Prusya mavisi yapısına sahip geniş bir fotosensitizer-suyun yükseltgenmesi katalizörü (PS-WOC) diyad ailesi elde etmek ve karşılaştırmalı çalışmalar ile en uygun boyar molekülün tespit edilmeli.

 

Haber Merkezi

Bu haber toplam 377 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.