1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TMMOB’tan firmalara ve çalışanlarına üyelik hatırlatması
TMMOB’tan firmalara ve çalışanlarına üyelik hatırlatması

TMMOB’tan firmalara ve çalışanlarına üyelik hatırlatması

Kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan TMMOB Kocaeli Şubesi tarafından Kocaeli’deki üç bini aşkın firmaya anayasanın 135. maddesi ve TMMOB yasasının ilgili maddelerince meslek odalarına üye olmanın zorunluluğu hakkında yazı gönderildi.

A+A-

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi tarafından gönderilen yazıyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Ele alınan yazıda TMMOB Yasası'nın 33. maddesinin 1. Fıkrasında yer alan ‘Türkiye'de mühendislik ve mimarlık meslekleri mensupları mesleklerinin icrasını iktiza ettiren işlerle meşgul olabilmeleri ve mesleki tedrisat yapabilmeleri için ihtisasına uygun bir odaya kaydolmak ve azalık vasfını muhafaza etmek mecburiyetindedirler...’ hükmünden bahsedilerek, istisna kapsamında kalanlar dışında, ülkemizde mühendis ve  mimar olarak  mesleki faaliyette bulunmanın ve  mesleki öğretim yapabilmenin en temel koşulu ilgili meslek odasına üyelik kaydı yaptırmak olduğu vurgulanmıştır.

“FAYDALI OLACAĞI DİLE GETİRİLDİ”

Bu hükümle üniversitelerin ‘Makina, Endüstri, İşletme, Uçak, Havacılık, Uzay, Mekatronik, Sistem, İmalat, Üretim, Üretim Tekniği, Üretim Sistemleri, Otomotiv, Endüstriyel Tasarım, Enerji Sistemleri, Makina ve İmalat ve Raylı Sistem Mühendisliği’ bölümlerinin birinden mezun olarak lisans diploması almış olanların Türkiye sınırları içinde mesleklerini icra edebilmeleri için TMMOB Makina Mühendisleri Odasına üye olmaları ve üyelik özelliklerini korumaları belirtilen kanun kapsamında zorunludur. Ayrıca gönderilen yazıda mühendis unvanıyla mesleki faaliyet yürütenlerin Oda kayıt belgelerinin özlük dosyalarında bulundurulmasının ve ivedilikle yasal üyelik yükümlülüklerini yerine getirmelerinin sağlanmasının işletmeler için faydalı olacağı dile getirildi. Meslek ve meslektaş sorunlarının çözümü, meslek alanlarının geliştirilmesinin meslektaş dayanışmasıyla mümkün olacağı oda anlayışımızla üye olmayan meslektaşlarımızı üye olmaya davet ediyoruz” denildi.

Haber Merkezi

Bu haber toplam 646 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.