Teknoloji Bankası törenle açıldı

Teknoloji Bankası törenle açıldı

​​​​​​​BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) öncülüğünde TÜBİTAK'ta en az gelişmiş ülkelere yönelik olarak kurulan Teknoloji Bankası törenle açıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Bu proje, ülkemizin sürdürdüğü girişimci ve insani dış politika yaklaşım

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki TÜBİTAK Marmara Teknokent Yerleşkesi'nde, En Az Gelişmiş Ülkelerin (EAGÜ) teknoloji açığını kapatarak dönüşümlerini hızlandırması beklenen Teknoloji Bankası'nın açılış törenine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, BM Genel Sekreter Vekili Amina Mohammed, Yemen Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Mohammed Al-Sadi, Norveç Dışişleri Bakan Yardımcısı Marianne Hagen, BM Genel Sekreter Yardımcısı ve En Az Gelişmiş Ülkeler Yüksek Temsilcisi Katoa Utoikamanu'nun yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı üst düzey davetli katıldı. BM Teknoloji Bankası, EAGÜ'lerin bilim, teknoloji ve inovasyon alanlarındaki kapasitelerini güçlendirmeyi ve teknoloji transferi gerçekleştirmelerini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Türkiye, Teknoloji Bankası'nın kurulmasıyla BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılması konusunda önemli bir katkıda bulunmuş olacak.
YARDIM ELİ UZATIYORUZ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Teknoloji Bankası, sayıları 47'yi bulan En Az Gelişmiş Ülkelerin bilim, teknoloji ve inovasyon alanlarındaki kapasitelerini güçlendirme yönündeki, küresel çabalar açısından önemli ve tarihi bir dönüm noktasını oluşturmaktadır. Bu proje, ülkemizin sürdürdüğü girişimci ve insani dış politika yaklaşımının en güzel tezahürlerinden birini oluşturmaktadır. İnsani dış politikamız çerçevesinde, mazlumların yardımına koşup yoksulluk, çatışma, doğal afet yaşayan halklara yardım eli uzatıyoruz. 1980'li yıllarda Sahraaltı Afrika ülkelerine yönelik ilk teknik işbirliği programını başlattık. Soğuk savaşın ardından ise, özellikle Orta Asya, Güney Kafkasya ve Balkanlarda kalkınma programlarını hayata geçirdik. Yakın bir geçmişte, bu programları Ortadoğu, Afrika, Asya, Pasifik ve Latin Amerika'yı kapsayacak şekilde geliştirdik" dedi.
'GERİ DÖNÜŞÜMÜ OLACAK PROJE'
Teknoloji Bankası projesinin geri dönüşümü olacak bir proje olduğunu söyleyen Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Vekili Amine Mohammed, "Genel sekreter ve ben sürekli teknoloji bankasının tam potansiyeline erişebilmesi için tüm desteği vereceğiz. Türkiye hükümetine çok teşekkür ediyorum. Norveç, Filipinler destekleyen herkese ve tüm kurumlara teşekkür ediyorum. Türkiye hükümetine şükranlarımı sunmak istiyorum. Teknolojiyi az gelişmiş ülkelere yaymaları konusunda teşekkür ediyorum" dedi.
'KATKILARIMIZ SOMUTLAŞIYOR'
Az gelişmiş ülkelere yapılan desteklerin somutlaştığını gördüğünü ifade eden Norveç Dışişleri Bakan Yardımcısı Marianne Hagen, "Dijital teknolojileri kullanarak küresel kalkınma sistemi de geliştirilebilir. Evrensel ve uygun maliyetli bir şekilde internete en az gelişmiş ülkelerin sağlanabilmesi önemli. Bizim yaklaşımımız teknoloji ve yenilikçiliğin bu ülkelerde yaygınlaşmasıdır."
Konuşmaların ardından TÜBİTAK, BM En Az Gelişmiş Ülkeler için Teknoloji Bankası ve Global Good Fonu arasında üçlü mutabakat imza töreni yapıldı. Daha sonra da Teknoloji Bankası törenle açıldı.

teknoloji-bankasi-az-gelismis-ulkelere-teknolojik-destek-verecek_3893_dhaphoto2.jpgteknoloji-bankasi-az-gelismis-ulkelere-teknolojik-destek-verecek_3893_dhaphoto11.jpgteknoloji-bankasi-az-gelismis-ulkelere-teknolojik-destek-verecek_8670_dhaphoto6.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler