Sonuçları açıkladı diye hakkında soruşturma başlatıldı

Sonuçları açıkladı diye hakkında soruşturma başlatıldı

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Sema Olkun Kopal yaptığı basın açıklamasında, “Türkiye'yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz’ yazı dizisi nedeniyle meslektaşımız Bülent Şık hakkında açılan soruşturma, bilimsel gerçekleri

Gıda Mühendisleri Odası üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık’ın Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan “Türkiye‘yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi!” başlıklı yazı dizisi nedeniyle kendisine soruşturma açıldı. Sağlık Bakanlığı’nın şikâyeti üzerine başlatılan soruşturmaya gerekçe olarak “Göreve ilişkin sırrın açıklanması, yasaklanan bilgileri temin, yasaklanan bilgileri açıklama ve takdir olunacak diğer suçlar” gösterildi. Yaşanan olayla ilgili olarak TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Sema Olkun yazılı bir basın açıklaması yaptı.

BAKANLIK PROJE BAŞLATTI

Sema Olkun yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Türkiye’de kanser vakalarının en fazla görüldüğü bölgeler olan Kocaeli (Dilovası) ile Ergene Nehri Havzası’nda yer alan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde çevresel ortamlarda bulunan kanserojen kimyasalları tespit etmek amacıyla 2011-2016 yılları arasında bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmanın adı da Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli İllerinde Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi olarak belirlendi.

KANSEROJEN KİMYASALLAR ARANDI

Bu çalışmada, çeşitli üniversitelerden bilim insanları ve bakanlık personeli görev aldı. Adı geçen illerde yüzlerce sebze ve meyveden numune alınarak kanserojen kimyasallar arandı. Bu çalışmada, o dönemde Akdeniz Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık da görev aldı. Şık daha sonra KHK ile bu görevinden uzaklaştırılmıştır. Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde kanserden ölüm oranını yüzde 16 olarak açıklıyor. Yani artık dünyada her 6 kişiden biri kanserden hayatını kaybediyor. Türkiye genelinde bu oran yüzde 13 yani her 8 kişiden biri kanserden hayatını kaybediyor.

KANSER ÖLÜMLERİNİ ARAŞTIRMAK

Bu oran tüm bölgeler için aynı değil, bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor. Örneğin, Ergene Nehri Havzasının içinde yer alan Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’de yaklaşık her dört ölümden biri, Kocaeli Dilovası bölgesinde her üç ölümden biri kanser nedeniyle oluyor. İşte çalışmanın amacı da Kocaeli Dilovası ve Ergene Havzası’ndaki illerde kanser oranının niye böyle yüksek olduğunu araştırmaktı. Çalışma sonuçları gerçekten çarpıcıydı, ancak Sağlık Bakanlığı çalışmanın sonuçlarını görünce bu çalışmayı kamuoyuyla paylaşmayıp gizlemeyi tercih etti. Bülent Şık da ‘Yapılan çalışmaların sonuçlarının gizlenmesi kabul edilemez.

SONUÇLARINI HALKIMIZLA PAYLAŞTI

Devletin, kamu kurumlarının bu kadar yıprandığı, halk ve çevre sağlığının bu kadar tahrip edildiği bir ülkede verilerin gizliliğinden, yasak verileri çalmaktan söz etmekse gülünçtür. Bir akademisyenin asli sorumluluğu devlete ya da kurumlara değil, halka karşıdır. Bu sorumluluk ne kadar yıpratılmış, aşındırılmış ve baskı altına alınmış olsa da hatırlamamız gereken gerçek şudur: Kamu sağlığını ilgilendiren konularda sır ya da yasak olamaz.’ diyerek bir bilim insanının yapması gerekeni yaptı. Ve dört bölümden oluşan yazı dizisi şeklinde araştırmanın sonuçlarını halkımızla paylaştı.

SORUŞTURMA AÇILDI

Anayasal bir hak olan, kamuoyunun doğru bilgi alma hakkına saygı göstermek olan Bülent Şık hakkında bu yüzden soruşturma açıldı. Halk sağlığı ve gıda güvenliğini ilgilendiren her konuda, toplumun doğru bilgilendirilmesi için asla bilimin ışığından ayrılmayacak olan TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, bugün olduğu gibi her zaman halkımızın, bilimin ve üyelerinin yanında olacaktır. Meslektaşımız tarafından yapılan ve yazı dizisi şeklinde yayınlanan, Kocaeli bölgesini de yakından ilgilendiren bu çalışma Kocaeli halkıyla da Odamız tarafından paylaşılacaktır.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.