1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Smart Solar’da işçiler üretimi durdurdu
Smart Solar’da işçiler üretimi durdurdu

Smart Solar’da işçiler üretimi durdurdu

BMİS Gebze 1 No’lu Şube’nin örgütlenip yetkiyi aldığı Smart Solar’da işten çıkartmalar üzerine üç vardiyadan işçiler üretimi durdurdu

A+A-

smart-solar.jpg

Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 1 No’lu Şube’nin örgütlendiği, çoğunluğu sağlayıp Çalışma Bakanlığı’ndan yetkiyi aldığı Gebze OSB’de kurulu Smart Solar işyerinde işveren çoğunluğa itiraz edip mahkemeye başvurmuştu. Bu süreç içinde son bir iki hafta içinde çoğunluğu geçici olmak üzere 15 kadar işçinin işten çıkartılması üzerine üç vardiyadaki işçiler üretimi durdurdu. Fabrika içinde beklemeye başladı. Şube tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, “Anayasal haklarını kullanarak Birleşik Metal iş Gebze şubesinde örgütlenen Smart Solar işçileri artan baskılar ve işten çıkartmalar yaşanınca arkadaşlarına sahip çıkmak adına vardiya çıkışından işyerine kapandılar” denildi.

 

Sendika genel merkezi tarafından yapılan açıklamada ise şu görüşlere yer verildi:

 

“Smart Solar’da tüm vardiyalar, işten atılan arkadaşları ve sendikalı çalışma hakları için geceden bu yana fabrikadalar.

· İşveren, işçiler sendikalı çalışma hakkını kullanamasınlar diye yetkiye itiraz etti. Yetki davalarının yıllarca sürmesine güvenen işveren, işçileri çaresiz bırakmaya çalışıyor.

· Smart Solar işçileri işten atılan arkadaşlarının geri alınmasını, toplu sözleşme görüşmelerinin başlamasını talep ediyor.

Gebze’de kurulu güneş enerjisi panelleri üreten Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Smart Solar) işletmesinde çalışan işçiler altı ay önce Anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye oldular. Yasanın aradığı çoğunluğu sağlayan sendikamız, işyeri için toplu sözleşme yetkisini aldı. Ancak işveren, sendikanın bu yetkisine itiraz etti. Böylece yıllarca sürmesi muhtemel yargı süreciyle işyerinin sendikasızlığının devamını amaçladı.

Bu süre zarfında, şirket yetkilileri işyerinde çalışanlara çeşitli baskılar uyguladılar. Bu baskılarda, davaların yıllarca süreceği, bu süre zarfında şirketin kâğıt üzerinde iflas gösterebileceği, üretimi başka yerlere taşıyabileceği söylenerek “gelin bu işten vazgeçin” çağrıları yapıldı. Hatta bir şirket yetkilisi işçilerin bulunduğu bir grupta “iktidara yakın patronlar yargıya çok kolay hükmeder” deme cüretini bile gösterebildi.

Kısacası Anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye olan Smart Solar işçileri, sendikalı çalışma taleplerinden vazgeçirilmeye çalışıldı. Şirket yönetiminin bu yöndeki çabalarından biri de dün bir üyemizin gerekçesiz biçimde işten çıkarması oldu.

Sendikamızın örgütlenmesinde diğer arkadaşları gibi öncülük yapan üyemizin işten çıkarılması Smart Solar işçilerinin sendikalaşma hakkına karşı yapılan bir saldırıdır. Üyelerimiz bu saldırıya demokratik tepkilerini göstererek dün geceden bu yana tüm vardiyalarda fabrikayı terk etmemişlerdir.

Talebimiz açıktır.

Smart Solar’da sendikalaşma üzerindeki tüm baskılar kaldırılmalıdır.

İşten atılan üyemiz derhal işbaşı yapmalıdır.

Sendikamız ile işverenlik arasında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başlamalıdır.

Basına ve kamuoyuna duyurulur.”

 

smart-solar-2.jpg

Bu haber toplam 633 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.