Sıra öğretmen eğitiminde: AKP, eğitim fakültelerini yeniden şekillendiriyor

Sıra öğretmen eğitiminde: AKP, eğitim fakültelerini yeniden şekillendiriyor

Öğretmenlik lisans programında yapılan değişikliklerle öğretmen eğitimi baştan şekillenecek. Eski öğrencilerin, okullarına girdikleri döneme göre programlarını tamamlayacağı öğrenildi

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) öğretmen yetiştirme programlarını güncelleme süreci dün tamamlandı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın yanı sıra eğitim fakülteleri dekanlarının da katıldığı toplantıda, yenilenecek 25 öğretmenlik lisans programı masaya yatırıldı. Lisans programlarının önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren yeni haliyle uygulanmasına başlanacak.

Öğretmenlik üniversite lisans eğitimini güncel ihtiyaçlara göre yeniden şekillendirme gerekçesiyle iki yıldır devam eden çalışmalarda sona gelindi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, YÖK Başkanı Yekta Saraç, YÖK üyeleri, üniversitelerin eğitim ve eğitim bilimleri fakültelerinin dekanları ile dekan yardımcıların ve MEB bürokratları dün Ankara’da bir araya geldi. Toplantıda güncellenmesi planlanan 25 öğretmenlik lisans programına ilişkin detaylar görüşüldü.

2018-2019 eğitim yılı itibariyle…
İki yıl boyunca düzenlenen çalıştayların ardından lisans programlarında yapılacak güncellemeler kısmen de olsa netlik kazandı. Aralarında sınıf öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliğinin de bulunduğu 25 ayrı lisans programı için komisyonlar oluşturuldu. Eğitim Bilimleri Kongresi ve eğitimle ilgili paydaşlardan gelen öneriler doğrultusunda değişikliklere son şekli verildi. Toplantıda ayrıca YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman öğretmen yetiştirme lisans programlarının güncellenmesine ilişkin bir sunum yaptı.
Yeni programların 2018-2019 öğretim yılından eğitim fakültelerinde uygulanacağı belirtilirken önceki yıllarda üniversitelere giren öğrenciler eski programlarla öğrenimlerini tamamlayacağı açıklandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak Birgün

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.