Sendikalardan asgari ücrete tepki

Sendikalardan asgari ücrete tepki

 Yeni yılın başlaması ile tüm kesimler beklentilerini dile getirirken çalışanların temsilcileri sendikalar ise yeni yıl beklentilerinden çok asgari...

 

Yeni yılın başlaması ile tüm kesimler beklentilerini dile getirirken çalışanların temsilcileri sendikalar ise yeni yıl beklentilerinden çok asgari ücrete yapılan zammı gündem etti. Sendikalar, hükümetin asgari ücrete yaptığı 42 liralık zammı sefalet ücreti olarak nitelendirdi.

Hükümetin 2014 yılı için asgari ücrete yapılan zammı da sefalet ücreti olarak değerlendirdiklerini belirten Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, “Yeni yıla girmeden açıklanan yüzde 5’lik zam oranı 2014 yılına girerken işçileri mutsuz etmiştir. Bu ücret asgari ücret ile geçinen milyonlarca insanın ne kadar zorlanacağını gösteriyor. Bu zammı doğru bulmuyoruz” dedi.

BEKLENTİLERE CEVAP VERMİYOR

Türk-İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar ise yaptığı açıklamada, “Asgari ücrete yapılan zam ise bizim ve işçi sınıfının taleplerini karşılamıyor. Türk-İş olarak asgari ücretin en düşük memur maaşı ile aynı olmasını istedik” diye belirtti.  DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, “Açlık sınırının bin 121 lira, yoksulluk sınırının ise 3 bin 544 lira olduğu Türkiye’de, insanların 846 lira ile yaşamaya mecbur kılmanın neresi vicdanidir” şeklinde konuştu.

YETERLİ BULMUYORUZ

 

Hükümetin yeni yıla girmeden asgari ücrete yaptığı zammı yeterli bulmuyoruzdiyen KESK Dönem Sözcüsü Akın Şişman, “Birileri trilyonları cebe atarken, milyonlarca insan 846 liraya yaşamaya mahkûm ediliyor. Ülkede açlık ve yoksulluk sınırı ortadayken asgari ücretliye 42 lira zam yapmak doğru değil. Asgari ücret insanca yaşam koşullarına getirilmeli ve asgari ücret ile yaşayan insanların temel ihtiyaçları ücretsiz olmalıdır” dedi. Asgari ücret kölelik ücreti olduğunu ifade eden Memur-Sen İl Temsilcisi Halil İbrahim Keleşoğlu, “Son yapılan zammı yeterli bulmuyoruz. Asgari ücret en az bin 500 lira olmalı ve vergi kaldırılmalıdır” şeklinde görüş belirtti. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler