Seçmen listeleri 10 Ocak’ta askıya çıkacak

Seçmen listeleri 10 Ocak’ta askıya çıkacak

 Yüksek Seçim Kurulu 30 Mart Mahalli İdareler Seçimi için, seçmen kütüklerinin 10 Ocak ile 23 Ocak tarihleri arasında askıya çıkartılmasını kararlaştırdı.Yüksek...

 Yüksek Seçim Kurulu 30 Mart Mahalli İdareler Seçimi için, seçmen kütüklerinin 10 Ocak ile 23 Ocak tarihleri arasında askıya çıkartılmasını kararlaştırdı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 30 Mart Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimleri için muhtarlık bölgesi askı listelerinin 10 Ocak Cuma günü saat 08.00’de askıya çıkarılmasına ve 23 Ocak Perşembe günü saat 17.00’de askıdan indirilmesine karar verdi. Yeni yerleşim sebebiyle seçim çevrelerinde değişiklik olan ilçe seçim kurullarınca, güncelleştirme ve muhtarlık bölgesi askı listelerinin düzenlenmesi ile sandıkların numaralandırılması işlemlerinin yeni durum esas alınarak yapılması gerektiğine de karar veren YSK, seçmen kütüklerinin güncellemesinin Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün adres kayıt sistemindeki bilgiler esas alınarak, gerekli işlemler yapıldıktan ve seçmen kütüğüne dönüştürüldükten sonra ilçe seçim kurulları tarafından muhtarlık bölgesi askı listeleri SEÇSİS’ten alınarak ilgili muhtarlıklarda askıya çıkarılmak suretiyle yapılmasını kararlaştırdı. 
 

İSMİ BULUNMAYANLAR 
YSK kararında askı süresi içinde yerleşim yeri adresini değiştiren ve seçmen niteliğine sahip olduğu halde muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayanların içinde yapılması gereken işlemleri şu şekilde aktardı; “İlgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisiyle başvururlar ve nüfus müdürlüğünden alacakları adres değişikliğinin uygunluğuna ilişkin belge ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.”
 

7 ŞUBAT’TA SON
Adres Kayıt Sistemindeki (AKS) değişikliklerin SEÇSİS’e işlenmesi konusunda ise alınan karar şu şekilde; “Muhtarlık bölgesi askı listelerinin dökümünün yapıldığı 3 Ocak tarihinden başlamak üzere ve askı süresi içinde nüfus müdürlüklerine yapılan değişiklik veya düzeltme başvuruları, SEÇSİS Merkezi Seçmen Veri Tabanına 7 Şubat Cuma günü saat 17.00’ye kadar Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nce elektronik ortamda işlenir.”
 

LİSTELER KESİNLEŞECEK
İlçe seçim kurulu başkanları, kendilerine ulaşmasından itibaren itirazları en geç 25 Ocak Cumartesi günü saat 17.00’ye kadar kesin olarak karara bağlayacaklar ve bu kararlara uygun olarak gerekli kayıt ve düzeltme işlemlerinin yapılması ile muhtarlık bölgesi askı listeleri 7 Şubat Cuma günü kesinleşecek. Seçmen kütükleri oluşturulan yeni listeler SEÇSİS’ten dökülüp ve 9 Şubat Pazar günü tekrar askıya çıkarılacak. Kesinleşen sandık seçmen listeleri 9 Mart Pazar günü 5 nüsha olarak çoğaltılarak, ilgili yerlere verilecek. Sandık seçmen listelerinin kesinleşmesinden sonra seçmen bilgi kâğıtlarının hazırlanması ve dağıtılması işlemine 21 Şubat Cuma günü başlanacak. Dağıtım işi en geç 24 Mart Pazartesi günü akşamına kadar bitirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.