1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SB sağlıkçıların aile huzurunu kaçırdı
SB sağlıkçıların aile huzurunu kaçırdı

SB sağlıkçıların aile huzurunu kaçırdı

Sağlık Bakanlığı’nın sağlık çalışanlarının tavandan yüzde 100 ek ödeme alacağına dair ana haber bültenlerinde yer edinen ödemeler yapılmadı. Bakanlık söz konusu yalanıyla sağlıkçıların aile huzurunu kaçırdı: “Paralar nerede?”

A+A-

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi başta üyeleri olmak üzere aslında Sağlık-Sen üyeleri dahil olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının sorunu olan ek ödemeleri bu sefer Gebze’de Fatih Devlet Hastanesi’ndeki basın açıklamasında gündeme taşıdı.

YÜZDE YÜZ TAVANDAN ÖDENECEK

Şube Başkanı Ömer Çeker, “Tam bu süreçte Sağlık Bakanı kamu oyunun önüne çıkarak, ‘Sağlık çalışanlarının hakkı ödenmez dedi. Sağlık çalışanlarının Ek ödemeleri yüzde yüz tavandan ödenecek’ dedi. Bu söylem sonrası sağlık çalışanlarına ödenen döner sermaye gündemden hiç düşmedi. Bazen televizyon ekranlarından öyle rakamlar açıklandı ki işin aslını sağlık çalışanları anne, babalarına, eşlerine izah edemediler” diye konuştu.

 

 

DÜNYA GAZETECİLER

GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Türk Sağlık – Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker basın açıklaması öncesi tüm gazetecilerin 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutladı. Çeker basın mensuplarının da pandemi süreci dahil olmak üzere 7*24 aralıksız görev yaptığını kaydedip her türlü takdiri hak ettiğini söyledi.

TAM KADRO

 

Türk Sağlık – Sen Kocaeli Şube Başkanı ve Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker’e basın açıklaması esnasında Gebze İlçe Temsilcisi Kadriye Levent, Gebze Fatih Devlet Hastanesi Baş Temsilcisi Abdurrahman Pınar, Temsilci Hülya Altay, Darıca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi Baş Temsilcisi Zafer Kurt eşlik etti. Basın açıklamasında ayrıca çok sayıda sendika üyesi yer aldı.

SADECE YENİ HABER TAKİP ETTİ

Öte yandan Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Gebze Fatih Devlet Hastanesi’nde gerçekleşecek basın açıklaması öncesi Gebze Bölgesi’nde 14 basın yayın kuruluşunu aradı. Basın açıklamasını sadece yayın bölgesinde emek yanlısı haberciliğin tartışmasız lideri Gebze Yeni Haber Gazetesi takip etti.

BAHÇE DIŞINA ALINMAK İSTENDİ

Basın açıklaması öncesi Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker’in yanına gelen bir özel güvenlikçi basın açıklamasının hastane ortak kullanım alanı dışında yapılmasını istedi. Özel güvenlikçi talimatın Başhekimlik’ten geldiğini öne sürdü. Çeker karşı çıkınca bir süreliğine uzaklaşan özel güvenlikçi daha sonra gözden kayboldu. Basın açıklaması Fatih Devlet Hastanesi bahçesi içinde gerçekleşti.       

 

“15 Eylül 2020 tarihli verilere göre Covid virüsünün bulaşması neticesinde 107 kahraman sağlık çalışanı can verdi. 40 bin sağlık çalışanı hasta oldu. Vefat edenlere Allah’tan rahmet hasta arkadaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

 EKİP İŞİDİR

Sağlık hizmeti ekip işidir, hizmetlisi, şoförü, memuru, ebesi, hemşiresi, doktoru, röntgen teknisyeni,  anestezi teknisyeni, laborantı, temizlik personeli, güvenliği ile bir ekiptir. Ekip de bir kişi eksik olduğu zaman sağlık hizmetinin sunulması mümkün değildir.

ÖLÜMLE HAYAT ARASINDAKİ İNCE ÇİZGİDE

Covid salgını başladığı günden itibaren sağlık kurumlarında görev yapan tüm ekip personeli ölümle hayat arasında ince çizgide, sağlıklarını kaybetmiş vatandaşlarımızın eski sağlıklarına tekrar kavuşmaları için gece gündüz demeden sağlıklarını riske atarak  hiçbir ekonomik beklenti içerisinde olmadan vatandaşımıza sağlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

 Tam bu süreçte Sağlık Bakanı kamu oyunun önüne çıkarak “Sağlık çalışanlarının hakkı ödenmez dedi. Sağlık çalışanlarının Ek ödemeleri yüzde yüz tavandan ödenecek” dedi.

 

Bu söylem sonrası sağlık çalışanlarına ödenen döner sermaye gündemden hiç düşmedi. Bazen televizyon ekranlarından öyle rakamlar açıklandı ki işin aslını sağlık çalışanları anne, babalarına, eşlerine izah edemediler.

 

Sağlık çalışanlarının nerdeyse maaşları kadar döner sermaye aldığı şehir efsanesi haline geldi. Salgınla birlikte televizyon kanalları günlerce sağlık çalışanlarının tavandan yüzde 100 ek ödeme alacağını ana haber bültenlerine taşıdı.

 

Ama yapılan haberlerin hiç biri gerçeği yansıtmıyordu.

 

Gerçekten de sağlık çalışanlarının hakkı ödenmedi. Sağlık ekibini oluşturan personelin büyük bir çoğunluğu yüzde 100 ek ödemeden faydalanamadı.

Yapılan işin yanlış olduğunu çalışma barışına olumsuz etkileri olacağını çalışanlar arasında da huzursuzluk oluşmasına sebebiyet vereceğini sendika olarak her platformda dile getirdik.

Çalışanların temsilcisi ve sesi olarak Sağlık Bakanlığı’na haksızlıkların giderilmesi için sayısız müracaat da bulunduk. Basın açıklamaları yaptık.

Bakanlık müracaatları görmezden, çalışanların sesini duymazdan geldi. Haksız uygulamanın olumsuz sonuçlarını ortadan kaldırmak için her hangi bir gayret içerisinde olmadı.  

         Sağlık Bakanlığı yapmış olduğu usulsüz ve haksız uygulamanın dozunu artırarak ikinci kez sağlık çalışanlarına ağustostan geçerli olmak üzere üç ay Ek ödemeleri yüzde 100 tavandan ödeyeceğini kamuoyuna açıkladı.

Kamuoyuna iyi gözükmeye çalışan Sağlık Bakanlığı haksız uygulamalarını derinleştirerek artırdı. Covidli hastalara hizmet verenlerin dışında hiçbir personele ek ödemeyi yüzde 100 tavandan gerçekleştirmedi.

Dolaylı yoldan Covidli hastalara hizmet veren personele hizmet verdiği oranda da Ek ödeme yapılmadı.

          Ödemiyor da,

Sözün özü Sağlık Bakanlığı kamuoyuna iyi gözüktü, ama çalışanlara adil olamadı.

          Ünlü edebiyatçı Victor Hugo İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır.” demek suretiyle Sağlık Bakanlığı’nın bugünkü tutum ve davranışını yüz yılar öncesinden ifade etmiştir.        

          Sağlık çalışanlarına her zaman olduğu gibi bir darbede yetkili fakat etkisiz sarı sendikada tarafından vurulmuştur.

          4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunda Kurum İdari Kurullarının Çalışma Usul ve Esasları düzenlenmiş olup    Madde 6-  Kurul; “Nisan ve Ekim aylarında olmak üzere kamu işveren vekili tarafından tespit edilecek yer, gün ve saatte yılda iki kez toplanır” demektedir.

 

SARI SENDİKA ÇANAK TUTTU

            2020 yılı içerisinde Sağlık Bakanlığı ile yetkili ama etkisiz (Sarı Sendika) İki kez toplanmış olan kurulda tüm çalışanlara yüzde 100 tavandan Ek ödeme verilmediği hakkındaki sorun gündeme getirilmemiştir.  Bakanlığının olumsuz tutumuna her zaman olduğu gibi sarı sendika çanak tutmuştur.

           Türk Sağlık Sen olarak Ek ödemenin sağlık çalışanlarının beklentilerini karşılamaktan çok uzak olduğunu defalarca ifade ettik. Bu konuda alanlara çıkarak özel hizmet tazminatlarını artırarak maaşa zam şeklinde tek ödemenin tek çare olduğunu ifade ettik.

            İkinci tavandan ek ödeme düzenlemesi ile maalesef yine haklı çıktık. Çalışanların beklentisini karşılamaktan fersah fersah uzak olan bu düzenleme adaletsizliği, kapsamı kısacası her şeyiyle çalışanlar için kabul edilemezdir.

           Söz konusu düzenlemede Covidli hastaya direkt hizmet edenler bile kapsam dışı bırakılmışlardır.

          Örneğin Covidli Hastayı taşıyan şoförler, Covidli Hastanın kanının tahlilini yapan laborantlar, Röntgenini görüntüleyen Röntgen teknisyeni ve bazı meslek mensupları sanki pandemi ile hiç alakaları yokmuş gibi bir muameleye maruz kalmışlardır.

          Sendikamız tarafından ‘COVID-19 pandemisi nedeniyle sağlık tesislerinde ek ödeme yapılmasına ilişkin usul ve esaslar’ konulu yazı ile Sağlık Bakanlığı’na bir başvuru yapıldı. 

     Yapılan başvuruda söz konusu düzenleme ile ilgili belirlenen kriterlerin kısıtlayıcı nitelikte olduğu, hizmet üretirken covid-19 hastaları ile temas eden çalışanların kapsam dışında tutulduğuna dikkat çekildi.

    COVID-19 pandemisinde aktif mücadele eden tüm personelin verdikleri hizmetlerin karşılığını hakkaniyet, eşitlik ve çalışma barışı ilkeleri doğrultusunda almasını mümkün kılan yeni bir düzenleme ile belirlenmesi istendi. 

     Sağlık hizmetleri, genel idari hizmetler, teknik hizmetler ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı personelleri açısından eşitlik, hakkaniyet, çalışma barışı ilkeleri doğrultusunda gereğinin yapılması talep edildi. 

     Bu taleplerimiz çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi içindir.  Fedakâr sağlık çalışanlarının emeklerinin zayi edilmemesi, haksızlıkların sonlandırılması içindir.

     Bakanlık bu konuda mutlaka adım atmalıdır. Usul ve esasları yeniden  belirleyerek çalışanların mağdur olmadığı geçmiş haklarını da koruyan bir düzenlemeyi hayata geçirmelidir.

     Geldiğimiz noktada Sağlık çalışanları kamuda en düşük maaşı alan kesimdir. Çalışanların beklentisini karşılamak için yapılacak şey ise basittir. Sağlık kurumlarında görev yapan çalışanların özel hizmet tazminatlarını artırarak maaşlarda kalıcı şekilde iyileştirme (zam) yapmalıdır.”

turk-saglik-sen-2.jpgturk-saglik-sen-9.jpgturk-saglik-sen-14.jpgturk-saglik-sen-16.jpg

Bu haber toplam 600 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.