Sarkuysan ve Kroman 14 Ocak’ta grevde

Sarkuysan ve Kroman 14 Ocak’ta grevde

Birleşik Metal-İş Sendikası, MESS ile uzlaşamadıkları yeni TİS sürecinde dört fabrikada grev tarihi açıkladı. 14 Ocak’ta greve Gebze’den Sarkuysan Bakır ve Kroman Çelik’te çıkacak

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederayonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası (Birleşik Metal-İş), Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle İzmir, Mersin ve Kocaeli’de dört fabrikada grev kararı aldı. Diğer fabrikalardaki grev tarihlerinin daha sonra açıklanacağı belirtildi. BMİS tarafından konuya dair yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

GÖZ YUMMAMIZ BEKLENEMEZ

“Sendikamızla MESS arasında sürmekte olan 2021-2023 metal işkolu Grup Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinden sonuç alınamadığını kamuoyuna duyurmuştuk.

 

İşveren sendikasının önerdiği yüzde 17’lik ücret artışının, her geçen gün yoksullaşan metal işçilerinin beklentilerinin çok altında ve ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak olduğunu bir kez daha belirtiyoruz. Bu da yetmezmiş gibi MESS kazanılmış haklarımızı ortadan kaldırmaya ve çalışma koşullarını geriye götürmeye yönelik karşı teklifler dayatmaktadır. Salgın döneminde durmaksızın çalışan üyelerimizin, bir de hayat pahalılığı ve yoksulluk altında ezilmesine göz yummamız beklenemez.

 

14 OCAK’TA GREVDEYİZ

 

Bu koşullarda işveren sendikasının gerçeklikten uzak teklifi ve uzlaşmaz tutumu, grev uygulamasını kaçınılmaz hale getirmiştir.

 

Sendikamız grup toplu iş sözleşmesi kapsamındaki işletmelerden ilk olarak ÇİMSATAŞ Çukorova İnşaat Makinaları (Mersin), Totomak Makina (İzmir), Kroman Çelik (Kocaeli) ve Sarkuysan Elektrolitik Bakır (Kocaeli) fabrikalarında, 14 Ocak 2022 tarihinde uygulanmak üzere grev kararlarını almıştır.

Konuyla ilgili yasal tebligatlar işveren sendikasına yapılmış olup, süreç başlatılmıştır.

 

Grup sözleşmesi kapsamındaki diğer işletmeler için grev uygulama tarihleri sendikamız tarafından önümüzdeki günlerde açıklanmaya devam edecektir.

Ülke ekonomisinin yükünü sırtlanan, çalıştıkları fabrikaları büyütüp patronların kasasını dolduran işçiler, sefalet ücretlerine mahkûm edilemeyecek. Metal işçileri hak ettiğini mutlaka alacaktır.”

 

grev-2.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.