1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sanayiye kalifiye elemanı Gebze Belediyesi yetiştirecek
Sanayiye kalifiye elemanı  Gebze Belediyesi yetiştirecek

Sanayiye kalifiye elemanı Gebze Belediyesi yetiştirecek

Gebze’de sanayi kuruluşlarının arayıp bulamadığı kalifiye eleman sorununda çözüm adımı Gebze Belediyesi’nden geldi. Bakanlık destekli eğitim için Başkan Büyükgöz’e Sakarya Üniversitesi ile protokol yetkisi oy birliğiyle verildi

A+A-

gebze-belediye-meclisi-nisan-2021---114.jpg

Plansız programsız eğitim politikaları, eğitim niteliği ölçeğinde yeterli tabanı olmayan üniversiteleşme, arz talep dengelerine tezat mühendis yetiştirme gibi uygulamalardan ötürü ne sanayinin aradığı nitelikli eleman, ne de işsize iş umudu olunamadı. Önemli bir toplumsal sorun haline gele vakaya, Gebze Belediyesi’nden etkili bir müdahale geliyor.

KALİFİYE ELEMAN İHTİYACINA YANIT VERİLEMEDİ

 

gebze-belediye-meclisi-nisan-2021---103.jpg

Belediyenin nisan ayı olağan toplantısında alınan en önemli kararlardan biri Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü teklifi üzerine oldu. Başkan Büyükgöz, Gebze Belediyesi’ne dönemlerinde iş edinmek için başvuran 3 bin 200 kişiden 2 bin 800’ünün çeşitli işlere yerleştirildiğini ancak istihdamın kalifiye eleman ayağında sorunlar yaşandığını kaydetti.

HER 10 KİŞİLİK BAŞVURUYA İLAVE SINIF

 

gebze-belediye-meclisi-nisan-2021---165.jpg

Belediye olarak ilk etapta 11 ayrı dalda nitelikli eleman yetiştirmek için kurslar düzenleyeceklerini, kursları başarıyla tamamlayanlara ulusal ve uluslararası geçerli sertifika vereceklerini kaydeden Büyükgöz, “Halk Eğitim Merkezi işleyişinde olduğu gibi, 10 kişinin yer aldığı talep gelirse ilave branş, derslik açacağız” dedi.

TATLIKUYU SABİT PAZARINDA

 

gebze-belediye-meclisi-nisan-2021---152.jpg

Tatlıkuyu Mahallesi’ndeki Gebze Belediyesi sabit pazarında bir dükkânın teorik eğitim sınıfı, zabıtanın kullandığı yerin ise atölyeye dönüştürüleceğini kaydeden Büyükgöz, torna tesviyeden frezeye sanayinin ihtiyacı doğrultusunda vasıflı eleman yetiştirileceğini kaydetti.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MARİFETİYLE

 

gebze-belediye-meclisi-nisan-2021---111.jpg

Eğitimlere dair bu konuda akreditasyonlu Sakarya Üniversitesi ile protokol yaptıklarını kaydeden Büyükgöz, “Bakanlık ile yaptığımız protokol çerçevesinde, gideri Bakanlık tarafından karşılanacak çalışma için üniversiteye yıl sonuna kadar ön ödeme yapacak, 200 bin lira tutarında teminat mektubu vereceğiz.

OY BİRLİĞİYLE

 

gebze-belediye-meclisi-nisan-2021---106-003.jpg

Bu bedel daha sonra Bakanlık tarafından belediyemize ödenecek. Eğitimlere dair ön kabuller hazır, resmi kabulleri gerçekleştirip eğitimlere süratle başlayacak, gençlerimize meslek edindirip sertifika kazandıracağız” dedi. Büyükgöz’e Sakarya Üniversitesi ile protokol imzalama ve 200 bin lira tutarında teminat için yetki, oy birliğiyle verildi.

04 MAYIS’TA TOPLANILACAK

 

gebze-belediye-meclisi-nisan-2021---105-002.jpg

Yoğun gündemle toplanan Gebze Belediye Meclisi’nde Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallesi’nden tapu işlemlerine dair gelen teklifler çeşitli mahallelerden uygulama imar planlarına dair önergeler ilgili komisyonlara havale edildi.

 

gebze-belediye-meclisi-nisan-2021---101.jpg

Toplantıya katılmayan AKP’li meclis üyeleri Sadık Güvenç, Sertan Tunçel ve Vasfiye Aydın’ın mazeret dilekçeleri oy birliğiyle kabul edildi.

Mayıs ayı olağan toplantısının 04 Mayıs Salı günü gerçekleştirilmesinin karara bağlanmasıyla meclis sona erdi.

Bu haber toplam 789 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.