Sahil kanalizasyon tünel projesi tamamlandı

Sahil kanalizasyon tünel projesi tamamlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İzmit Körfezi atıksu kollektör hatları ile kuşaklamasının son aşaması olan Darıca Eskihisar Sahil Kanalizasyon Kollektör Hattı  ve Tünel projesini tamamlayarak işletmeye aldı

 

 

‘’Sıfır Kirlilik’’ hedefi ile Kocaeli’yi atık sulardan kaynaklanan kirlilikten arındıran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, İzmit Körfezi atıksu kollektör hatları ile kuşaklamasının son aşaması olan Darıca Eskihisar Sahil Kanalizasyon Kollektör Hattı  ve Tünel projesini tamamlayarak işletmeye aldı. Proje kapsamında 3 metre çapında yaklaşık 2,5 km uzunluğunda kanalizasyon tüneli inşa eden İSU Genel Müdürlüğü, devreye aldığı proje ile birlikte atıksu arıtma oranını yüzde 100’e çıkarmış oldu. Projenin 35 milyon liraya mal olduğunu ifade eden Genel Müdür Ali Sağlık, bu arıtma oranı ile birlikte ülkemizde bir ilki daha gerçekleştirdiklerini söyledi.

 DEV TÜNEL İNŞA EDİLDİ

Sanayi şehri Kocaeli’nde işlettiği tesisler ile yüzde 99 oranında atıksu arıtımı yapan İSU, kot düşüklüğünden dolayı İzmit Körfezi kuşaklama kollektör hattının son aşaması kapsamında Gebze ve Darıca sahillerinin atıksularını toplayarak Gebze Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırmak için Darıca ile Bayramoğlu arasında atık su tüneli inşa etti. Kurum tarihinde bir ilk olarak yapılan, devasa boyutu ve yer yer yerin yüz metre altından geçen tünel ile terfi merkezlerinin inşa çalışmaları tamamlandı. Proje kapsamında, 12 km uzunluğunda atıksu hattı da inşa edildi.

ATIKSU VERİLMEYE BAŞLANDI

İzmit Körfezi’ni atıksulardan tamamen arındıracak olan son projenin tamamlanması ile birlikte İzmit Körfezi’ne bakan Gebze ile Darıca ilçelerine bağlı mahalleler ile sahil kısımlarının atıksuları kollektör hattına verilmeye başlandı. Atıksular, Eskihisar Feribot İskelesi, Dudayev Sahil Parkı 2 olmak üzere 3 adet terfi merkezi ve 2,5 km uzunluğundaki atıksu tüneli ile Gebze Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırılarak arıtılmaya başlandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.