1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sağlık çalışanları bordolarını yaktı
Sağlık çalışanları bordolarını yaktı

Sağlık çalışanları bordolarını yaktı

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Gebze Fatih Devlet Hastanesi’nin önünde yaptığı basın açıklamasında, “Sağlık çalışanları sorunlarına çözüm ve insanca yaşayabileceği ücret istiyor” dedi.

A+A-

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker dün Gebze Fatih Devlet Hastanesi’nin önünde basın açıklaması yaptı. Çeker yaptığı açıklamada, “TUİK’in belirlemiş olduğu enflasyon rakamları ile bağımsız kuruluşların belirlemiş olduğu enflasyon birbiri ile çelişse de, vatandaşın alış veriş esnasında fiyatların anlık değişmesine şahit olması, bir üründen, birden fazla almaya kalktığında, market sorumluları tarafından bir tane alabilirsiniz uyarısı gerçek enflasyonun tahminlerin çok üzerinde olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle kamu İşvereni, acilen memur ve emekli maaş zamlarını gözden geçirmek zorundadır.

 

“ACİLEN YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİ”

Enflasyon, büyüme, refah payı ve geçmiş dönemde yaşanan ekonomik kayıpların telafisi gibi etkenler acilen yeniden değerlendirilmelidir. Sarı Sendika Kamu İşverenine karşı sağlık çalışanları için mücadeleyi göze alamamaktadır. 07- 09- Aralık 2021 tarihleri için almış olduğu iş bırakma eylemini hayata geçirememesi sudan bahaneler ile eylemsizlik sürecini seçmesi örneklerden bir tanesidir. Çalışma hayatındaki sorunların temeli olan Malum Sen. Öngörüsüz, geleceğe bakışı olmayan, çalışanların penceresinden olayları değerlendirmemektedir. Maaş zamlarının enflasyon karşısında erimesini bir kenara bırakın, sağlık çalışanlarından alınan adaletsiz gelir vergisi kesintisi ile yapılan Temmuz zammı sağlık çalışanlarından geri alınmıştır.

 

“ÇALIŞANLARI CANINDAN BEZDİRMEKTE”

Çalışanların maaşlarının enflasyon karşısında erimesi, gelir vergisi kesintilerinin yüksek olması, çalışanları canından bezdirmektedir.  Örnekleyecek olursak Veri Hazırlama Kontrol İşletme memurun Temmuz ayında zamlı maaşı 3477 TL olmuştur. Temmuzda ayında maaşına gelen zam 287 TL’dir.  Kademli olarak 6 ay sonra Aralık ayında ise çalışanımızın maaşı 3212 TL düşmüştür. Gelir vergisi ile verilen zammın 265 TL’si,  Kamu İşvereni tarafından Geri alınıyor. Temmuz zammı Aralık ayında 22 TL düşmüştür. Diğer bir örnek ise meslek hayatında 32 yıllık hizmeti olan Dört yıllık Üniversite mezunu bir hemşire 15 Temmuz 2021 tarihinde Hemşirenin maaşına 444 TL zam yapılmış olup toplam Temmuz maaşı 4382 TL olmuştur.

 

“KEPÇE İLE GERİ ALIYOR”

Temmuz ayında hemşirenin maaşına yapılan zam gelir vergisi sayesinde mum gibi eriyerek altı ay sonra 15 Aralık 2021 tarihinde 4041 TL. Düşmüştür. Kamu İşvereni tarafından verilen 444 TL Temmuz zammın dan 341 TL’si gelir vergisi ile geri alınmıştır. Dolayısı ile Temmuz zammı yüzde 77 erimiştir. Sağlık çalışanları yüksek orandaki gelir vergisine mahkum edilmiştir. Böylesine ağır gelir vergisi sağlık çalışanlarını mutsuz etmektedir. Kamu işvereni Kaşıkla verdiği zammı kepçe ile geri almaktadır. Vergi sistemindeki adaletsizlik, gelir dağılımını olumsuz yönde etkileyen etkenlerin başında gelmektedir. Özellikle sağlık çalışanlarının ödediği gelir vergisi miktarı, birçok işadamını ve esnafı geride bırakmaktadır. Fakat her ne hikmetse vergisini düzenli ödeyen kamu çalışanlarının sırtındaki bu yük gittikçe artıyor.

 

“HAKLI DAVALARINI SAVUNUCUSU OLACAĞIZ”

Sağlıkta son yıllardaki usulsüz işlerin faturaları sağlık çalışanlarına kesiliyor. Hastaların memnuniyeti kadar sağlık çalışanlarının da memnuniyeti düşünülmeli ve emeklerinin karşılığı verilmelidir. 600 bin sağlık çalışanı ve 2 milyon 100 bin kamu görevlisinin mağduriyetini sonlandırılmalıdır. Sağlık çalışanları artık kamu işvereninden ne alkış, ne övgü, nede vaat istiyor. Sorunlarına çözüm ve insanca yaşayabileceği ücret istiyor. Sofrasındaki çeşitliliği artıracak bir ücret artışı için yasal düzenlemelerin yapılmasını arzu ediyor. Türk Sağlık Sen olarak sağlık çalışanlarının haklı talep ve isteklerini gerçekleştirmek için her platformda çalışanların haklı davalarının savunucusu olacağız” dedi.

 

2-20211221153351.jpg

 

manset-3-065.jpg

 

Haber: Ahmet Zeki AYAR

Bu haber toplam 632 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.