1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Önceliğimiz sağlık
Önceliğimiz sağlık

Önceliğimiz sağlık

Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal’a bir tepki de Eğitim-Sen’den geldi: Bizim önceliğimiz öğrencilerimizin, eğitim emekçilerinin ve halkımızın sağlığıdır.

A+A-

Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal’ın pandemi sürecinde eğitim sendikaları ve öğretmenleri hedef alan açıklamasına bir tepki de Eğitim-Sen Gebze Şubesi’nden geldi. Dal’ın açıklamasının kabul edilemez olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bizim önceliğimiz öğrencilerimizin, eğitim emekçilerinin ve halkımızın sağlığıdır” denildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

 

KABUL EDİLEMEZ

Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı tarafından okulların açılması ile ilgili bir gazeteye yapılan açıklamada öğretmenlere ve sendikalara dönük kullanılan ifadeleri kabul etmemiz mümkün değildir. Öğretmenleri çalışmadan para kazanmak istemekle, sendikaları da suyu bulandırmakla suçlayan bu zihniyetin önceliği çocukların üstün yararı veya toplumsal fayda değil elde edeceği kazançtır.

ONLARIN ÖNCELİĞİ KAZANÇ

Bizim önceliğimiz öğrencilerimizin, eğitim emekçilerinin ve halkımızın sağlığıdır. Özel Okullar Derneği adına konuşan bu kişinin önceliği ise elde edeceği kazançtır. Bizim önceliğimiz öğrencilerimizin eşit ve ulaşılabilir kamusal eğitim hakkıdır. Bunların önceliği ise kendi gereksinimlerinin karşılanmasıdır.

KABUL EDİLEMEZ

Eğitim Sen, okulların açılması da dâhil olmak üzere, eğitim alanı ile ilgili tüm tartışmaların eğitim ve sağlık hakkını temel alan bir yaklaşımla, bilim insanları ve alanın tüm öznelerinin demokratik katılımının esas alarak sürdürülmesinden yanadır. Siyasi iktidarın ve sermaye çevrelerinin gereksinimlerinden hareketle tepeden alınan kararların bizim açımızdan kabul edilmesi mümkün değildir.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE SÜRDÜRECEĞİZ

Tarihsel ve toplumsal sorumluluğumuz gereği, salgın başladığı günden bu yana eğitim alanı ile ilgili tüm konularda görüşlerimizi ifade ettik, eleştirilerimizi yüksek sesle söyledik, önerilerimizi kamuoyu ile paylaştık. Özel okul sahipleri veya siyasi iktidarın temsilcileri ne kadar rahatsız olursa olsun tüm bunları önümüzdeki dönemde de yapmaya devam etmekte kararlıyız.

DERHAL DÜZELTİLMELİ

 

En ağır koşullar altında çalışan, ülkenin her köşesinde fedakârca görev yapan öğretmenleri çalışmadan para kazanmak isteyen bir kesim olarak gösteren bu açıklamanın derhal düzeltilmesi gerekmektedir. Hiç kimse öğretmenlere dönük bu şekilde suçlayıcı ifadeler kullanamaz. Milli Eğitim Bakanı başta olmak üzere, tüm MEB bürokrasisini bu haddini aşan açıklamaya karşı ses çıkarmaya davet ediyoruz. Bu açıklamanın sahibi olan zat, tüm öğretmenlerden kamuoyu önünde özür dilemeli ve acilen yaptığı bu açıklamayı geri almalıdır. Eğitim Sen, mesleğimizi ve tüm eğitim ve bilim emekçilerinin haklarını korumaya devam edecek.” (Haber Merkezi)

 

 

Bu haber toplam 760 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.