1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Oldubitti onay
Oldubitti onay

Oldubitti onay

Dilovası Belediye Meclisi’nin toplantısında 2019 yılına dair faaliyet raporu oy çokluğuyla, muhalefetin ret oyuyla ancak izahından muaf şekilde onaylandı.

A+A-

Dilovası Belediye Meclisi’nin temmuz ayı olağan toplantısı Belediye Başkanı Hamza Şayir’in başkanlığında gerçekleşti. 2019 yılının kesin hesabı denetim komisyonu raporunun oylaması esnasında gündeme geldi.

2019 BÜTÇESİ

2019 yılı tahmini bütçesi 85 milyon 54 bin 500 TL olan Dilovası Belediyesi’nde 2019 yılı giderleri 54 milyon 74 bin 581; gelirleri 46 milyon 885 bin 784 TL olarak onandı. Belediyede denetim komisyonu AKP’li üyeler Mehmet Emin Aktaş ve Burhan Turgut ile Saadet Partili Nizamettin Sözen’den oluşuyor. Denetim komisyonu raporu meclise oy birliğiyle geldi ve okundu. SP’li Sözen’in rapora şerh koymamasından ötürü diğer SP’li üyeler rapor aleyhine herhangi bir görüş belirtmedi. 2019 yılına dair faaliyet raporu da çok süratli görüşüldü. Bu esnada meclise 1. Başkanvekili İbrahim Dursun başkanlık ederken önceden meclis üyelerine gönderilen rapor okunmadı. Saadet Partili meclis üyelerinin ret oyuna karşın, oy çokluğu ile kabul edildi.

ENCÜMENE DURSUN VE TÜRKER SEÇİLDİ

Komisyonlar ve encümen için yapılan seçimlerde ise Plan Bütçe Komisyonu’na Celal Çelik ve Adem Çarıkçı (AKP) ile Salih Adıgüzel (SP); Plan Bütçe Komisyonu’na Abdurrahman Tuza ve Burhan Turgut (AKP) ile İnci Aydemir (SP);  Hukuk Dilekçe Tetkik ve İsimlendirme Komisyonu’na Emin Aktaş ve Oğuzhan Artut (AKP) ile Nizamettin Sözen (SP) seçildi.

Gizli oyla yapılan encümen üyeliklerine ise AKP’den İbrahim Dursun ve Hicabi Türker, dokuzar oyla seçildi. Bu seçimde Saadet Partisi’nden Zeki Karataş’a beş, Nizamettin Sözen’e dört, Turan Tekgül’e bir oy çıktı ama seçilmelerine yetmedi.

NORM KADRO OY ÇOKLUĞUYLA

2019 yılı kesin hesabının Plan Bütçe Komisyonu’na havale edildiği meclis toplantısında yeni norm kadro cetvelleri, SP’li meclis üyelerinin ret oyuna karşın oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Şayir ilçenin nüfusunun artmasından ötürü 9C konumuna geçtiklerini, 49 yeni memur ve 24 yeni işçi alma hakkı edindiklerini söyledi. Saadet Partili Meclis Üyesi İnci Aydemir personel giderinin, belediye bütçesinin yasal sınır olan yüzde 40’ını aştığı gerekçesiyle ret oyu verdiklerini dile getirdi. Başkan Şayir rakamlardaki artışın emekliye ayrılan personele bir kerede ödenen tazminatlardan kaynaklandığını kaydedip SP grubunun ret oyunu kabul oyuna çevirmeye çalıştı ama yapamadı.

 

Köseler Köyü’nde belediyeye ait binanın 10 yıl süreyle Müftülüğe, Kur’an Kursu olarak tahsisi oy birliğiyle kabul edildi. Orhangazi ve Diliskelesi’nde imara dair iki önerge İmar Komisyonu’na havale edildi. Yol süpürme ve çöp toplama araçlarının kamu hizmetine tahsisi, kamu hesaplarının haczedilememesi ve başkan yardımcısının ödeneğine dair gündem maddeleri oy birliğiyle kabul edildi.

EK GÜNDEM ŞAŞKINLIĞI

Belediye Başkanı Hamza Şayir’in de mecliste bilgi sahibi olduğu ek gündem maddesi ise komisyona havale edildi. Yıllara yayılan hizmet alımı içerikli, araç kiralama içeren gündem maddesi Plan Bütçe Komisyonu’na havale edilirken gerekirse meclis olağanüstü toplanacak.

TEKGÜL SÖZ HAKKI İSTEDİ AMA

Saadet Partili Belediye Meclis Üyesi Turan Tekgül faaliyet raporuna ilişkin olarak bir iki defa girişimde bulunmasına karşın Başkan Şayir, Tekgül’e söz hakkı vermedi.

Dilovası Belediye Meclisi’nde ağustos ayı toplantısının 06 Ağustos Perşembe günü gerçekleşmesinin karara bağlanmasıyla toplantı sona erdi. (Haber Merkezi)salon-1.jpg

 

Bu haber toplam 1033 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.