1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Okullarımız Peşaver Medreselerine dönüştü
Okullarımız Peşaver Medreselerine dönüştü

Okullarımız Peşaver Medreselerine dönüştü

Ortaçağcı zihniyetlerini her fırsatta okul öncesi eğitimden başlayarak liselere, üniversitelere kadar çocuklarımıza, gençlerimize empoze etmek için uğraşıyorlar.

A+A-
  • cocuk-1.jpgcocuk-2.jpg
  •  
  • Çocuklarınız Z kuşağı.. Bu tanımlamayı kabul ediyor musunuz? Çocuklarınızın geleceğine dair kaygınız var mı? Onların siyasi kimliği oturduğunda ne, geçimlerini sağlamak için meslek anlamında ne.. olmasını dilerdiniz. Çocuklarınızın yaş ve isimlerini de haberde değerlendirebiliriz.

 

 

  • Z kuşağı internet kuşağı oluyor. Evet çocuklarımız internet, bilgisayar, cep telefonunun çılgınca ve kontrolsüzce kullanıldığı bir dönemde dünyaya geldiler. Ancak bu olanaklara toplumun tamamı ulaşabiliyor, diyebilir miyiz? Hayır.

 

  • İşte bu teknoloji çağında uzaktan eğitimin sorunları ortada. Ülkemizde, özellikle köy, kasaba ve küçük şehirlerde, büyük şehirlerinde yoksul ve emekçi insanlarında internet yok, bilgisayar yok, hatta bazı evlerde televizyon bile yok. Çocuklar bu dönemde derslerine giremediler, eğitimde eşitsizliği çok daha derin yaşadılar.

 

  • AKP iktidara geldiğinden beri eğitim sisteminde laikliğe, bilimselliğe dair ne varsa kerte kerte silip süpürdü. Ortaçağcı zihniyetlerini her fırsatta okul öncesi eğitimden başlayarak liselere, üniversitelere kadar çocuklarımıza, gençlerimize empoze etmek için uğraşıyorlar. Bunda da ne yazık ki büyük oranda başarılı oldular. Okullarımız Pakistan’ın Peşaver Medreselerine döndürüldü. Laik eğitimden uzaklaştı.”
  •  

 

FOTO

 

aile-005.jpg

 

 

SEVDİKLERİ MESLEĞİ SEÇSİNLER İSTERİM: Evli ve iki çocuk annesi olan Tunya Kızıltaş eğitim sistemimizde Mustafa Kemal’in laiklik ilkesinin yerle bir edildiğini belirtip, “Elbette çocuklarımın herhangi bir mesleği seçmeleri konusunda kendi tercihlerini yapmalarını isterim. Geçim derdinden ziyade sevebilecekleri, mutlu olabilecekleri ve halkımıza faydalı olabilecekleri bir meslek edinmelerini isterim. Ama milyonlarca insanın işsiz, iş bulabilenlerin de açlık ve yoksulluk sınırının altında ücretlerle çalışmak zorunda kaldığı bu ekonomik kriz ortamında ne kadar mümkün?” dedi.

pesaver-2-kenarina.jpg

 

 

Peşaver Pakistan'da, Hayber-Pahtunhva eyaletinin merkezi olan şehir. Kâbil Irmağı'nın kolu Bara kıyısında, Lahor'un 385 km kuzeybatısındadır. Ünlü Hayber Geçidi'nin 15 km güneyinde yer alan kentin stratejik yeri önemlidir. Anlamı «sınır kenti» demektir. Geçmişte İpekyolu'nun önemli duraklarından biridir. HKP başta olmak üzere kimi siyasi çevrelerce “Taliban Yuvası” diye tanımlanan medreseler çok defa bombalı saldırıya da maruz kaldı.

 

Bu haber toplam 654 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum